Pobiliśmy kolejny rekord WOŚP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pobiliśmy kolejny rekord WOŚP

Miasto
Data publikacji: 29 marca 2023
Autor: Marcin Pryka
Prezydent Michał Zaleski uhonorował przedstawicieli toruńskich sztabów statuetkami z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

- Grajmy tak dalej, grajmy w ten sposób do końca świata i o jeden dzień dłużej, a najlepiej grajmy w Toruniu! - powiedział podczas konferencji prasowej podsumowującej 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu prezydent Michał Zaleski. Włodarz miasta uhonorował przedstawicieli toruńskich sztabów statuetkami z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

Konferencja odbyła się w środę 29 marca 2023 r. w siedzibie Hufca ZHP przy Placu Św. Katarzyny. Toruński WOŚP od lat działa w ramach trzech sztabów. Sztab Główny nr 6401 zorganizowała Chorągiew Kujawsko-Pomorska Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika. W III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela Bogumiła Lindego przy ul. Raszei 1 Na Skarpie funkcjonował sztab nr 494. Za najmniejszy sztab - o nr 6732 - odpowiadała Szkoła Podstawowa nr 1 im. Uczestników Strajku Szkolnego w Toruniu przy ul. Wielkie Garbary 9 na toruńskiej starówce.

Przypomnijmy, że toruńskie sztaby rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę, gdyż pobity został kolejny rekord. Łącznie z trzech sztabów odnotowano kwotę 842.643,35 zł, w tym w toruńskim sztabie głównym - 423.643,54 zł (w tym e-skarbonka: 51.291 zł, aukcje allegro: 60.062,80 zł), w SP nr 1 – 160.062,44 zł (w tym e-skarbonka: 25.135 zł), a w LO im. Lindego – 258.355,61 zł (w tym e-skarbonka: 23.227 zł). Licytowano również przedmioty przekazane przez Urząd Miasta Torunia i prezydenta Michała Zaleskiego: płyta DVD „Powrót Batmana” z autografem D. de Vito uzyskała 445 zł, oprawiony anioł A. Bogackiej + notes – 157,50 zł, płyta CD The Christmas Present z autografem R. Williamsa – 360 zł.

W tym roku w Toruniu kwestowało 720 wolontariuszy (w Sztabie Głównym - 350 wolontariuszy, Na Skarpie - 270, w SP 1 - 150 wolontariuszy). Decyzją prezydenta Michała Zaleskiego i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia, 31. Finał w naszym mieście organizowany był w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z Sercem – 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika", który realizowała Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP. Zadanie otrzymało dotację Gminy Miasta Toruń w wysokości 90 tys. zł w konkursie na realizację w latach 2022 – 2024 wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika z przeznaczeniem na realizację 31. i 32. edycji. Dotacja miasta na realizację tegorocznego finału WOŚP wyniosła 51 tys. zł.

Podsumowanie 31. Finału WOŚP w Toruniu

Za główny cel obrano walkę z sepsą - przede wszystkim zakup sprzętu, który ułatwi jak najszybszą diagnostykę. Organizatorzy zapewnili moc atrakcji. Oprócz laserowego pokazu, w dniach 28-29 stycznia 2023 r. najważniejszymi punktami tegorocznego WOŚP w Toruniu były: Wielkie Wiosłowanie, bicie rekordu Polski w liczbie osób jedzących pierniki katarzynki oraz Wielka Ściskawa. We wszystkich tych konkurencjach Toruń wypadł znakomicie. Ponadto na scenie wystąpiły m.in. zespoły Manchester i Bulwar, a także odbyły się licytacje sztabów.

Podsumowując tegoroczny finał prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że jest to równorzędny sukces dwóch grup, a więc torunianek i torunian, którzy przekazali swoje datki oraz wolontariuszek i wolontariuszy współdziałających trzech sztabów. - Niezmiennie od lat trzy sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy współdziałają w zgodzie, symbiozie i porozumieniu. I to nas bardzo cieszy. 720 wolontariuszek i wolontariuszy. Proszę sobie wyobrazić tę liczbę osób. To jest praktycznie pełna sala na Jordankach, gdybyśmy ich w jednym miejscu zebrali - powiedział prezydent.

