Pandemia w 2021 roku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pandemia w 2021 roku

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 05 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej

W 2021 rok wchodziliśmy z nadzieją na pokonanie koronawirusa - rozpoczęliśmy go w Toruniu, jak i w całej Polsce od szczepień. Kolejne fale zakażeń, mutacje wirusa oraz niewystarczająca liczba osób szczepiących się uniemożliwiły pożegnanie się z pandemią. Sytuację epidemiczną w Toruniu w tym okresie przedstawił na konferencji prasowej 5 stycznia 2022 r. prezydent Torunia Michał Zaleski.

2021 rok w liczbach

 • W pełni zaszczepionych mieszkańców – 121 582 (61,2% wszystkich mieszkańców, 64,4% uprawnionych)
 • Zakażenia SARS-COV-2 w Toruniu – 17 662 osoby
 • Zgony w Toruniu – 3145 osób, z czego 445 zmarło na COVID-19
Dla porównania w 2020 r. w Toruniu zmarło łącznie 2796 osób, z czego 166 na COVID-19, natomiast w niepandemicznych latach liczba zgonów wyniosła kolejno: 2478 (2018 r.), 2564 (2019 r.).

2021 pandemia w liczbach
Zgony w Toruniu 2018-2021

Zgony COVID-19 (2020-2021)

Mówiąc o poprzednim roku w kontekście sytuacji epidemicznej nie można pominąć Narodowego Programu Szczepień. Mimo że pierwsze osoby zaszczepiono w Toruniu w grudniu 2020 r., to ciężar organizacji szczepień populacyjnych z pewnością spadł na 2021 r.

W Toruniu byliśmy na to przygotowani – zaczynając od otwarcia pierwszych 19 punktów szczepień w styczniu, przez uruchomienie dwóch Punktów Szczepień Powszechnych w kwietniu, aż po organizację licznych Mobilnych Punktów Szczepień od maja, w których mieszkańcy mogli przyjąć dawkę szczepionki bez wcześniejszej rejestracji. Za prowadzenie ich odpowiedzialne były Miejska Przychodnia Specjalistyczna oraz Lecznice Citomed. Wykorzystywały one liczne wydarzenia sportowe i kulturalne w Toruniu, aby przy ich okazji torunianie i goście naszego miasta mogli się zaszczepić. I tak w zeszłym roku zorganizowano Mobilne Punkty Szczepień m.in.: na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w Muzeum Twierdzy Toruń, na Motoarenie, Bulwarze Filadelfijskim, w Dworze Artusa czy Szkole Podstawowej nr 14 na lewobrzeżu.

Kolejnym ułatwieniem dla mieszkańców były punkty szczepień organizowane w centrach handlowych – początkowo można było się tam zaszczepić tylko w weekendy, a po pewnym czasie poszerzyliśmy ofertę o szczepienia przez cały tydzień. Warto w tym miejscu również wspomnieć o inicjatywie Ochotniczej Straży Pożarnej Toruń-Bielawy, która zajęła się organizacją szczepień w Szczepionkobusie. Specjalnie przygotowany pojazd odwiedził Toruń oraz okoliczne miejscowości i wsie, ułatwiając dostęp do szczepień niezmotoryzowanym.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy aktywnie pracowali i pomagali w roku ubiegłym przy szczepieniachmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Proszę, żeby tej aktywności i woli pomocy nie brakowało w tym roku, bo nadal jesteśmy w miejscu, gdzie potrzeba wykonywania szczepień jest olbrzymia, a wynika z przyczyn oczywistych – 61% mieszkańców Torunia jest w pełni zaszczepionych. To nadal za mało.

Szczepienia - w pełni zaszczepieni

Miasto ułatwiało mieszkańcom dostęp do szczepień także poprzez organizację transportu do punktów. Z tej formy pomocy skorzystać mogły osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 70 r.ż. mające trudności z dotarciem ze względu na problemy z poruszaniem się. W ubiegłym roku udało nam się zrealizować 427 takich transportów, z czego 303 to dowozy na terenie Torunia, a 124 poza granicami naszego miasta.

Aby zamówić bezpłatny transport do punktu szczepień, należy zadzwonić na infolinię miejską, którą uruchomiliśmy 18 stycznia 2021 r. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00 pod numerem 56 611 89 00. Początkowo służyła ona wyłącznie zgłoszeniu potrzeby organizacji transportu, jednak z biegiem czasu, w związku z zapotrzebowaniem, konsultanci zaczęli pomagać mieszkańcom w różnych sprawach związanych ze szczepieniem. Warto dodać, że mimo zaprzestania od 1 października 2021 r. finansowania infolinii ze środków budżetowych państwa, Prezydent Torunia Michał Zaleski podjął decyzję o jej utrzymaniu do końca pierwszego kwartału 2022 roku.

2021 rok był nadal okresem znacznych ograniczeń dla przedsiębiorców. Dlatego miasto kontynuowało programy wspierające toruński biznes. Pomoc ta kształtowała się w następujący sposób:

1. Zwolnienie od podatku od nieruchomości

 • Zwolniono 46 nieruchomości;
 • Wartość zwolnienia: 1 017 831 zł.

2. Przesunięcie terminu płatności rat podatku od nieruchomości

 • Z programu skorzystało 2 przedsiębiorców;
 • Na łączną kwotę: 30 125 zł.

3. W ramach indywidualnych ulg podatkowych

 • Udzielono pomocy 23 przedsiębiorcom;
 • Na łączną kwotę: 1 168 407 zł.

4. Pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej (PUP)

 • 8 rodzajów pożyczek, dotacji, dofinansowania;
 • Łącznie kwota wsparcia: 26 403 620,51 zł;
 • Łączna liczba zawartych umów o dotację czy pożyczkę: 4 778.

5. Obniżka stawki czynszu o 90% za wynajem lokali użytkowych (ZGM)

 • Łączna kwota udzielonych obniżek: 255 515,51 zł;
 • Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków: 73.

6. Zwolnienia z opłaty za rok 2021 za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

 • Z opłaty zwolnieni przedsiębiorcy prowadzący 285 punktów gastronomicznych;
 • Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców: 870 816,27 zł (wartość wynika z globalnej kwoty brutto obrotu zadeklarowanego przez wszystkich przedsiębiorców prowadzących gastronomiczną sprzedaż napojów alkoholowych w roku 2020).

Katarzynka w 2021 roku dla niosących pomoc

26 czerwca 2021 r., tradycyjnie podczas Dni Torunia, odbyła się ceremonia odsłonięcia mosiężnej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. W 2021 roku dedykowana została ona wszystkim osobom, ratującym życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa.

- Naszym symbolicznym potwierdzeniem tego, jak wysoko sobie cenimy ludzi, którzy chcą pomagać innym w tak trudnym czasie pandemii, była zeszłoroczna Katarzynka w Piernikowej Alei Gwiazd. Słowo proste i najpiękniejsze: „dziękujemy” znalazło się przed gmachem Dworu Artusa. Ta tabliczka to wyraz ogromnej wdzięczności mojej i mieszkańców Toruniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Katarzynka z napisem dziękujemy


Konferencja prasowa prezydenta Torunia 5 stycznia 2022


DO POBRANIA:

>>WYKRESY PODSUMOWUJĄCE ZAKAŻENIA, ZGONY, LICZBĘ ZACHOROWAŃ W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ W 2021 R.

>>PREZENTACJA - PODSUMOWANIE SYTUACJI EPIDEMICZNEJ W TORUNIU W 2021 R.

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Miasto
  Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Na zdjęciu: prezydent przemawia do biznesmenów
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.