Przetarg na elektrobusy dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przetarg na elektrobusy dla Torunia

Miasto, MZK
Data publikacji: 01 lutego 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Przetarg na elektrobusy dla Torunia

W Toruniu ciąg dalszy ekologicznych, autobusowych zakupów dla pasażerów komunikacji miejskiej. 31 stycznia 2024 r., ruszyło postępowanie przetargowe na zakup 10 autobusów elektrycznych z opcją zakupu kolejnych 30 takich pojazdów.

Toruń systematycznie doposaża tabor komunikacji miejskiej i inwestuje w ekologiczne autobusy. Obecnie dysponuje dziesięcioma autobusami elektrycznymi (sześcioma zakupionymi w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT - City II” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i czterema z programu Zielony Transport Publiczny realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Na infrastrukturę do ładowania elektrobusów składa pięć ładowarek wolnych w zajezdni autobusowe i trzy ładowarki pantografowe, po jednej na pętli na pl. św. Katarzyny, Uniwersytet, i Rubinkowo II. Po mieście kursuje także 15 autobusów hybrydowych, a cztery kolejne takie wozy pojawią się w naszym mieście w przyszłym roku. Pieniądze na zakup nowych hybryd będą pochodziły ze środków własnych Gminy Miasta Toruń. Przetarg na ich dostawę ogłoszono kilkanaście dni temu, a oferty można składać do 19 lutego br.

Na tym nie koniec. Następnym krokiem jest zakup kolejnych elektrobusów dla toruńskiej komunikacji miejskiej. 31 stycznia miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji ogłosiło przetarg na dostawę 10 fabrycznie nowych elektrycznych autobusów niskopodłogowych klasy MAXI z opcją zakupu kolejnych 30 takich pojazdów. Oferty można składać do 11 marca br.

Będą to pojazdy nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim ekologiczne, zeroemisyjne, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, o długości całkowitej 12m, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, urządzenia do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB oraz system detekcji pożarów.

Planuje się, że zakup nowych autobusów elektrycznych zostanie dofinansowany ze środków unijnych. Dofinansowanie do kupna 10 pojazdów ma pochodzić z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony w lutym br. Dofinansowanie do opcjonalnych 25 elektrobusów planuje się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Zielony Transport Publiczny 3.0). Wniosek został złożony w ubiegłym roku i jest w trakcie procedowania. Pięć pozostałych autobusów może zostać kupionych, gdy pojawią się kolejne możliwości pozyskania dofinansowania.

Jeśli procedowanie wniosków będzie przebiegało zgodnie z planem, umowy na dostawy planuje się podpisać w tym roku, a dostawy miałyby miejsce w ciągu dwóch kolejnych lat. Wówczas już na przełomie lat 2025/2026 w Toruniu zostałby osiągnięty poziom, który w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie obowiązywać od roku 2028.

W niedługim czasie zostanie uruchomiony przetarg na dostawy ładowarek do tych autobusów. Będzie to pięć ładowarek tzw. „wolnych”, które staną na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów i dwie ładowarki szybkie, pantografowe – po jednej na pętlach Olimpijska i Kolankowskiego.

Autobusy elektryczne są droższe niż napędzane olejem. Przykładowo jeden elektrobus kupiony w ramach umowy z 2020 r. kosztował 2 751 510,00 zł brutto, z 2022 r. - 2 945 850 zł brutto,  zasilany olejem napędowym zakupiony w 2021 r. - 1 365 300 zł brutto, a hybrydowy (umowa z 2018 r.) - 1 755 210,00 zł brutto. Najistotniejszą kwestią jest jednak ekologia i mimo  tych różnic miasto nadal zamierza inwestować w zeroemisyny tabor. Autobusy elektryczne nie generują spalin i są przyjazne dla środowiska. Ponadto poruszają się cicho, co wpływa na zmniejszenie miejskiego hałasu. 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.