Włodarz miasta zaznaczył, że kwota, którą udało się zebrać, jest oszałamiająca. Około 100 tys. zł z ogólnej sumy zebrano w systemie e-Skarbonki. - A więc nieustannie do przodu, nieustannie coraz lepiej, coraz więcej i coraz większe poczucie współodpowiedzialności, bo dając swój datek podejmujemy swojego rodzaju współodpowiedzialność za cel, jaki był w danej edycji WOŚP. Bardzo dziękuję wszystkim sztabom, dziękuję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom. Bez nich nie byłoby tego sukcesu toruńskiego.

Prezydent wymienił główne atrakcje i wydarzenia, które towarzyszyły finałowi. Podziękował za organizację rekordu świata w jedzeniu pierników (katarzynki zjadło razem 940 osób). – Sam w tym brałem udział, było przesympatycznie, to było naprawdę coś nowego, coś ciekawego, i dziękuję pomysłodawcom, że wprowadzili taki element, który dla nas był ważny, ponieważ tą toruńskość na każdym kroku chcemy podkreślać. Przypomniał również kolejny sukces Wielkiego Wiosłowania. - Po raz kolejny nasza toruńska drużyna w składzie 252 osób zwyciężyła w rywalizacji z innymi miastami, które wzięły udział w zawodach wiosłowania na ergometrach (Toruń przewiosłował 126 km - najwięcej przejechanych spośród 8 miast biorących udział w akcji).

Bardzo ważne było oznaczenie tegorocznego finału Rokiem Mikołaja Kopernika. - Bardzo dziękuję, że przypominaliśmy o tym, że w Toruniu i w Polsce świętujemy rok 2023 jako Rok Mikołaja Kopernika – 550. rocznicę Jego urodzin. Staraliśmy się jako samorząd toruński pomóc organizatorom w przeprowadzeniu tego barwnego, wielopłaszczyznowego uatrakcyjnienia finału WOŚP i w tym celu także przeznaczając środki finansowe w postaci dotacji. Te środki łącznie z pomocą wykonaną przez firmy miejskie szacujemy, że wyniosły w tym roku ok. 50 tys. zł. Udany, dobrze przeprowadzony i zapowiadający kolejne dobre lata finał WOŚP - podsumował prezydent Michał Zaleski.

Szefa Sztabu Głównego Artura Majerowskiego najbardziej cieszy fakt, że po dwóch latach spowodowanych pandemią koronawirusa udało się przywrócić dobry poziom organizacyjny finału. - Dla mojego sztabu był to duży wyczyn. Mamy trudne czasy i ten wynik bardzo cieszy. Każdy z radością wyszedł na ulice i wolontariusze przynosili pełne puszki, było wiele firm i instytucji, które przekazywały różne vouchery, ekspresy do kawy. Tych licytacji mieliśmy naprawdę ponad 130 na Allegro, ponad 50 na scenie i w miasteczku. Namiot DKMS-u, gdzie mogliśmy rejestrować dawców, namiot Młyna Wiedzy, gdzie również odbyły się warsztaty nawiązane do naszego patrona, koncerty, fajny laserowy pokaz na koniec i rekord 940 osób, które jadły w jednym czasie pierniki. Nie musieliśmy ludzi przywoływać z ulicy, wszyscy przyszli i w 15 minut mieliśmy pod sceną pełno osób, które chciały zjeść pod sceną pierniki - wyliczył Artur Majerowski.

To nie był finał prosty dla nas jako organizatorów sztabu WOŚP. Odeszła od nas nasza szefowa, przyjaciółka, mama Anita Nowak, która była pomysłodawczynią tego sztabu - powiedział Bartosz Błażejewski, który stając na czele sztabu przy SP nr 1, kontynuuje dzieło swojej mamy. - 18 lat działaliśmy razem w ten sposób i faktycznie czuć było w naszym sztabie tą pustkę, ponieważ to był taki dobry duch, który tym zawiadywał. Mimo wszystko poszło w porządku. Tak jak wspomniałem, graliśmy już po raz 18., byli z nami nauczyciele ze szkoły, także spoza SP nr 1. Oni doskonale wiedzieli, co mają robić i ten sukces to jest głównie ich zasługa. No i wolontariuszy, bo skoro mieścimy się przy SP nr 1 to zdecydowaną większość stanowią dzieci w wieku szkolnym 6-12 lat. To jest pozytywny akcent, bo jeżeli ludzie widzą takiego dzieciaczka uśmiechniętego, to z radością zawsze do puszki coś wrzucą i to nas cieszy i motywuje do tego, żeby podjąć te działania, i mnie osobiście też zmotywowało, żeby przejąć rolę po mamie Anicie.

