Ostatnia droga prof. Józefa Flika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ostatnia droga prof. Józefa Flika

Miasto
Data publikacji: 04 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie portretowe uśmiechniętego prof. Józefa Flika na trumnie w kościele

4 stycznia 2022 r. rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz miasta i współpracownicy odprowadzili w ostatnią drogę prof. dr hab. Józefa Flika, wybitnego toruńskiego konserwatora i znawcę malarstwa, laureata medalu "Thorunium".

- W tym ostatnim pożegnaniu bolejemy nad śmiercią człowieka, który w wyjątkowy sposób dbał o samą istotę toruńskiej tożsamości: respekt dla wiedzy, szacunek dla przeszłości, dbanie o piękno i artyzm, a także przechowanie tradycji kopernikańskiej. Te życiowe osiągnięcia zostały wpisane w liczne wyróżnienia i odznaczenia nadane Profesorowi - mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prof. dr hab. Józef Flik, były dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wieloletni pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, laureat Medalu Honorowego Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium" w 2007 r. zmarł 27 grudnia 2021 r. w wieku 85 lat. Msza św. żałobna pod przewodnictwem ks. biskupa seniora Andrzeja Suskiego została odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach, skąd trumna została przewieziona na miejsce pochówku w Bydgoszczy, gdzie Zmarły urodził się w 1936 r.

Ukończył studia z zakresu konserwacji dzieł sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1957 r.). Był uczniem Leonarda Torwirta i Jerzego Remera. Po studiach rozpoczął pracę w toruńskim Muzeum Okręgowym, gdzie zorganizował od podstaw Pracownię Konserwacji Malarstwa i Rzeźby, a od 1979 r. był wicedyrektorem ds. naukowych.

W 1984 r. podjął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika jako docent w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1991 r., a profesora zwyczajnego w 2000 r. Pełnił szereg funkcji organizacyjnych: był kierownikiem Zakładu Technologii i Technik Malarskich, zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, prodziekanem i dziekanem (1999-2002) Wydziału Sztuk Pięknych. W latach 1988-1993 zasiadał w Senacie UMK. Był przewodniczącym Rad Muzeów: Okręgowego i Etnograficznego w Toruniu, członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku, członkiem Komisji Konserwatorskiej diecezji chełmińskiej i diecezji toruńskiej oraz licznych towarzystw i organizacji międzynarodowych, m.in. International Council of Museums (ICON).

Prowadził badania, wykłady oraz seminaria z zakresu technik malarstwa sztalugowego, ściennego i rzeźby polichromowanej w wielu ośrodkach nauki i sztuki w Europie i Stanach Zjednoczonych. Autor ponad 100 prac konserwatorskich oraz dziesiątek kopii i rekonstrukcji malarskich. Specjalizował się w badaniach i konserwacji toruńskiego malarstwa portretowego i epitafijnego z XVI i XVII w., w tym portretach Mikołaja Kopernika, zwłaszcza najsłynniejszego z 1585 r. Na podstawie badań stwierdził, że portret ten został przycięty w XVII w. i zrekonstruował pierwotny wygląd wizerunku, z konwalią w ręku. Kopię rekonstrukcji tego portretu, autorstwa Profesora, otrzymał w 1991 r. papież Jan Paweł II. Ustalił autorstwo i potwierdził autentyczność portretu Kopernika z katedry w Strasburgu, prowadził prace konserwatorskie pocztu królów polskich z Sali Królewskiej ratusza, oraz tryptyku "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga, znajdującego się w gdańskim Muzeum Narodowym.

8 listopada 2007 r. podczas jubileuszowego spotkania z okazji 50-lecia pracy zawodowej Profesora prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził Józefa Flika Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium". Był też odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrną i złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami", Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • W intencji miasta
    Miasto
    24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
    Eko, Miasto
    Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.