Oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia w sprawie Jordanek | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia w sprawie Jordanek

Miasto
Data publikacji: 01 września 2007
Autor: admin_vobacom

Stanowisko prezydenta miasta Michała Zaleskiego w sprawie wystąpienia zarządu województwa kujawsko pomorskiego, dotyczącego zagospodarowania terenu Jordanek w Toruniu

 Z ogromnym zdziwieniem przyjąłem sposób i tryb ingerencji zarządu województwa kujawsko-pomorskiego w sprawy podlegające kompetencjom samorządu toruńskiego. Przypomnę, że toruńskie Jordanki na mocy decyzji Ministra Skarbu Państwa z dnia 09.08.2001 roku zostały przekazane na własność Gminy Miasta Toruń. Działania związane z zagospodarowaniem przestrzennym tego terenu leżą więc wyłącznie w gestii władz miasta Torunia.

8 maja 2003 roku pomiędzy samorządem województwa kujawsko-pomorskiego a Gminą Miasta Toruń zostało podpisane porozumienie dotyczące Jordanek. Dokument był niezbędny, by samorząd województwa odstąpił od nieuzasadnionego blokowania decyzji o przekazaniu gruntów państwowych na rzecz miasta Torunia. Sugestia zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, zaprezentowana w stanowisku z dnia 30.08.2007 roku, jakoby Urząd Miasta Torunia nie wywiązywał się z ustaleń, które przewiduje to porozumienie, jest bezzasadna. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami teren ten przeznaczony jest pod budowę kompleksu budynków użyteczności publicznej o funkcji kulturalnej, rekreacyjno-sportowej i handlowej. Z tym zastrzeżeniem, by ta ostatnia nie była dominująca.
Firma „Apsys”, która przygotowała projekt zagospodarowania Jordanek, w pełni uwzględniła w nim założenia planu zagospodarowania przestrzennego, jak i zapisy zawarte w porozumieniu. Z całkowitej powierzchni Jordanek przekazanych przez Skarb Państwa, czyli z 4,6 ha, aż 2,4 ha będą stanowiły publiczne tereny zielone, a pozostałą część obiekty publiczne, między innymi Sala Koncertowa. Zdecydowanie mniejsza powierzchnia zostanie przeznaczona pod budowę hotelu, obiektów usługowych, w tym rozrywkowych i handlowych, a pod nimi parkingów podziemnych. Jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, jak i wspomnianym porozumieniem między gminą i samorządem województwa. 

Miasto nie jest w stanie zagospodarować tego terenu za pieniądze z własnego budżetu, stąd próby poszukiwania inwestora. Jedynym usprawiedliwieniem dla prób ingerencji zarządu województwa w decydowanie o przeznaczeniu Jordanek może być zamiar sfinansowania inwestycji  przez samorząd województwa w rozmiarze oczekiwanym przez torunian (cele publiczne, ale nie biurowe). 

Niezrozumiałym jest stwierdzenie o rzekomym dysharmonizowaniu przez budowę obiektów handlowych na Jordankach funkcjonowania administracji województwa. Jeśli  zarząd województwa widziałby w tym miejscu kolejne budynki administracji Urzędu Marszałkowskiego, to jest to wbrew zapisom obowiązującego dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego. W Toruniu jest wiele atrakcyjnych terenów, które mogą być przeznaczone pod budowę biurowców, często znakomicie skomunikowanych, co jest bardzo ważne przy obsłudze interesantów przyjeżdżających z całego województwa.            

Michał Zaleski
Prezydent Miasta Torunia
/-/
 

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.