Poetycki Erasmus Plus | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poetycki Erasmus Plus

Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Pamiątkowe zdjęcie uczestników projektu z zastępcą prezydenta Torunia

W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.

19- osobowa grupa uczniów i opiekunów z zagranicy przyjechała do Torunia 26 września i pozostanie u nas do 2 października 2022 r. W planie wizyty są różnorodne zajęcia integracyjne, związane z tematyką projektu. Poza spotkaniami w partnerskiej Szkole Podstawowej nr 11 goście odwiedzili  toruńską starówkę, uczestniczyli w warsztatach piernikarskich w Muzeum Toruńskiego Piernika, zwiedzili też Gdańsk i Malbork.  W kolejnych dniach przepłyną łodziami flisaczymi do Muzeum Etnograficznego w Nieszawce, wybiorą się na Barbarkę oraz do Fortu IV.

30 września uczestnicy projektu zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkali się z zastępcą prezydenta Torunia Adrianem Mólem. Obejrzeli krótką prezentację na temat naszego miasta i podzielili się wrażeniami z wizyty w Toruniu. Mieli też okazję opowiedzieć o atrakcjach miast, z których przybyli, m.in. Barcelony czy Utrechtu. Na koniec nie zabrakło wymiany drobnych pamiątek i wspólnego zdjęcia.

Projekt "Erasmus Plus Cultural Colors" jest realizowany od 2020 r. przez szkoły z Polski, Turcji, Estonii i Holandii, która jest koordynatorem przedsięwzięcia. Jest to projekt skoncentrowany na kulturze - na wymianie doświadczeń związanych z kulturą poszczególnych krajów partnerskich. Zgodnie z planem w ramach projektu mają miejsce 3 mobilności uczniowskie: w Holandii, Estonii i Polsce. Każda mobilność poświęcona jest innej dziedzinie kultury. W Holandii był to teatr, w Estonii - muzyka i taniec, w Polsce - poezja. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczą w szeregu różnych aktywności i wydarzeń kulturalnych, a na koniec tworzą wspólnie produkt nawiązujący do tematu mobilności. W przypadku Torunia efektem spotkania będzie przygotowanie mini tomiku z wierszami uczestników.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.