Powstają parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Powstają parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki

Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.

Zakończone zostały najbardziej czasochłonne, acz mało widoczne prace związane z wykonaniem przyłączy wodociągowych i elektrycznych. Ruszyły już nasadzenia. – Kiedy jesień jest w pełni, mamy najlepszy czas na wykonywanie nasadzeń. Podłoże jest wychłodzone po wakacyjnych i wrześniowych wysokich temperaturach oraz ma odpowiednią wilgotnośćwyjaśnia Paweł Gulewski, zastępca prezydenta miasta, który 29 listopada 2022 r. sprawdzał zaawansowanie prac w poszczególnych lokalizacjach.

Park kieszonkowy „Szwajcarski Zakątek” powstaje na zróżnicowanym pod względem wysokości terenie przy ul. Narcyzowej i Zagonowej. Prace osiągnęły już ok. 40% zaawansowania. Gotowe są wszystkie przyłącza, alejki, teren został wyrównany, przygotowany do posiania łąki kwietnej i nasadzenia roślin cebulowych. W nowym roku mieszkańców osiedla na pewno zachwyci dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami i alpinarium, nawiązujące do tematyki Szwajcarii. Pojawią się także elementy małej architektury, jak ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, miniwodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau, a także kosze na odpady. Teren będzie dobrze oświetlony, by można korzystać z niego także podczas spacerów wieczornych.

Na lewobrzeżu przy ul. Szuwarów i Tataraków tworzony jest park kieszonkowy „Zacisze Holandii” – prace zaawansowane są już w  ok. 50 procentach przy ul. Szuwarów i Tataraków. Aktualnie wykonywane są nasadzenia, m.in. barwinka. - Cieszy to, że w projekty parków kieszonkowych zostały wkomponowane rosnące na tym terenie już krzewy i drzewa. Dzięki temu roślinność będzie bardziej zróżnicowana i efektowna – mówił Paweł Gulewski. Ciekawym elementem w parku na lewobrzeżu będzie ogród deszczowy, pojawią się także ławki, stoły do gry w szachy, drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni.Funkcję krajoznawczo-edukacyjną będą podkreślały tablice informacyjne, tj. tablica wskazująca na wybrane treści charakterystyczne dla Holandii oraz tablice typu eko-memory – przedstawiające m.in. świat roślin i zwierząt – dobranych zgodnie z życzeniem mieszkańców i Rady Okręgu Stawki do nazw ulic znajdujących się w tej części miasta.

Na osiedlu Rubinkowo przy ul. Rydygiera powstaje park kieszonkowy „Greckie Klimaty” – tutaj zaawansowanie prac wynosi ok. 30 procent. Ten park wyróżniać będzie wzór w nawierzchni z motywem greckim, a także ceramiczne donice w kolorze niebieskim dominującym w przestrzeni Grecji. Zieleń wzbogacą m.in. drzewa formowane w postaci „zielonego parasola”, lawenda czy rozmaryn lekarski. Obok typowych elementów małej architektury pojawią się też zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa, czyli miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, czy szachy terenowe. Park będzie spełniał równocześnie rolę tzw. Ogrodu Społecznego, gdzie mieszkańcy będą m.in. dysponowali własną przestrzenią do samodzielnego zagospodarowania zielenią. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu” i „Integracji”.

Zgodnie z harmonogramem prace we wszystkich trzech lokalizacjach mają zakończyć się do końca grudnia 2022 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.