Pandemia w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pandemia w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 08 marca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji, przed nim stoi wazon z żółtymi tulipanami

Wraz z nadchodzącym okresem wiosennym piąta fala pandemii wyraźnie spowalnia. Na COVID-19 choruje w naszym mieście nadal znaczna liczba osób, jednak jest ich nieporównanie mniej niż w poprzednim miesiącu. Szczegółowo o sytuacji epidemicznej w mieście mówił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Za nami trudny okres epidemiczny. W lutym stwierdzono kolejny rekord zakażeń od początku pandemii w naszym mieście – na COVID-19 zachorowało w Toruniu ponad sześć tysięcy czterysta osóbmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że najgorszy okres mamy za sobą. Na szczęście wskazują na to dane dzienne, gdzie obserwujemy wyraźną tendencję spadkową zakażeń.

Wykres - zakażenia koronawirusem miesięcznie 8.03.2022
Wykres - zakażenia koronawirusem dziennie 8/03/2022
Mimo że luty jest najkrótszym miesiącem roku, wykonano w nim najwięcej testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2 – aż 21 029. W poprzednich miesiącach było to kolejno: 15 812 (grudzień 2021 r.) 19 643 (styczeń 2022 r.). W marcu liczba ta wynosi 4 288 (stan na 8.03)

W związku ze zmniejszającym się zainteresowaniem testowania, od tego tygodnia zmniejszyła się liczba punktów wykonujących wymazy RT-PCR w ramach NFZ w Toruniu. Od 7 marca 2022 r. test na koronawirusa można zrobić w jedenastu miejscach, a od najbliższej niedzieli (13 marca) w dziesięciu.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych

Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą –duża liczba zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 8.03) z 34 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 24 są zajęte. Na dzień dzisiejszy dwa łóżka respiratorowe z czterech dostępnych są wykorzystane.

Wykres - zgony miesięcznie 8/03/2022

Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 321 859 szczepień, z czego 65 263 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 128 444 mieszkańców (64,67% wszystkich mieszkańców, 68,1% uprawnionych).


PRZYDATNE INFORMACJE


Fot. Angelika Jaworska-Osiak

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Biznes, Miasto
  20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Na zdjęciu: Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego
  Miasto, Sport
  Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Na zdjęciu: stoisko podczas Targów Pracy - młodzi ludzie w białych strojach kroją jabłka
  Biznes, Miasto
  Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu drużyna Twardych Pierników Toruń U13 wraz z trenerami pokazuje medale
  Miasto, Sport
  Drużyna Twardych Pierników U13 wywalczyła tytuł Wicemistrzów Polski w koszykówce mężczyzn.
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.
 • Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
 • Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
 • W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.