Pierwsze koszenie trawników | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pierwsze koszenie trawników

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Na miejskich terenach zieleni w Toruniu po wiosennych porządkach  przyszedł czas na pierwsze koszenie trawników.

W tym roku, w ramach wiosennych prac zieleniarskich przeprowadzono już m.in. cięcia krzewów, bylin, traw ozdobnych oraz grabienie liści. Kolejnym etapem są rozpoczęte właśnie, pierwsze w tym roku, koszenia trawników. Są one niezbędne, ponieważ przycinanie trawy przeciwdziała degradacji powierzchni trawiastych, a jednocześnie wpływa pozytywnie na rozkrzewienie i zagęszczenie darni.

Zgodnie z przyjętymi standardami kompleksowego utrzymania terenów zieleni miejskiej harmonogram koszenia jest uzależniony od warunków pogodowych oraz intensywności wzrostu trawy. W tym roku szczególna uwaga zostanie położona na trawniki w obrębie pasów drogowych. Tam dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego koszenie odbywać się będzie regularnie, zwłaszcza w miejscach newralgicznych tj. w trójkątach widoczności, przy przejściach dla pieszych i na przejazdach, a także w bezpośrednim sąsiedztwie dróg rowerowych, chodników i jezdni.

Wykoszenia w tych miejscach mają też zmniejszyć ryzyko rozjeżdżania małych zwierząt np. jeży, które lubią kryć się w wysokiej trawie i niespodziewanie wchodzić na jezdnię pod koła samochodów. Regularne przycinanie trawy zaplanowano również w strefach rekreacyjnych m.in. w parkach, na skwerach i na zieleńcach. Natomiast na obszarach stanowiących rezerwę terenu i na skarpach koszenie będzie realizowane maksymalnie dwa razy w ciągu roku.

Zaznaczyć należy, że nowo założone trawniki, w celu ich zagęszczenia i zadarnienia, muszą być koszone co najmniej raz w tygodniu. Oprócz tego na bieżąco prowadzone jest odchwaszczanie rabat, skupin i żywopłotów oraz usuwanie odrostów przy drzewach. Systematycznie zbierane są odpady i inne zanieczyszczenia oraz opróżniane są kosze na śmieci.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.