Pomagamy obywatelom Ukrainy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pomagamy obywatelom Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 28 lutego 2022
Autor: Paula Gałązka
Na zdj: dziewczyna trzyma flagę Ukrainy,a w tle znajduję się pomnik Mikołaja Kopernika

Przyjęłaś/przyjąłeś do siebie obywateli Ukrainy? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ich pobytu.

Brakuje artykułów pierwszej potrzeby dla przyjętych osób – gdzie się zgłosić?

W takiej sytuacji można skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie z prośbą o przekazanie odzieży, środków higieny i czystości, żywności czy innych niezbędnych rzeczy, umożliwiających zakwaterowanie takim osobom.

Mieszkańcy, którzy przyjęli obywateli Ukrainy do swoich domów i mieszkań bądź udostępnili osobny lokal, powinny zgłosić ten fakt jednostce policji, podając imię i nazwisko tych osób wraz z datą urodzenia.

Obywatele Ukrainy, którzy nie trafili do punktu recepcyjnego, a otrzymali pomoc i zakwaterowanie od mieszkańców, powini się zgłosić do punktu recepcyjnego - w Toruniu taki punkt znajduje się w hotelu Kopernik przy ul. Wola Zamkowa 16.

Kto będzie mógł się ubiegać o status uchodźcy?

Status uchodźcy przysługuje osobom, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską od dnia 24 lutego 2022 r., uciekając przed agresją rosyjską. Ukraińcy, którzy przybyli do Polski przed tym dniem, nie będą mogli ubiegać się o status uchodźcy. Status uchodźcy nie będzie utrudniał podjęcia pracy ani wyjazdu z powrotem na Ukrainę.

Jak będzie wyglądała edukacja dzieci i młodzieży ukraińskiej?

Obecnie sprawdzane są zasoby dotyczące przyjęcia dzieci z Ukrainy do żłobków i przedszkoli na terenie Torunia. Dotyczy to także placówek niepublicznych.
Zaś dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) będą przyjmowane do publicznych szkół oraz obejmowane opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.

W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc.

Rodzice dziecka z zagranicy, którzy nie mogą znaleźć szkoły posiadającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły (np. wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły posiadającej wolne miejsca.

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą:

  • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, gdzie proces nauczania dostosowany jest do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów − nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat. Zajęcia będą realizowane w grupach do 15 uczniów w wymiarze minimum od 20 do 26 godzin tygodniowo (w zależności od roku nauki i typu szkoły);
  • uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze minimum 2 godzin tygodniowo przez czas nieokreślony;
  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela – osoba zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela nie musi posiadać kwalifikacji pedagogicznych;
  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.

Decyzje o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Co z obywatelami ukraińskimi, którzy już wcześniej przebywali w Polsce ?

Obywatele Ukrainy, którzy przebywali na terenie Polski na podstawie wiz Schengen (do 90 dni), w przypadku zbliżającego się upływu jej ważności, powinni udać się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Bydgoszczy lub delegatury w Toruniu (ul. Moniuszki 15-21) bądź we Włocławku (ul. Brzeska 8), aby móc przedłużyć swój legalny pobyt w Polsce.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen więzło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Występ Darek Zaleśny Toruń Young Power Orchestra zakończył tegoroczną edycję Sceny Letniej, która po przerwie wróciła na Bulwar Filadelfijski.
    Kultura, Miasto
    Występ Darek Zaleśny Toruń Young Power Orchestra zakończył tegoroczną edycję Sceny Letniej, która po przerwie wróciła na Bulwar Filadelfijski. Na scenie nad Wisłą od 19 lipca do 17 sierpnia 2024 r. odbyło się blisko 30 wydarzeń.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu, 18 sierpnia 2023 r. dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 19 – 30 sierpnia br. autobusy linii nr 123 kursować będą inaczej.
  • W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.