Poziomy recyklingu na poziomie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poziomy recyklingu na poziomie

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Poziomy recyklingu na poziomie

W mieście, w którym wyzwania są realne, a cele ambitne, trzeba działać wspólnie, konsekwentnie i z zaangażowaniem, abyśmy mogli stać się społeczeństwem recyklingu. Niech to będzie dla każdego mieszkańca Torunia świadomy wybór dla przyszłych pokoleń. Bo to m.in. właściwa segregacja odpadów „u źródła” pomogła Miastu osiągnąć dotychczas wymagane prawem poziomy odzysku i recyklingu.

Na początku trzeba podkreślić, że wymogi dotyczące poziomów recyklingu w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosły. Unijna dyrektywa odpadowa postawiła Polskę przed wyzwaniem osiągnięcia 35-procentowego pułapu w tym zakresie – za 2023 rok. I to się w Toruniu udało uzyskać. Jednak tempo tego procesu jest wyjątkowo wymagające. Już za rok samorządy będą musiały osiągnąć 45% recyklingu, a do 2025 r. – dodatkowe 10%.

– To ogromne wyzwanie, bo tak wysokie progi są dla wielu gmin trudne do przejścia. Dziękujemy więc mieszkańcom za zaangażowanie w prowadzenie selektywnej zbiórki w ich gospodarstwach domowych, bo to jest clou całej gospodarki odpadami. Przed nami jednak  jeszcze wiele pracy, aby osiągnąć kolejne poziomy. Wartość wysiłku torunian nie polega tylko na uniknięciu kar. To przede wszystkim kwestia interesu społeczności lokalnej, gdzie lepsza zbiórka odpadów przekłada się na lepszą jakość życia – mówi Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia.

Myślenie w kategoriach gospodarki o obiegu zamkniętym jest kluczowe, ale bez odpowiedniej zbiórki odpadów, cel ten jest trudny do osiągnięcia. Segregacja odpadów to nie tylko dbałość o środowisko, ale również szansa na uzyskanie wysokiej jakości surowców oraz spełnienie unijnych wymagań dotyczących recyklingu i odzysku. Jak to było realizowane w ostatnich latach w Toruniu, pokazuje tabela: 

 

2021 r.

2022 r.

2023 r.

2024 r.

Ilość odpadów odebranych [Mg]

94 613

91 809

91 608

?

Poziom recyklingu wymagany [%]

20

25

35

45

Poziom recyklingu uzyskany [%]

26,46

25,93

36,10

?

Wzrost odsetka odpadów trafiających do odzysku i recyklingu wymaga przede wszystkim inwestycji w technologie przetwarzania odpadów, np. w rozwój nowoczesnych metod sortowania odpadów czy zagospodarowania frakcji biodegradowalnej. Nie można też zapominać o edukacji ekologicznej. Społeczeństwo, świadome celów nowoczesnej gospodarki odpadami, może zachęcić mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki w swoich domach, a co za tym idzie – przynieść zamierzone efekty w tej dziedzinie. Wprowadzenie jednolitych zasad selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju jest jednym z narzędzi, ale to edukacja stanowi klucz do zmiany. Na osiągnięcie wytyczonych prawem wskaźników pozostało bardzo mało czasu. Czy w tak krótkim okresie da się wykorzenić niewłaściwe nawyki w postępowaniu z odpadami?

– Tu kluczowym narzędziem staje się edukacja „odpadowa”. Zmiana mentalności społeczeństwa i przyzwyczajeń wymaga czasu, ale warto podjąć wysiłek, aby stworzyć społeczeństwo recyklingu – przekonuje Michał Zaleski – Dlatego od lat kładziemy nacisk na różne formy docierania z ekologicznym przekazem do mieszkańców. Jak widać – z dobrym skutkiem.

Osiąganie wysokich poziomów recyklingu dzisiaj wymaga nie tylko konsekwencji, ale także skutecznych działań skierowanych na rozwój systemu zbiórki odpadów komunalnych oraz doskonalenia metod przetwarzania w instalacjach komunalnych. Wielu wyzwań nie da się pokonać natychmiast, ale jest jeszcze szansa dla tych, którzy chcą nadrobić zaległości w tej dziedzinie.

Więcej informacji na temat gospodarki odpadami w Toruniu znaleźć można w serwisie internetowym: www.odpady.torun.pl oraz na łamach fanpage Fb OdpadyTorun.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: bardzo ciemne chmury nad skrzyżowaniem
  Miasto
  W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.