Polska Lista Naukowców | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Polska Lista Naukowców

Polska Lista Naukowców

Polska Lista Naukowców. Od 3 do 22 września w Toruniu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na cykl wydarzeń popularyzujących naukę.

Polska Lista Naukowców to nowy toruński festiwal popularyzujący naukę. Festiwalowe imprezy odbywają się od 3 do 22 września, wstęp na nie jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy, a na inne rozdawane są wejściówki.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu organizuje w trakcie festiwalu Polska Lista Naukowców warsztaty popularnonaukowe, grę miejską, debatę oraz widowisko naukowe (tzw. science show). Szczegóły wydarzeń poniżej oraz na mlynwiedzy.org.pl

03.09, 06.09, 17.09, 20.09 Warsztaty popularnonaukowe „Mamo, Tato, jestem geniuszem!"

Do udziału w warsztatach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami. Tematem warsztatów będzie poznanie zasad budowy i prostych konstrukcji mechanicznych, uczestnicy zajęć będą mieli też okazję zbudować swój pierwszy wynalazek.

Aby móc zaprosić jak największą liczbę uczestników, warsztaty realizowane są w czterech różnych terminach. Wszystkie edycje odbywają się w Domu Harcerza przy ul. Rynek Staromiejski 7. Zajęcia będą rozpoczynały się o godz. 18.00 i potrwają 1,5 godziny.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy – należy przesłać wiadomość na adres: PLN@centrumnowoczesnosci.org.pl, w tytule wpisując WARSZTATY oraz wybraną datę: 03.09, 06.09, 17.09 lub 20.09, w treści podając imię i nazwisko opiekuna, liczbę osób oraz telefon kontaktowy. Zgłoszenia niekompletne nie będą przyjmowane. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rejestracji.

14.09 Gra miejska „A jednak się kręci!”

Czy nauka w Toruniu kręci się tylko wokół Kopernika? Zabawa skierowana jest do 2-5 osobowych drużyn, w wieku od 6 lat wzwyż. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zaprasza w podróż w czasie i przestrzeni naszego miasta wszystkich gotowych na podjęcie wyzwania Profesora Młynka. Na uczestników czekają na zagadki, eksperymenty oraz ciekawostki na temat badaczy i popularyzatorów nauki działających w Toruniu i regionie. Przechodząc kolejne etapy gry uczestnicy otrzymają zadania oraz elementy tajnego, skomplikowanego hasła, które przyda się podczas spotkania z tajemniczym gościem specjalnym na mecie.

Zabawa będzie miała charakter wyścigu – pierwsze 10 drużyn, które najszybciej przejdą wszystkie etapy, oprócz nagrody gwarantowanej otrzyma dodatkowo zestaw upominków. Zapisy drużyn będą prowadzone pod adresem e-mail: PLN@centrumnowoczesnosci.org.pl do 13.09.2013 do godz. 15:00. W tytule wiadomości należy wpisać GRA MIEJSKA, a w treści: nazwę drużyny, jej skład, w tym imię i nazwisko Głównodowodzącego oraz telefon kontaktowy. Zgłoszenia niekompletne nie będą przyjmowane. W odpowiedzi przesłane

15.09 Debata „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy?”

Co jest większą inspiracją: fikcja dla nauki, czy nauka dla fikcji? Aby zostać wynalazcą lub odkrywcą, potrzeba nie tylko wiedzy, ale również nieposkromionej ciekawości i kreatywności. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zaprasza na dyskusję o związku świata najnowszych technologii ze światem seriali, komiksów, powieści, filmów, reklam i gier. W spotkaniu udział wezmą popularyzatorzy nauki, wykładowcy i pasjonaci – użytkownicy i współtwórcy świata mediów społecznościowych. Debata odbędzie się w ramach partnerskiego festiwalu Copernicon, skierowanego do miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Festiwal organizowany jest przez działające non-profit Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn”.

Debata rozpocznie się o 12, jako jedna z sesji Festiwalu Copernicon. Wstęp na debatę jest wolny.

22.09 Widowisko popularnonaukowe „Co się teraz dzieje na Księżycu, czyli intryga naukowa z miłością w tle”

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu od początku działalności stara się promować połączenie nauki i sztuki. Widowiska popularnonaukowe (science show) są formą szeroko wykorzystywaną za granicą dla pokazów eksperymentów czy teatrów naukowych. Młyn Wiedzy wciąż eksperymentuje z formą, poruszając się pomiędzy przedstawieniem teatralnym a pokazem naukowym, zawsze jednak stawia na ciekawe efekty wizualne, interesujące eksperymenty oraz dobrą zabawę.

Tym razem widzowie będą mieli okazję zajrzeć do laboratorium Profesora Młynka i obserwować go podczas pracy nad kolejnym wynalazkiem. Dowiemy się między innymi, jakie zwierzątko domowe hoduje Młynek oraz które osiągnięcia polskich naukowców pomogą mu w zdobyciu ręki ukochanej Wilhelminy Szmeterling, wybitnej pani neurobiolog z Wiednia. Widzowie tradycyjnie zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy, a tuż po spektaklu będą mogli poznać szczegóły efektów specjalnych wykorzystanych na scenie.

Przedstawienie zaprezentowane zostanie podczas 2 pokazów na scenie Klubu Studenckiego Od Nowa, 22 września o godz. 11.00 oraz 15.00. Wstęp na show będzie bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na tydzień przed show rozdawane będą wejściówki. Szczegóły dotyczące zgłoszeń już wkrótce pojawią się na stronie CN Młyn Wiedzy.

Festiwal „Polska Lista Naukowców” odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Fundacją Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Stowarzyszeniem Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn” – organizatorem partnerskiego Festiwalu Copernicon. Patronat nad impreza objęli: Towarzystwo Naukowe w Toruniu (patronat honorowy),  Fundacja Kobiety Nauki oraz portal Kulturalny Toruń.

Festiwal "Polska Lista Naukowców" odbywa się w ramach dofinansowania przyznanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.