Pandemia w 2021 roku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pandemia w 2021 roku

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 05 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej

W 2021 rok wchodziliśmy z nadzieją na pokonanie koronawirusa - rozpoczęliśmy go w Toruniu, jak i w całej Polsce od szczepień. Kolejne fale zakażeń, mutacje wirusa oraz niewystarczająca liczba osób szczepiących się uniemożliwiły pożegnanie się z pandemią. Sytuację epidemiczną w Toruniu w tym okresie przedstawił na konferencji prasowej 5 stycznia 2022 r. prezydent Torunia Michał Zaleski.

2021 rok w liczbach

 • W pełni zaszczepionych mieszkańców – 121 582 (61,2% wszystkich mieszkańców, 64,4% uprawnionych)
 • Zakażenia SARS-COV-2 w Toruniu – 17 662 osoby
 • Zgony w Toruniu – 3145 osób, z czego 445 zmarło na COVID-19
Dla porównania w 2020 r. w Toruniu zmarło łącznie 2796 osób, z czego 166 na COVID-19, natomiast w niepandemicznych latach liczba zgonów wyniosła kolejno: 2478 (2018 r.), 2564 (2019 r.).

2021 pandemia w liczbach
Zgony w Toruniu 2018-2021

Zgony COVID-19 (2020-2021)

Mówiąc o poprzednim roku w kontekście sytuacji epidemicznej nie można pominąć Narodowego Programu Szczepień. Mimo że pierwsze osoby zaszczepiono w Toruniu w grudniu 2020 r., to ciężar organizacji szczepień populacyjnych z pewnością spadł na 2021 r.

W Toruniu byliśmy na to przygotowani – zaczynając od otwarcia pierwszych 19 punktów szczepień w styczniu, przez uruchomienie dwóch Punktów Szczepień Powszechnych w kwietniu, aż po organizację licznych Mobilnych Punktów Szczepień od maja, w których mieszkańcy mogli przyjąć dawkę szczepionki bez wcześniejszej rejestracji. Za prowadzenie ich odpowiedzialne były Miejska Przychodnia Specjalistyczna oraz Lecznice Citomed. Wykorzystywały one liczne wydarzenia sportowe i kulturalne w Toruniu, aby przy ich okazji torunianie i goście naszego miasta mogli się zaszczepić. I tak w zeszłym roku zorganizowano Mobilne Punkty Szczepień m.in.: na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w Muzeum Twierdzy Toruń, na Motoarenie, Bulwarze Filadelfijskim, w Dworze Artusa czy Szkole Podstawowej nr 14 na lewobrzeżu.

Kolejnym ułatwieniem dla mieszkańców były punkty szczepień organizowane w centrach handlowych – początkowo można było się tam zaszczepić tylko w weekendy, a po pewnym czasie poszerzyliśmy ofertę o szczepienia przez cały tydzień. Warto w tym miejscu również wspomnieć o inicjatywie Ochotniczej Straży Pożarnej Toruń-Bielawy, która zajęła się organizacją szczepień w Szczepionkobusie. Specjalnie przygotowany pojazd odwiedził Toruń oraz okoliczne miejscowości i wsie, ułatwiając dostęp do szczepień niezmotoryzowanym.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy aktywnie pracowali i pomagali w roku ubiegłym przy szczepieniachmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Proszę, żeby tej aktywności i woli pomocy nie brakowało w tym roku, bo nadal jesteśmy w miejscu, gdzie potrzeba wykonywania szczepień jest olbrzymia, a wynika z przyczyn oczywistych – 61% mieszkańców Torunia jest w pełni zaszczepionych. To nadal za mało.

Szczepienia - w pełni zaszczepieni

Miasto ułatwiało mieszkańcom dostęp do szczepień także poprzez organizację transportu do punktów. Z tej formy pomocy skorzystać mogły osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 70 r.ż. mające trudności z dotarciem ze względu na problemy z poruszaniem się. W ubiegłym roku udało nam się zrealizować 427 takich transportów, z czego 303 to dowozy na terenie Torunia, a 124 poza granicami naszego miasta.

Aby zamówić bezpłatny transport do punktu szczepień, należy zadzwonić na infolinię miejską, którą uruchomiliśmy 18 stycznia 2021 r. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00 pod numerem 56 611 89 00. Początkowo służyła ona wyłącznie zgłoszeniu potrzeby organizacji transportu, jednak z biegiem czasu, w związku z zapotrzebowaniem, konsultanci zaczęli pomagać mieszkańcom w różnych sprawach związanych ze szczepieniem. Warto dodać, że mimo zaprzestania od 1 października 2021 r. finansowania infolinii ze środków budżetowych państwa, Prezydent Torunia Michał Zaleski podjął decyzję o jej utrzymaniu do końca pierwszego kwartału 2022 roku.

2021 rok był nadal okresem znacznych ograniczeń dla przedsiębiorców. Dlatego miasto kontynuowało programy wspierające toruński biznes. Pomoc ta kształtowała się w następujący sposób:

1. Zwolnienie od podatku od nieruchomości

 • Zwolniono 46 nieruchomości;
 • Wartość zwolnienia: 1 017 831 zł.

2. Przesunięcie terminu płatności rat podatku od nieruchomości

 • Z programu skorzystało 2 przedsiębiorców;
 • Na łączną kwotę: 30 125 zł.

3. W ramach indywidualnych ulg podatkowych

 • Udzielono pomocy 23 przedsiębiorcom;
 • Na łączną kwotę: 1 168 407 zł.

4. Pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej (PUP)

 • 8 rodzajów pożyczek, dotacji, dofinansowania;
 • Łącznie kwota wsparcia: 26 403 620,51 zł;
 • Łączna liczba zawartych umów o dotację czy pożyczkę: 4 778.

5. Obniżka stawki czynszu o 90% za wynajem lokali użytkowych (ZGM)

 • Łączna kwota udzielonych obniżek: 255 515,51 zł;
 • Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków: 73.

6. Zwolnienia z opłaty za rok 2021 za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

 • Z opłaty zwolnieni przedsiębiorcy prowadzący 285 punktów gastronomicznych;
 • Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców: 870 816,27 zł (wartość wynika z globalnej kwoty brutto obrotu zadeklarowanego przez wszystkich przedsiębiorców prowadzących gastronomiczną sprzedaż napojów alkoholowych w roku 2020).

Katarzynka w 2021 roku dla niosących pomoc

26 czerwca 2021 r., tradycyjnie podczas Dni Torunia, odbyła się ceremonia odsłonięcia mosiężnej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. W 2021 roku dedykowana została ona wszystkim osobom, ratującym życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa.

- Naszym symbolicznym potwierdzeniem tego, jak wysoko sobie cenimy ludzi, którzy chcą pomagać innym w tak trudnym czasie pandemii, była zeszłoroczna Katarzynka w Piernikowej Alei Gwiazd. Słowo proste i najpiękniejsze: „dziękujemy” znalazło się przed gmachem Dworu Artusa. Ta tabliczka to wyraz ogromnej wdzięczności mojej i mieszkańców Toruniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Katarzynka z napisem dziękujemy


Konferencja prasowa prezydenta Torunia 5 stycznia 2022


DO POBRANIA:

>>WYKRESY PODSUMOWUJĄCE ZAKAŻENIA, ZGONY, LICZBĘ ZACHOROWAŃ W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ W 2021 R.

>>PREZENTACJA - PODSUMOWANIE SYTUACJI EPIDEMICZNEJ W TORUNIU W 2021 R.

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.