Prezydent przyznał stypendia kulturalne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent przyznał stypendia kulturalne

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Poznaliśmy stypendystów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2023 r. Głównym kryterium oceny było to, czy ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika projekt twórczy jest inspirowany Jego postacią i dokonaniami oraz promuje Toruń jako Miasto Kopernikańskie.

Stypendia kulturalne przyznawane są zgodnie z Uchwałą nr 577/21 RMT z dnia 18 lutego 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz wysokości tych stypendiów. W budżecie na rok 2023 zaplanowano kwotę 135 000 zł na fundusz stypendialny, który Uchwałą Rady Miasta Torunia nr 1099 z dnia 18 maja 2023 r., powiększono o kwotę 3 255 zł. W I turze rozdysponowano z tej kwoty 105 855 zł na 7 stypendiów całorocznych na rok 2023 oraz na 6 stypendiów za I półrocze 2023 r.

W ramach naboru wniosków o przyznanie stypendiów na II półrocze 2023 r. do dnia 2 maja do Wydziału Kultury wpłynęło 8 wniosków, które zostały poddane ocenie według jednolitych kryteriów takich jak: jakość artystyczna projektu oraz oryginalność. Zgodnie z ogłoszeniem konkursowym w ramach kryterium „znaczenie dla kultury Torunia” oceniano czy ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika projekt twórczy jest inspirowany Jego postacią i dokonaniami oraz promuje Toruń, jako Miasto Kopernikańskie – miejsce narodzin i dorastania wielkiego astronoma.

W wyniku przeprowadzonego postępowania podjęta została decyzja w sprawie przyznania stypendium dla sześciu osób zajmujących się działalnością artystyczną, twórców i animatorów kultury. Każda z tych osób otrzyma Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2023 roku w wysokości 5 400 zł:

Arkadiusz Blum

Otrzyma Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki pn. „Toruń inspiruje, STAR CLUSTERS - Aron Blum”,  polegającego na nagraniu kompozycji muzycznych inspirowanych postacią i dziełem Mikołaja Kopernika oraz odkryciami astronomicznymi.

Ewelina Grabowska

Otrzyma Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki pn. „Skład”,  polegającego na stworzeniu improwizacji dźwiękowych inicjowanych przy pomocy instrumentów lub głosu ludzkiego, a następnie stworzenia instalacji dźwiękowych i audiowizualnych stanowiących próbę uchwycenia genius loci jednostki administracyjnej Mokre, a następnie ich prezentacji na wystawie.

Katarzyna Łyszkowska

Otrzyma Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem  na realizację przedsięwzięcia z  zakresu sztuki wizualnej pn. „MISTERIUM SŁOŃCA”, polegającego na zaprojektowaniu i wykonaniu podwieszanej, nadmuchiwanej, monumentalnej instalacji świetlnej w postaci kuli o średnicy 5 metrów, odwołującej się do słońca z elementami rysunkowymi czerpiącymi z symboliki Słońca, ekologii oraz Światowego Dziedzictwa Kultury tj. teorii kopernikańskiej z miastem Toruniem w tle.

Patrycja Stańczyk

Otrzyma Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. „Szklane wzory”, polegającego na wykonaniu cyklu piętnastu prac w formie tonda, wykonanych w technice witrażu, inspirowanych teorią heliocentryczną. Projekt ma zwracać uwagę na postać Mikołaja Kopernika i przypomnieć o toruńskiej tradycji witrażownictwa.

Ewelina Wolska - Bartz

Otrzyma Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem  na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. „Toruń miastem marzycieli”, polegającego na zaprojektowaniu i wykonaniu w przestrzeni miasta, barwnego, oryginalnego projektu artystycznego w nurcie Street Art, łączącego w sobie elementy muralu i płaskorzeźby.

Bartłomiej Zaleśkiewicz

Otrzyma Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. "Pod gwiazdami", polegającego na stworzeniu cyklu 30 wielkoformatowych fotografii, dokumentujących działalność stowarzyszenia Serca Torunia i ukazujących prace toruńskich wolontariuszy  i streetworkerów działających na rzecz osób w kryzysie bezdomności.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...