Piąta fala w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Piąta fala w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 22 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji

Piąta fala zakażeń koronawirusem w Toruniu spowalnia – tak wynika z ostatnich danych epidemicznych. Szczegółowe informacje o sytuacji w mieście przekazał na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Stabilizuje się liczba stwierdzonych dziennie zakażeń. Tendencję spadkową widzimy także porównując dane tygodniowe. Jeszcze dwa i trzy tygodnie temu liczba nowych zakażeń utrzymywała się między 1800 a 1900 tygodniowo, natomiast w poprzednim tygodniu spadła już do ok. 1500 – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niestety dane miesięcznie nie mają tego samego pozytywnego wydźwięku – w lutym odnotowujemy nowy rekord zakażeń miesięcznych. Do 22 lutego 2022 r. w Toruniu na COVID-19 zachorowało 5436 osób.

Wykres - zakażenia koronawirusem tygodniowo i dziennie 22/02/2022

Wykresy - zakażenia koronawirusem miesięcznie 22/02/2022

W ostatnich tygodniach zmniejsza się także liczba wykonywanych wymazów PCR. W ostatnim tygodniu stycznia zlecono aż 7140 testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2, natomiast w przeciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ta wyniosła średnio 5 500.

Przypominamy, że jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, możesz skorzystać w Toruniu z dwunastu punktów pobrań testów PCR-owych oraz trzech antygenowych.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych


Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą – wzrost zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 22.02) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 37 jest zajętych. Na dzień dzisiejszy cztery łóżka respiratorowe są wykorzystane.

Wykres - zgony w Toruniu koronawirus do 22/02/2022


Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 319 263 szczepień, z czego 63 860 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 127 820 mieszkańców (64,36% wszystkich mieszkańców, 67,74% uprawnionych).
Szczepienia wiek w Toruniu do 22/02/2022


PRZYDATNE INFORMACJE


Konferencja prasowa prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w dniu 22 lutego 2022 r.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.