Poznaj bliżej węże w Ogrodzie | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaj bliżej węże w Ogrodzie

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 lipca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu: lancetogłów mleczny

16 lipca przypada Światowy Dzień Węża. Wiele osób nie darzy sympatią tych zwierząt. Jednak najmłodsi odwiedzający Ogród Zoobotaniczny w Toruniu mają nieco odmienne zdanie – herpetarium jest bowiem dla nich jednym z ciekawszych miejsc, do którego chętnie wracają podczas spaceru po zoo, nawet kilka razy.

Wśród węży duży respekt budzą dusiciele, które duszą swoje ofiary, zanim je połkną. Obecnie największym wężem w Ogrodzie Zoobotanicznym jest samica boa madagaskarskiego, nazywana przez pracowników „Mamuśką”, która mając blisko 20 lat i waży ponad 20 kilogramów! Z natury jest jednak łagodna, w przeciwieństwie do humorzastych, kochających wodę anakond żółtych. Niektóre dusiciele lubią się wspinać, jak na przykład sanzinia madagaskarska, inne z kolei prowadzą bardziej naziemny tryb życia, jak to miejsce w przypadku jednego z najmniejszych dusicieli – boa pacyficznego. Samce tego gatunku zazwyczaj ważą mniej niż 500 gramów.

O lewej góra: boa madagaskarski, anakonda żółta, sanzinia madagaskarska,boa pacyficzny

Od lewej: boa madagaskarski, anakonda żółta, sanzinia madagaskarska, boa pacyficzny 

W kolekcji Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu można znaleźć również węże właściwe, w tym amerykańskiego krewniaka naszego rodzimego zaskrońca – pończosznika szachowanego. Wąż ten związany jest ze środowiskiem wodnym i w obliczu zagrożenia, podobnie jak zaskroniec, uwalnia z kloaki cuchnącą substancję. Azjatycki wąż jaskiniowy w środowisku naturalnym jest mistrzem w chwytaniu nietoperzy, z kolei lancetogłów mleczny przyciąga wzrok jaskrawymi barwami ostrzegawczymi. Ubarwienie tego gada jest jednak blefem, ponieważ lancetogłów nie jest niebezpieczny, a ubarwieniem jedynie upodabnia się to bardzo jadowitego węża koralowego. Lancetogłów mleczny jest najstarszym wężem żyjącym w Ogrodzie Zoobotancznym, gdyż ma już 23 lata, a przyjechał do Torunia w 2000 roku z ogrodu zoologicznego w Chorzowie. Jego łagodny charakter pozwala na bliski kontakt z dziećmi podczas zajęć dydaktycznych.

Warto zatem przełamać strach i odwiedzić herpetarium w toruńskim zoo, zwłaszcza w tym szczególnym dniu jakim jest Światowy Dzień Węża.

Od lewej: lancetogłów mleczny, pończosznik szachowany, wąż jaskiniowy

Od lewej: lancetogłów mleczny, pończosznik szachowany, wąż jaskiniowy

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Ludwika Ogorzelec, wiceprezydent Rafał Pietrucień i toruńskie radne
    Kultura
    Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art w Toruniu.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.