Park Miejski w nowej odsłonie | www.torun.pl

Park Miejski w nowej odsłonie

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 listopada 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu mostek nad Martówką

Najstarszy i najbardziej zabytkowy park w Toruniu doczeka się kolejnej rewitalizacji. Umowę w tej sprawie z wykonawcą, firmą Timber Project, podpisał 4 listopada 2021 r. prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Należy stale dbać o pięknie przyrodniczo miejsca, dlatego przystępujemy do kolejnego etapu rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Już za dziewięć miesięcy w nowej odsłonie zobaczymy obszar Martówki, stawy oraz alejki w południowej i zachodniej części parkumówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na wykonanie tego zadania miasto przeznaczy blisko 3,2 mln zł, z czego 76,84% dofinansowane zostało w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Prace rewitalizacyjne obejmą głównie południową część parku - nad Martwą Wisłą. Oczyszczone zostanie jej dno, a na powierzchni nasadzone zostaną rośliny wodne. Nie lada gratka czeka miłośników wędkarstwa – na całej długości zbiornika zamontowane zostaną stanowiska do łowienia ryb z gabionów. Kładka piesza pomiędzy zbiornikami zostanie umocniona, a brzegi i skarpy reprofilowane. 

Teren nad Martówką upiększą również charakterystyczne dla obszaru wierzby płaczące. Z nowych nasadzeń najwięcej będzie jednak drzew owocowych, znajdziemy tam w przyszłym roku: grusze, jabłonie, wiśnie i śliwy. Na całym rewitalizowanym terenie nie zabraknie też bylin, pnączy i krzewów ozdobnych.

Wygląd zmienią także stawy znane dawniej jako "stawy z łabędziami". Elementy projektu tej części parku będą nawiązywać do czasów przedwojennych – ponownie pojawi się tam fontanna, zamontowany zostanie domek ocieplany dla łabędzi, a z Mostku Zakochanych spływać będzie woda po kaskadzie. Sam staw zostanie oczyszczony, a dno i jego brzegi umocnione. Blasku wieczornym przechadzkom dodadzą lampy LED, które podświetlać będą fontannę.

Betonowe alejki w zachodniej i południowej części parku zamienione zostaną na te o nawierzchni mineralnej. Przewidziano przy nich nowe ławki z oparciami i kosze na śmieci. Pomyślano również o najmłodszych mieszkańcach i ich rodzicach – w parku zamontowana zostanie ławka dla karmiących matek. Starsze rodzeństwo natomiast będzie mogło poznać bliżej przyrodę z nowo zamontowanych lunet obserwacyjnych. Znajdzie się również miejsce na drewutnię, z której skorzystać będą mogli uczestnicy imprez plenerowych przy ognisku.

Przerwę od codziennego zgiełku miasta znajdą tutaj także zwierzęta - zamontowane zostaną budki lęgowe dla ptaków, domek dla owadów oraz kaczkomat, czyli specjalne urządzenie do przechowywania karmy dla kaczek. Ze względu na sąsiedztwo schroniska dla zwierząt Park Miejski jest idealnym miejscem na spacer z pupilami, dlatego też w projekcie przewidziano kosze na psie odchody. Dzięki temu spędzić komfortowo czas w parku będą mogli zarówno właściciele psów, jak i inni spacerowicze. 


DO POBRANIA:

>> PREZENTACJA - REWITALIZACJA PRAKU MIEJSKIEGO (LISTOPAD 2021)

Fot. Wojciech Szabelski - park przed rewitalizacją listopad 2021 r. 


Fot. Lech Kamiński - konferencja prasowa, podpisanie umowy

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.