Pod dachami Paryża. Wieczór muzyki francuskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pod dachami Paryża. Wieczór muzyki francuskiej

Data wydarzenia
-
dyrygent kłania się, w tle orkiestra
Opis wydarzenia: 

Wystąpią:

  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Mirosław Jacek Błaszczyk — dyrygent

W programie m.in.:

  • C. Debussy — Mała Suita
  • M. Ravel — Nagrobek Couperina
  • M. Ravel — Bolero
  • G. Bizet — I Symfonia C-dur

Omówienie programu – Pod dachami Paryża

Chociaż wydaje się, że podróż z Torunia do Paryża zajęłaby dużo czasu, nic bardziej mylnego. Wystarczy usiąść w fotelu naprzeciwko orkiestry, wsłuchać się w arcydzieła francuskich kompozytorów, zamknąć oczy, a już wydaje się, że spacerujemy ciasnymi uliczkami stolicy Francji. A żadne kompozycje nie oddają nastroju Miasta Świateł, tak jak dzieła Claude’a Debussy’ego, Maurice’a Ravela i Georges’a Bizeta.

Mała suita Claude’a Debussy’ego powstała w czasach, do których przylgnęło określenie belle epoque. Paryskości utworu dodaje fakt, że inspiracją do dwóch z czterech części były wiersze Verlaine’a. Impresjonistyczny charakter dzieła przywodzi na myśl obrazy znane z sal Muzeum Orsay, a przyjemność w słuchaniu go odnajdą zarówno zwolennicy lirycznych melodii, jak i żywszych, radośniejszych nut.

Maurice Ravel komponuje suitę Nagrobek Couperina w momencie, w którym Europa pogrążona jest w Wielkiej Wojnie. Daje temu wyraz przede wszystkim w nostalgicznym nastroju utworu, a każdą część dzieła dedykuje jednemu z przyjaciół poległych na froncie. Z drugiej strony sam tytuł utworu odsyła do XVIII-wiecznych, francuskich tradycji klawesynowych, co sprawia, że kompozytor sprawnie łączy nawiązania do muzyki dawnej z współczesnymi sobie stylami muzycznymi. Chociaż suita początkowo skomponowana została z myślą o wykonywaniu jej na fortepianie, Ravel, po zakończeniu wojny, sam dokonał jej transkrypcji na orkiestrę.

Mimo że Bolero zostało przez Ravela stworzone jako balet na zamówienie Idy Rubinstein, to znacznie częściej można wysłuchać jego koncertowej wersji. W przeciwieństwie do pierwszych słuchaczy, których nużyła powtarzalność rytmu i melodii, wprowadzanych kolejno przez nowe instrumenty, współcześnie utwór cieszy się dużą popularnością, między innymi przez niecodzienność formy i jej jednostajność. Uwagę przyciągają także hiszpańskie inspiracje, tak różne od francuskich, które kompozytorowi, niewykluczone, że z racji na jego pochodzenie, udało się połączyć.

I Symfonia C-Dur Georges’a Bizeta może zawstydzać zwłaszcza dlatego, że kompozytor napisał ją, kiedy miał zaledwie 17 lat. Nie zabiegał jednak o publiczne wykonanie jej i mimo że powstała na początku II połowy XIX wieku, swoją premierę miała dopiero w latach 30. wieku XX. Słychać w niej inspiracje twórczością Charles’a Gounoda, pod którego okiem Bizet uczył się w Paryskim Konserwatorium. Szczególnie finał symfonii – allegro vivace – zachwyca swoją witalnością i siłą młodości bijącą z muzyki.

 

Data
10.05.2024r. 19:00
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
45 zł - N, 35 zł - U
Miejsce: 
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.