Prezydent kontynuuje dialog z Radami Okręgów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent kontynuuje dialog z Radami Okręgów

Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W poniedziałek 10 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Pawła Gulewskiego z członkami jednostek pomocniczych. Tym razem na spotkanie zaproszono przedstawicieli Rad Okręgów: Jakubskie-Mokre, Chełmińskie i Wrzosy.

W spotkaniu wziął udział także przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz oraz przedstawiciele wybranych Wydziałów Urzędu Miasta Torunia i jednostek miejskich. Prezydent Paweł Gulewski poinformował o planowanym na 10-11 września br. Kongresie Dialogu, który odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Zachęcił do udziału w Kongresie członków Rad Okręgów.

Przypomnijmy, że w trakcie tego wydarzenia zostaną wypracowane sposoby dialogu i współpracy na najbliższe lata, które pomogą gruntownie przeobrazić procesy partycypacji i konsultacji społecznych w mieście. Jednym z najważniejszych tematów wydarzenia będzie Budżet Obywatelski.

- Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie usiąść do stołu. Te rozmowy nie będą łatwe, ale jestem zdeterminowany do tego, żeby rozmawiać, bo dialog jest nam naprawdę potrzebny. Dialog w kontekście najważniejszych inwestycji, kierunkowych decyzji dotyczących sposobu rozwoju miasta, ale też kwestii dotyczących planowania przestrzennego – powiedział podczas zebrania prezydent Paweł Gulewski.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz mówił o nowym otwarciu w relacji samorząd-mieszkańcy i podkreślił, że z twórczej rozmowy zawsze mogą powstawać ciekawe wnioski i projekty. Zadeklarował chęć poszerzania partycypacji i możliwości rozmowy z mieszkańcami.

W trakcie dyskusji przedstawiciele Rad Okręgów poruszyli wiele merytorycznych spraw dotyczących funkcjonowania miasta. Zwracali uwagę na konieczność poprawy dialogu i komunikacji z Urzędem Miasta, potrzebę zagospodarowania miejsc na działalność Rad Okręgów, a także potrzebę prowadzenia szkoleń z zakresu obrony cywilnej dla członków Rad Okręgów.

Poruszony został temat zmiany granic okręgów, wysunięto m. in. koncepcję podziału okręgu Chełmińskiego na dwa mniejsze. Postulowano, aby sposób wyboru członków Rad Okręgów był dokonywany w lokalach wyborczych, tak jak w okresie pandemii koronawirusa, a także aby w każdym okręgu funkcjonowało Centrum Aktywności Lokalnej.

Mieszkańcy zgłosili potrzebę pielęgnowania istniejącej już zieleni oraz wymiany nasadzeń, które uschły, potrzebę remontu basenu przy szkole nr 24, poruszyli kwestię zagospodarowania terenu dawnego Dworca Północnego, zwrócili się o wsparcie organizacji Serce Torunia zajmującej się osobami bezdomnymi. Zaapelowali również o zaostrzenie kar wystawianych przez Straż Miejską dla kierowców niszczących zieleń.

Ponadto zaapelowali do przewodniczącego Łukasza Walkusza o zmobilizowanie nowych radnych Rady Miasta do większej aktywności, a także o organizowanie posiedzeń komisji Rady Miasta w godzinach popołudniowych.

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.