Pandemia w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pandemia w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 08 marca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji, przed nim stoi wazon z żółtymi tulipanami

Wraz z nadchodzącym okresem wiosennym piąta fala pandemii wyraźnie spowalnia. Na COVID-19 choruje w naszym mieście nadal znaczna liczba osób, jednak jest ich nieporównanie mniej niż w poprzednim miesiącu. Szczegółowo o sytuacji epidemicznej w mieście mówił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Za nami trudny okres epidemiczny. W lutym stwierdzono kolejny rekord zakażeń od początku pandemii w naszym mieście – na COVID-19 zachorowało w Toruniu ponad sześć tysięcy czterysta osóbmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że najgorszy okres mamy za sobą. Na szczęście wskazują na to dane dzienne, gdzie obserwujemy wyraźną tendencję spadkową zakażeń.

Wykres - zakażenia koronawirusem miesięcznie 8.03.2022
Wykres - zakażenia koronawirusem dziennie 8/03/2022
Mimo że luty jest najkrótszym miesiącem roku, wykonano w nim najwięcej testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2 – aż 21 029. W poprzednich miesiącach było to kolejno: 15 812 (grudzień 2021 r.) 19 643 (styczeń 2022 r.). W marcu liczba ta wynosi 4 288 (stan na 8.03)

W związku ze zmniejszającym się zainteresowaniem testowania, od tego tygodnia zmniejszyła się liczba punktów wykonujących wymazy RT-PCR w ramach NFZ w Toruniu. Od 7 marca 2022 r. test na koronawirusa można zrobić w jedenastu miejscach, a od najbliższej niedzieli (13 marca) w dziesięciu.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych

Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą –duża liczba zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 8.03) z 34 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 24 są zajęte. Na dzień dzisiejszy dwa łóżka respiratorowe z czterech dostępnych są wykorzystane.

Wykres - zgony miesięcznie 8/03/2022

Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 321 859 szczepień, z czego 65 263 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 128 444 mieszkańców (64,67% wszystkich mieszkańców, 68,1% uprawnionych).


PRZYDATNE INFORMACJE


Fot. Angelika Jaworska-Osiak

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.