www.torun.pl

Pamiętamy o nauczycielach

Miasto
Data publikacji: 14 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski - w maseczce - wręcza list gratulacyjny nauczycielce

W dniu 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyło się spotkanie w Dworze Artusa, podczas którego prezydent Michał Zaleski przekazał nagrody wyróżniającym się toruńskim pedagogom.

- Bardzo dziękuję, że przyjęliście Państwo to zaproszenie. Mimo ograniczeń i obaw jesteście tutaj, powiedzieliście sobie – przecież tworzymy wspólnotę ludzi przekonanych, że to co najważniejsze i najbardziej wartościowe z nas przechodzi do tych młodszych. To bardzo ważne i wzruszające – zwrócił się do zebranych osób prezydent Michał Zaleski. Prezydent podziękował wszystkim związanym z edukacją za poświęcenie w czasie epidemii, za odwagę i odpowiedzialność w działaniu. - Nagle i na nowo zrozumieliśmy wartość takich zachowań, jak odpowiedzialność za innych, pomoc w potrzebie czy rezygnacja z własnych aspiracji. My również przejęliśmy te postawy w swoich domach od naszych rodziców, ale najmocniej utrwaliliśmy je w szkolnych latach pod wpływem swoich wychowawców i nauczycieli.
 
Jak co roku w Dniu Edukacji Narodowej wręczone zostały Nagrody Prezydenta dla wyróżniających się pedagogów. W roku 2020 Prezydent przyznał 95 nagród. Wysokość nagrody indywidualnej wynosi 4500 zł.

Z okazji swego święta toruńscy pedagodzy otrzymali także odznaczenia przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Srebrny i Brązowe Krzyże Zasługi, złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, a także Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Z kolei Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał wyróżnienia w Konkursie „Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji” oraz nagrodami uhonorował pedagogów także Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Minister Edukacji Narodowej w roku 2020 przyznał tytuł Honorowego Profesora Oświaty pani Longinie Borkowicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Przejdź do listy osób nagrodzonych w roku 2020

Nagrody PMT dla Prezydenta Miasta Torunia nauczycieli są przyznawane każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zgodnie z uchwałą Nr 506/09 Rady Miasta Torunia z dnia  5 marca 2009 r. w sprawie trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli (zmienionej uchwałą nr 611/17 z dnia 20 lipca 2017 r.), wnioski o przyznanie Nagrody Prezydenta dla nauczycieli składane są do Prezydenta Miasta Torunia, za pośrednictwem Wydziału Edukacji, w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku. Z takim wnioskiem może wystąpić dyrektor - dla nauczyciela bądź dyrektor Wydziału Edukacji  - dla dyrektora szkoły lub placówki. Nagroda może być przyznana nauczycielowi lub zespołowi nauczycieli, który posiada najwyższą ocenę pracy oraz legitymuje się znaczącymi osiągnięciami w pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej,  zgodnie z kryteriami zawartymi w uchwale

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Para seniorów w maskach wśród przechodniów na starówce
  Miasto
  Decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego od 21 października 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje działalność niektórych placówek dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
 • Na zdjęciu autobus linii nr 40
  Miasto, MZK
  Od 21 i 22 października - dodatkowe kursy na linii nr 40. W związku z ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego na jednym z bardziej obciążonych odcinków linii nr 40 wprowadzone zostaną dodatkowe kursy.
 • Drogi, Miasto
  Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg, który w związku z remontem mostu zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej.
 • Na zdjęciu pan Wierzbicki, który zajmuje się wytwarzaniem stempli
  Biznes, Miasto
  Legendarny lokalny zakład działający od ponad 60 lat. Prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. W kolejnym odcinku cyklu „Starówka Mistrzów” odwiedziliśmy Toruńską Wytwórnię Stempli przy Placu Rapackiego.
 • Kultura, Miasto
  Toruńskie Centrum Nowoczesności przygotowało zestaw multimedialnych materiałów dydaktycznych, które mogą być wykorzystywane do nauki zdalnej przez nauczycieli w całej Polsce.
 • infografika - punkty pobrań w Toruniu
  Miasto
  W Toruniu działa kilka punktów pobrań, w których można wykonać test na obecność koronawirusa. Warto wiedzieć, że aby badanie było wiarygodne, pacjent musi się do niego odpowiednio przygotować.
 • W związku z wprowadzonymi ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego do obsługi linii nr 32 skierowane zostaną autobusy „standardowe” o długości 12 metrów. Tym samym od 21 października 2020 r. wprowadzone zostaną korekty w rozkładzie jazdy i zmieniona zostanie trasa przejazdu tej linii.
 • KH Energa Toruń rozpoczął akcję, która pomoże "zapełnić" trybuny podczas nadchodzących meczów.
 • 19 października 2020 r. zakończyły się zapisy na pierwszą partię szczepień w ramach „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia na lata 2015-2020”.
 • Miejski Zarząd Dróg informuje, że 22 października 2020 roku, od godz. 8:00 do 14:30 będzie wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul.Lubicka – Gazownia
 • Spektakle historyczne przygotowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oglądać można na kanale YouTube placówki. W ciekawej formie przedstawione zostały średniowieczne dzieje Torunia związane z obecnością rycerzy zakonnych.
 • W Toruniu już 962 osoby są zakażone Covid-19 - z poniedziałku na wtorek tym samym przybyły 92 osoby.
 • 19 października 2020 r. minęła 36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Prezydent Torunia i przewodniczący Rady Miasta złożyli z tej okazji kwiaty pod pomnikiem kapłana zamordowanego przez SB.
 • Przez cały okres trwania pandemii w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej przekazywane jest wsparcie dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i osób prawnych.