Poznaliśmy laureatów Nagrody Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy laureatów Nagrody Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej  od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. 

Werdykt jury poznaliśmy w środę 24 kwietnia 2024 r. w pięknej Sali Rady Ratusza Staromiejskiego w Toruniu podczas specjalnie zwołanej na ten cel konferencji prasowej. Jest to już XXVIII edycja jedynej polsko-niemieckiej nagrody literackiej przyznawanej autorkom i autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

– Corocznie jest to uznanie dla wybitnych literatek i literatów z tych dwóch krajów. Co najważniejsze, dzięki temu możemy w Polsce poznać co literatura niemiecka pokazuje wartościowe, wyjątkowe, ciekawe. A z kolei czytelnicy niemieccy poznają twórczość polskich autorek i autorów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas posiedzenia 28 października 2023 r. w Toruniu Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które otrzymają w tym roku to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne.

Tegorocznych laureatów ogłosił prezydent Michał Zaleski. Oficjalny komunikat o laureatach i o uroczystości wręczenia Nagrody wydany został tego samego dnia w Toruniu i Getyndze w rocznicę urodzin twórcy pierwszego Słownika języka polskiego S. B. Lindego.

W 2024 r. ze strony niemieckiej nagrodę otrzyma Anne Weber, a ze strony polskiej Zbigniew Rokita. Sylwetki i dorobek twórczy laureatów zaprezentowali przedstawiciele Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego - prof. dr hab. Leszek Żyliński, profesor Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX - XXI w. oraz dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów.

Anne Weber jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia). Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Wręczenie nagrody odbędzie się w uroczystej oprawie 16 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu z udziałem władz miejskich Torunia i Getyngi. Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro.

Ustanawiając w 1996 r. wspólną nagrodę, której patronem został Samuel Bogumił Linde, przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych miast, Torunia i Getyngi, określili w sposób jednoznaczny jej charakter: miała to być nagroda literacka, przyznawana pisarzom polskim i niemieckim, niezależnie od rodzaju ich twórczości, za wybitne dokonania artystyczne i zasługi dla szeroko pojętej humanistyki, w tym przede wszystkim dla dzieła pojednania państw, społeczeństw i narodów, w którym słowu pisanemu przypadła rola szczególna i ważna.

Pomimo, że określający charakter nagrody przymiotnik zniknął z jej nazwy w 2001 roku, istota jej nie zmieniła się - z ducha i treści pozostała literacka. Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego nie jest jednak zwyczajną nagrodą literacką, którą honoruje się całokształt dokonań pisarskich, jakichś ich ideowo, gatunkowo bądź tematycznie umotywowany fragment czy konkretną książkę.

Ustanowiona w 1996 r. nagroda jest elementem zjawiska znacznie szerszego niż literatura, jest elementem więzi partnerskich i potwierdzeniem tego, co wspólne i niepodzielne, co łączy Polaków i Niemców zarówno w tym, co konkretne i lokalne, jak i w tym, co uniwersalne, co łączy we wspólnej rozmowie i twórczej refleksji ludzi, społeczeństwa i narody.

14 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się spektakl Weltmajstry. Spektakl w formie kabaretowej opowiada o piłkarskich mistrzostwach świata 2050, pierwszych w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska, a w Gliwicach w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców i w towarzystwie barmanki Basi wspólnie oglądają mecze reprezentacji przeżywając chwile, kiedy Ślązacy mogą zostać „weltmajstrami”.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • W intencji miasta
    Miasto
    24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
    Eko, Miasto
    Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.