Piąta fala w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Piąta fala w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 22 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji

Piąta fala zakażeń koronawirusem w Toruniu spowalnia – tak wynika z ostatnich danych epidemicznych. Szczegółowe informacje o sytuacji w mieście przekazał na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Stabilizuje się liczba stwierdzonych dziennie zakażeń. Tendencję spadkową widzimy także porównując dane tygodniowe. Jeszcze dwa i trzy tygodnie temu liczba nowych zakażeń utrzymywała się między 1800 a 1900 tygodniowo, natomiast w poprzednim tygodniu spadła już do ok. 1500 – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niestety dane miesięcznie nie mają tego samego pozytywnego wydźwięku – w lutym odnotowujemy nowy rekord zakażeń miesięcznych. Do 22 lutego 2022 r. w Toruniu na COVID-19 zachorowało 5436 osób.

Wykres - zakażenia koronawirusem tygodniowo i dziennie 22/02/2022

Wykresy - zakażenia koronawirusem miesięcznie 22/02/2022

W ostatnich tygodniach zmniejsza się także liczba wykonywanych wymazów PCR. W ostatnim tygodniu stycznia zlecono aż 7140 testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2, natomiast w przeciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ta wyniosła średnio 5 500.

Przypominamy, że jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, możesz skorzystać w Toruniu z dwunastu punktów pobrań testów PCR-owych oraz trzech antygenowych.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych


Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą – wzrost zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 22.02) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 37 jest zajętych. Na dzień dzisiejszy cztery łóżka respiratorowe są wykorzystane.

Wykres - zgony w Toruniu koronawirus do 22/02/2022


Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 319 263 szczepień, z czego 63 860 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 127 820 mieszkańców (64,36% wszystkich mieszkańców, 67,74% uprawnionych).
Szczepienia wiek w Toruniu do 22/02/2022


PRZYDATNE INFORMACJE


Konferencja prasowa prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w dniu 22 lutego 2022 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.