Pomoc dla Ukrainy trwa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pomoc dla Ukrainy trwa

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 14 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Brama Klasztorna z flagą ukraińską, fot. Sławomir Kowalski

Rada Miasta Torunia 14 kwietnia 2022 r. przyjęła uchwały dotyczące wsparcia dla uchodźców z Ukrainy oraz dla miasta partnerskiego Łucka.

Pierwsza z uchwał – w sprawie zakresu pomocy świadczonej przez Gminę Miasta Toruń na rzecz obywateli Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, dotyczy form pomocy, jakie Gmina Miasta Toruń może świadczyć osobom przybyłym w Ukrainy:

 • wsparcie żywnościowe;
 • usługi komunalne;
 • pomoc rzeczowa;
 • tłumaczenia w celu prawidłowej realizacji usług publicznych;
 • dostęp do informacji o możliwościach uzyskania pomocy;
 • wsparcie w procesie adaptacji, integracji społecznej i aktywizacji zawodowej.

Uchwała zakłada świadczenie takiego wsparcia do dnia 31 grudnia 2022 roku. Na ten cel budżecie miasta wygospodarowano 1 006 000 zł.

Druga uchwała dotyczy pomocy Łuckowi, który jest ukraińskim miastem partnerskim Torunia od roku 2008. Pomoc może zostać udzielona w formie rzeczowej i osobowej, w szczególności poprzez organizację zbiórek oraz zakup i transport produktów, na które przedstawiciele Łucka zgłaszają zapotrzebowanie. Uchwała wskazuje także limit środków z budżetu miasta na ten cel do kwoty 200 tys. zł. Połowa tej kwoty to środki Gminy Miasta Toruń, a połowa pochodzi z darowizn, jakie wpłynęły na konto Gminy w celu pomocy Ukrainie.  W tej darowiźnie ok. 97 tys. zł stanowią środki otrzymane od Getyngi, która jest naszym miastem partnerskim.

Getynga przekazała Toruniowi łącznie 35 tys. euro na konto darowizn z zaznaczeniem, że 20 tys. euro ma zostać przekazane właśnie na pomoc dla Łucka wyjaśnia Aneta Pietrzak, skarbnik miasta. Do 4 kwietnia 2022 r. z tego limitu wykorzystano 62.049 zł, przeznaczone na zakup m.in. karimat, śpiworów, noszy, latarek, apteczek z wyposażeniem, które stanowiły uzupełnienie zrealizowanych dotąd trzech transportów z pomocą dla Łucka. W czwartek do przejścia graniczego w Dorohusku wyruszył czwarty transport, który zawiózł dla mieszkańców Łucka m.in. agregaty prądotwórcze i przenośne prysznice.

Kwestia pomocy uchodźcom z Ukrainy znalazła się także w uchwale budżetowej – wprowadzenie środków na ten cel w wysokości 8 956 000 zł. W tej kwocie 179 000 zł to środki z darowizn (wspomniana darowizna od miasta Getynga, a także darowizny od osób fizycznych i firm) oraz środki z funduszu pomocy, które Gmina Miasta Toruń będzie otrzymywać za pośrednictwem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

 - Jest to wsparcie ze środków budżetu państwa, służące utrzymaniu uchodźców w ciągu trzech miesięcy w Toruniu – mówi prezydent Michał Zaleski. Będzie ono przeznaczone także na wypłatę świadczeń 40 zł dla osób i podmiotów, którzy przyjmują uchodźców pod swój dach, wypłatę jednorazowego świadczenia 300 zł dla każdego uchodźcy oraz na świadczenia rodzinne. Te środki zostaną także przeznaczone na usługi fotograficzne koniczne przy nadawaniu numerów PESEL.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.