Przedszkole z fotowoltaiką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przedszkole z fotowoltaiką

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu przemawia zastępca prezydenta Adam Szponka

Na dachu Przedszkola Miejskiego nr 17 pojawiły się panele fotowoltaiczne. To efekt współpracy Gminy Miasta Toruń ze spółką Energa Obrót.

W 2023 roku Gmina Miasta Toruń i Energa Obrót podpisały list intencyjny w sprawie zabezpieczenia potrzeb energetycznych miasta, a także umowę dotyczącą optymalizacji parametrów. Dzięki niej właściciele obiektów zasilanych energią elektryczną będą mogli jeszcze efektywniej nią zarządzać.

W wyniku wspólnych działań 7 czerwca 2024 r. oficjalnie przekazano do użytkowania gotową instalację ba budynku przedszkola. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz samorządu, a także społeczności Przedszkola Miejskiego nr 17, a także Energi Obrót i firmy Corab SA, która dostarczyła system fotowoltaiczny. Nieprzypadkowo spotkanie przypadło w Dniu Przyjaciela, symbolicznie nawiązując do starań i zaangażowania wszystkich stron inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności. Z tej okazji dla uczestników wydarzenia wystąpiły przedszkolaki.

- Cieszy, że coraz więcej instytucji publicznych w Toruniu, w tym przedszkoli i szkół, wyposażanych jest w instalacje OZE. To nie tylko czysta, ekologiczna energia i lepsze powietrze w mieście, ale także pozytywny przykład dla dzieci uczęszczających do tych placówek, jak należy dbać o środowisko i dlaczego jest to tak ważne – podkreślił Adam Szponka, zastępca prezydenta miasta.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na Przedszkolu Miejskim nr 17 mają moc ponad 27 kWp, co oznacza ponad 17 tys. zł oszczędności w stosunku do kosztów, jakie trzeba by ponieść rocznie, według obecnych stawek dla samorządów, za tę samą ilość energii wyprodukowanej konwencjonalnie, ale przede wszystkim to ponad 12 ton CO2 mniej wyemitowanych do atmosfery.

Obecnie instalacje fotowoltaiczne znajdują się na 38 obiektach miejskich. Są to szkoły, przedszkola, żłobki oraz takie budynki, jak np. CKK Jordanki, Teatr Baj Pomorski, Toruńska Infrastruktura Sportowa, Miejska Przychodnia Specjalistyczna, Straż Miejska czy Urząd Miasta Torunia.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.