Poetycki Erasmus Plus | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Poetycki Erasmus Plus

Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Pamiątkowe zdjęcie uczestników projektu z zastępcą prezydenta Torunia

W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.

19- osobowa grupa uczniów i opiekunów z zagranicy przyjechała do Torunia 26 września i pozostanie u nas do 2 października 2022 r. W planie wizyty są różnorodne zajęcia integracyjne, związane z tematyką projektu. Poza spotkaniami w partnerskiej Szkole Podstawowej nr 11 goście odwiedzili  toruńską starówkę, uczestniczyli w warsztatach piernikarskich w Muzeum Toruńskiego Piernika, zwiedzili też Gdańsk i Malbork.  W kolejnych dniach przepłyną łodziami flisaczymi do Muzeum Etnograficznego w Nieszawce, wybiorą się na Barbarkę oraz do Fortu IV.

30 września uczestnicy projektu zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkali się z zastępcą prezydenta Torunia Adrianem Mólem. Obejrzeli krótką prezentację na temat naszego miasta i podzielili się wrażeniami z wizyty w Toruniu. Mieli też okazję opowiedzieć o atrakcjach miast, z których przybyli, m.in. Barcelony czy Utrechtu. Na koniec nie zabrakło wymiany drobnych pamiątek i wspólnego zdjęcia.

Projekt "Erasmus Plus Cultural Colors" jest realizowany od 2020 r. przez szkoły z Polski, Turcji, Estonii i Holandii, która jest koordynatorem przedsięwzięcia. Jest to projekt skoncentrowany na kulturze - na wymianie doświadczeń związanych z kulturą poszczególnych krajów partnerskich. Zgodnie z planem w ramach projektu mają miejsce 3 mobilności uczniowskie: w Holandii, Estonii i Polsce. Każda mobilność poświęcona jest innej dziedzinie kultury. W Holandii był to teatr, w Estonii - muzyka i taniec, w Polsce - poezja. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczą w szeregu różnych aktywności i wydarzeń kulturalnych, a na koniec tworzą wspólnie produkt nawiązujący do tematu mobilności. W przypadku Torunia efektem spotkania będzie przygotowanie mini tomiku z wierszami uczestników.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...