Poznaliśmy laureatów Nagrody Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy laureatów Nagrody Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej  od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. 

Werdykt jury poznaliśmy w środę 24 kwietnia 2024 r. w pięknej Sali Rady Ratusza Staromiejskiego w Toruniu podczas specjalnie zwołanej na ten cel konferencji prasowej. Jest to już XXVIII edycja jedynej polsko-niemieckiej nagrody literackiej przyznawanej autorkom i autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

– Corocznie jest to uznanie dla wybitnych literatek i literatów z tych dwóch krajów. Co najważniejsze, dzięki temu możemy w Polsce poznać co literatura niemiecka pokazuje wartościowe, wyjątkowe, ciekawe. A z kolei czytelnicy niemieccy poznają twórczość polskich autorek i autorów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas posiedzenia 28 października 2023 r. w Toruniu Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które otrzymają w tym roku to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne.

Tegorocznych laureatów ogłosił prezydent Michał Zaleski. Oficjalny komunikat o laureatach i o uroczystości wręczenia Nagrody wydany został tego samego dnia w Toruniu i Getyndze w rocznicę urodzin twórcy pierwszego Słownika języka polskiego S. B. Lindego.

W 2024 r. ze strony niemieckiej nagrodę otrzyma Anne Weber, a ze strony polskiej Zbigniew Rokita. Sylwetki i dorobek twórczy laureatów zaprezentowali przedstawiciele Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego - prof. dr hab. Leszek Żyliński, profesor Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX - XXI w. oraz dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów.

Anne Weber jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia). Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Wręczenie nagrody odbędzie się w uroczystej oprawie 16 czerwca Ratuszu Staromiejskim w Toruniu z udziałem władz miejskich Torunia i Getyngi. Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro.

Ustanawiając w 1996 r. wspólną nagrodę, której patronem został Samuel Bogumił Linde, przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych miast, Torunia i Getyngi, określili w sposób jednoznaczny jej charakter: miała to być nagroda literacka, przyznawana pisarzom polskim i niemieckim, niezależnie od rodzaju ich twórczości, za wybitne dokonania artystyczne i zasługi dla szeroko pojętej humanistyki, w tym przede wszystkim dla dzieła pojednania państw, społeczeństw i narodów, w którym słowu pisanemu przypadła rola szczególna i ważna.

Pomimo, że określający charakter nagrody przymiotnik zniknął z jej nazwy w 2001 roku, istota jej nie zmieniła się - z ducha i treści pozostała literacka. Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego nie jest jednak zwyczajną nagrodą literacką, którą honoruje się całokształt dokonań pisarskich, jakichś ich ideowo, gatunkowo bądź tematycznie umotywowany fragment czy konkretną książkę.

Ustanowiona w 1996 r. nagroda jest elementem zjawiska znacznie szerszego niż literatura, jest elementem więzi partnerskich i potwierdzeniem tego, co wspólne i niepodzielne, co łączy Polaków i Niemców zarówno w tym, co konkretne i lokalne, jak i w tym, co uniwersalne, co łączy we wspólnej rozmowie i twórczej refleksji ludzi, społeczeństwa i narody.

14 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się spektakl Weltmajstry. Spektakl w formie kabaretowej opowiada o piłkarskich mistrzostwach świata 2050, pierwszych w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska, a w Gliwicach w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców i w towarzystwie barmanki Basi wspólnie oglądają mecze reprezentacji przeżywając chwile, kiedy Ślązacy mogą zostać „weltmajstrami”.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.