Pamięci obrońców ojczyzny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci obrońców ojczyzny

Miasto
Data publikacji: 27 września 2019
Autor: Filip Tomasik

27 września 2019 r. obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto upamiętniające powołanie Służby Zwycięstwu Polski. Z tej okazji na pl. św. Katarzyny pod obeliskiem poświęconym „Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK” odbyły się oficjalne uroczystości, w których udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski. 

- Toruńskie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego to doroczne spotkanie, w którym odnawiamy naszą pamięć o obrońcach ojczyzny, wskazujemy na wartości za które oddali swoje życie, na ich patriotyzm, cywilną i żołnierską odwagę, czy na bezgraniczną miłość do wolnej Rzeczypospolitej. - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski - Niezmiernie cenimy to wrześniowe spotkanie, będące równocześnie wspomnieniem o ludziach Polskiego Państwa Podziemnego. Kiedy jak nie dzisiaj, mamy mówić o tych wielkich sprawach i wielkich życiorysach? To one przecież kształtują naszą polską i toruńską skalę wartości i perspektywę życia.

Obelisk, pod którym odbyły się oficjalne uroczystości, poświęcony jest Komendantom Pomorskiego Okręgu Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Inicjatorką upamiętnienia komendantów była prof. Elżbieta Zawacka oraz Fundacja Archiwum i Muzeum Pomorskie AK i WSP. Na pomniku widnieje tablica poświęcona pięciu dowódcom: Józefowi Chylińskiemu, Rudolfowi Ostrihanskyemu, Janowi Pałubickiemu, Józefowi Ratajczakowi i Franciszkowi Trojanowskiemu. 

W tym roku toruńskie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się kilka dni wcześniej. 25 września 2019 r. w Dworze Artusa młodzież skupiona wokół Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe zaprezentowała film "Getto '43". Ukazał on sceny z życia getta, pomoc Armii Krajowej dla powstańców oraz walkę narodowowyzwoleńczą. Sceny nakręcone zostały w kamienicach i na ulicach toruńskiej starówki. Muzykę do filmu stworzył uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Fundacja zamierza kontynuować dzieła filmowe - następny film poświęcony ma być toruńskiej Barbarce. 

fot.Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.