Jak podkreślił Bartosz Błażejewski, owocem tego wszystkiego jest rekord, ponad 160 tys. zł, które sztab zebrał. - To na pewno jest olbrzymi sukces. Mieliśmy sporo nowości, przyjaciół, sponsorów, którzy dawali nam vouchery, przejazdy, co zawsze stanowiło dodatkową atrakcję w naszym sztabie i ludzie chętnie to licytowali. Przychodziły do nas osoby prywatne, oferując różne rzeczy na licytacje. Mieliśmy też różne wydarzenia, typu Runcross Rozgarty, który organizował nasz kolega, Kuba Fiszer. Również współpracowaliśmy ze środowiskiem akademickim, z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, z doktorantami, czy wykładowcami na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, którzy zorganizowali charytatywny mecz piłkarski w IV LO. Oni za pośrednictwem wpisowych do meczu też dołożyli swoją cegiełkę i postanowili, że zagrają w tym roku razem z nami. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zebrać właśnie taką kwotę. Jak co roku szliśmy na rekord, ale to nie był nasz priorytet, tylko po prostu chcieliśmy się dobrze bawić, a u nas w sztabie jak zwykle atmosfera była przednia i to jest dla nas najważniejsze, a jednocześnie to jest lekcja dla najmłodszych wolontariuszy, którym wpajamy od małego, że warto pomagać i robić dobre rzeczy, czerpiąc radość z pomagania.

Szef sztabu działającego przy III LO Radosław Boroch podziękował mieszkańcom wszystkich miejscowości spoza Torunia, które wsparły zbiórkę - Osieka, Dobrzejewic i Pigży. Prowadzony przez niego sztab jest specyficzny, gdyż kilka lat temu zrezygnował z dodatkowych atrakcji i zajmuje się stricte prowadzeniem zbiórki na ulicach osiedli Na Skarpie, Rubinkowa i Kaszczorka. - To jest niesamowite, bo jak wychodziłem ze sztabu jadąc na światełko do nieba było około 180 tys. zł, a weryfikując tą kwotę na scenie okazało się, że jest już około 240 tys. zł. Dla mnie w tamtym momencie była to olbrzymia kwota, której się nie spodziewaliśmy i za którą wszystkim mieszkańcom naszego miasta serdecznie dziękujemy. Ostatecznie jest to kwota ponad 258 tys. zł, z czego około 23 tys. zł stanowią kwoty wpłacone do e-skarbonki, a pozostała liczba to gotówka, drobne i kilogramy pieniędzy zamkniętych w bezpiecznych kopertach, zdeponowanych bezpiecznie w banku. Fajne jest to, że ludzie cały czas chcą pomagać, chcą dzielić się dobrem, co bardzo często powtarzamy. I fajne jest to, że ja od 10 lat nie mieszkam w Toruniu, ale wracam tutaj, sztab organizuję, wolontariuszy rejestrujemy online i że to działa, wszystko się spina, ciągle do nas wracają osoby, które chcą nam pomóc, które chcą nas wesprzeć, czy to zupą dla wolontariuszy, czy kanapkami, suchym prowiantem, sokami, żeby nasi wolontariusze nie chodzili głodni. To jest piękne, piękne jest też to, że kolejny rok z rzędu pewna starsza pani pod kościołem Maksymiliana Kolbe wrzuca do puszki 5 tys. zł. Mała, skromna i mówi, że ona by coś chciała wrzucić do puszki...

Przypomnijmy, że w latach ubiegłych:

 •     w 2010 roku - zebrano 295 tys. zł
 •     w 2011 roku - zebrano 301 tys. zł
 •     w 2013 roku - zebrano 311 tys. zł
 •     w 2016 roku - zebrano 341 tys. zł
 •     w 2017 roku - zebrano 503 tys. zł
 •     w 2018 roku - zebrano 540 tys. zł
 •     w 2019 roku - zebrano 570 tys. zł
 •     w 2020 roku - zebrano 703 tys. zł
 •     w 2021 roku - zebrano 510 tys. zł
 •     w 2022 roku - zebrano 670 tys. zł


Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.