Płyty pod łukami mostu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Płyty pod łukami mostu

Płyty pod łukami mostu

Budowa nowego mostu w Toruniu idzie zgodnie z planem, grudniowy termin ukończenia przeprawy jest aktualny – zapewnia Strabag.

Na budowie nie ma wakacji. Pogoda sprzyja, więc ponad 300 osób i około 200 maszyn pracuje pełną parą. Roboty są realizowane po obu stronach Wisły. Najbardziej widowiskowe prace są obecnie prowadzone na moście, gdzie wykonawca podwiesza i montuje płyty pomostu. Elementy powstają w wytwórni w Płocku i drogą wodną są transportowane na plac budowy. Ze względu na ograniczoną szerokość śluzy na stopniu wodnym we Włocławku, dostarczane elementy mają 10 metrów długości. Na budowie są one scalane we fragmenty liczące 30 metrów długości. Montaż wymaga dużej precyzji, choćby z uwagi na szybki nurt rzeki i tonaż. Jeden taki scalony element waży ok. 220 ton.

Podwieszamy je przy użyciu lin i siłowników hydraulicznych. W sumie na całym obiekcie zostanie zamontowanych 19 płyt pomostów w tym 3 brzegowe i 16 nurtowych Do podwieszenia zostało nam 8 takich elementów - wyjaśnia Zbigniew Szubski, zastępca dyrektora kontraktu, kierownik robót z ramienia firmy Strabag. - Ten etap prac planujemy zakończyć w sierpniu. Wówczas będzie można przejść po płycie pomostu na drugi brzeg. Potem wykonamy całą mostową „galanterię”: izolację, krawężniki, gzymsy, bariery. Zostaną również zamontowane urządzenia dylatacyjne i ułożony asfalt lany - wylicza Szubski.

Trwają też roboty na estakadzie Żółkiewskiego. - Wykonaliśmy izolację i bariery. Przygotowujemy się do udostępnienia tego obiektu do ruchu, co pozwoli nam na realizację przebudowy układu drogowego na placu Daszyńskiego - mówi Andreas Adamiec, dyrektor techniczny Strabaga.

Tymczasem na placu Daszyńskiego trwają roboty drogowe i branżowe. Budowane są łącznice wjazdowe i zjazdowe na most i z mostu przy zakładach Pacific. Montowane jest oświetlenie i oznakowanie pionowe. Na ul. Wschodniej budowane są ekrany akustyczne, chodniki i zjazdy. Natomiast na Szosie Lubickiej, po stronie południowej, wykonywana jest konstrukcja jezdni. 

Roboty postępują również na lewobrzeżu. Na estakadzie lewobrzeżnej betonowane są kapy chodnikowe , wykonywana jest izolacja z żywicy poliuretanowej i antykorozja betonu. Na ulicach: Rudackiej, Rypińskiej, Otłoczyńskiej, Kmicica, Lipnowskiej, a także na trasie głównej przy dojazdach do obiektów inżynierskich trwają roboty wykończeniowe.


Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.