Oświetlenie z dofinansowaniem! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Oświetlenie z dofinansowaniem!

Drogi, Miasto
Data publikacji: 05 grudnia 2023
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.

Na wymianę ponad 2 600 starych opraw oświetleniowych miasto otrzyma 3 999 120 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę”. Nabór wniosków IX edycji Programu trwał od końca sierpnia do połowy września 2023 r. W ramach naboru Beneficjenci mogli zgłosić tylko jeden wniosek o dofinansowanie, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 4 mln zł. Całkowita wartość modernizacji oświetlenia to niespełna 5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie prawie 4 mln, co stanowi 80% wszystkich kosztów.

Przedmiotem projektu jest modernizacja oświetlenia ulicznego na obszarze miasta Torunia. W ramach inwestycji przewidziano montaż 2 631 nowoczesnych opraw oświetleniowych, wykonanych w technologii LED. Zakres modernizacji obejmuje wyłącznie istniejące punkty oświetleniowe zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta. Zastąpienie tradycyjnych energochłonnych opraw o dużej mocy energooszczędnymi diodami LED umożliwi wielokrotne zmniejszenie poboru energii elektrycznej i uzyskanie większej trwałości światła. Wdrożenie rozwiązań opartych na nowej technologii znacznie wydłuży czas pracy lamp, co przełoży się na dużą oszczędność i wysoką niezawodność. Głównym celem inwestycji jest ograniczenie emisji CO2 oraz negatywnego wpływu na środowisko na obszarze Torunia poprzez poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Istotnym efektem realizacji zadania będzie również znacząca poprawa bezpieczeństwa ruchu wszystkich użytkowników dróg publicznych.

Modernizacja oświetlenia będzie miała miejsce przy drogach publicznych, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki miasta i pobudzenia aktywności inwestycyjnej. Poprawa bezpieczeństwa wielu obszarów miejskich będzie mieć także duży wpływ na lepszą dostępność do atrakcyjnych i szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych. Pozwoli to na kontynuację działań mających na celu zrównoważony rozwój i przyciąganie kolejnych inwestorów. Modernizacja oświetlenia obejmie kilkadziesiąt ulic w całym mieście, w tym m.in. takie kluczowe drogi jak Andersa, Polna, Szosa Lubicka, Olsztyńska, Bema, Włocławska, Mickiewicza, Sienkiewicza oraz wiele mniejszych dróg lokalnych w różnych dzielnicach Torunia.

Fot. MZD Toruń

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.