Pogrzeb śp. Tadeusza Władyki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pogrzeb śp. Tadeusza Władyki

Miasto, Sport
Data publikacji: 02 kwietnia 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Wieniec składa Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

Rodzina, przyjaciele i znajomi odprowadzili w ostatnią drogę śp. Tadeusza Władykę, zasłużonego działacza polskiego Związku Motorowego, wieloletniego prezesa Automobilklubu Toruńskiego. Został pochowany 2 kwietnia 2024 r. na cmentarzu św. Jerzego. 

Tadeusz Władyko urodził się 8 października 1927 roku w Wilnie. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, jak wielu Polaków z tego regionu był przesiedlony do kraju ojczystego i zamieszkał w Toruniu. Tu ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Zawodowo zajmował się dziennikarstwem. Był Kierownikiem Oddziału Toruńskiego - Gazety Pomorskiej. Od najmłodszych lat studenckich pasjonował się rozwojem motoryzacji i sportu na terenie Torunia. Udzielał się społecznie; dążył do uaktywnienia działalności statutowej delegatury Automobilklubu Bydgoskiego w Toruniu. Tadeusz Władyko już wówczas był znanym i cenionym działaczem społecznym w dziedzinie motoryzacji szczególnie sportu żużlowego. Propagował sporty motorowe wśród kibiców zawodów żużlowych w Toruniu i Bydgoszczy pełniąc funkcję spikera zawodów. Jako wpływowy dziennikarz miał wiele kontaktów na terenie Torunia co okazało się w dalszych działaniach bardzo cenne. W okresie ożywiania działalności delegatury, cenne było nawiązywanie przez niego kontaktów z zakładami pracy, szkołami zawodowymi i innymi organizacjami społecznymi. Należy podkreślić szczególną aktywność z takimi zakładami i organizacjami  toruńskimi jak: „Polmozbyt”, „Geofizyka”, „Aeroklub Pomorski”. W roku 1970 Zarząd Główny  PZM w Warszawie borykał się  z problem reaktywowania wyścigów samochodowych w Polsce z powodu braku toru wyścigowego. Znajomość i osobiste kontakty oraz zaangażowanie Tadeusza Władyki z kierownictwem lotniska w Toruniu, dały pozytywny efekt dotyczący reaktywowania-organizacji wyścigów samochodowych. Już w roku 1970, pod kierownictwem Tadeusza i Romualda Pilaczyńskiego odbyły się na toruńskim lotnisku pierwsze wyścigi samochodowe. Przez kilka następnych lat Toruń był jedynym torem, na którym organizowano wyścigi samochodowe rangi Mistrzostw Polski i Mistrzostw Krajów Demokracji Ludowej. Jego wielką zasługą był rozwój sportu kartingowego w Toruniu, szczególnie w szkołach zawodowych:  Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Spożywczych i innych. W okresie wieloletniej, ponad sześćdziesiąt letniej społecznej działalności pełnił różne ważne funkcje we władzach naszej organizacji.

podziekowanie dla organizatorow 21. Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV Toruń 2015

Tadeusz Władyko w listopadzie 2015 r. podczas spotkania podsumowującego organizację 
21. Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV Toruń 2015, fot. Adam Zakrzewski

Przez długi czas był Prezesem delegatury Automobilklubu Bydgoskiego w Toruniu a potem Automobilklubu Toruńskiego. Był również członkiem Zarządu Okręgowego PZM w Bydgoszczy, pełniąc funkcję Wiceprezesa ds. sportowych a obecnie jest Wiceprezesem Honorowym Zarządu Okręgowego PZM w Bydgoszczy. Był aktywnym członkiem Zarządu Głównego PZM w Warszawie. Za swoją działalność na rzecz rozwoju sportu motorowego w Polsce uhonorowany został w roku 1991 przez Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Motorowego - „Godnością Członka Honorowego  PZM”.

Pogrzeb odbędzie się 2.04.2024 r. w Toruniu.

fot. Adam Sośnicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.