Osiołek dla niesfornych | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Osiołek dla niesfornych

Kultura
Data publikacji: 15 października 2007
Autor: admin_vobacom

Wielki Mistrz Krzyżacki Herman von Salza był pierwszym skazańcem posadzonym na pręgierzu w kształcie osiołka. Figura stanęła w piątek, 12 października 2007 r. u wylotu ul. Żeglarskiej do Rynku Staromiejskiego. Założyciel Torunia przegrał partię kości z innymi historycznymi znakomitościami.

Partię kości, oprócz Hermana von Salzy, rozegrał w piątek pod swoim pomnikiem sam Mikołaj Kopernik, powołany na tę chwilę do życia, Henryk Stroband - XVI-wieczny burmistrz toruński i twórca słynnego, protestanckiego Gimnazjum Akademickiego, Samuel Bogumił Linde - autor pierwszego słownika języka polskiego oraz dwie postacie legendarne – toruński Flisak i mieszczka Katarzyna. W graczy wcielili się aktorzy Baja Pomorskiego, którzy na starówkę dotarli barwnym korowodem. Najmniej oczek wyrzucił wielki mistrz i za to skazany został na karę posadzenia na pręgierzu w kształcie osiołka z zaostrzonym grzbietem.

Podczas uroczystości można było stwierdzić podobieństwo figury do oryginału, gdyż odsłonięciu pręgierza towarzyszył żywy osiołek. Szarfę z grzbietu metalowego zwierza zdjęli prezydent Michał Zaleski, przewodniczący rady miasta Waldemar Przybyszewski oraz pomysłodawca przywrócenia pręgierza, nestor toruńskich przewodników Benon Frąckowski.

Pręgierz był popularną w dawnych wiekach formą karania złoczyńców za drobne i cięższe przewinienia - ku przestrodze gromadzącej się przy takich pokazach gawiedzi. W Toruniu karę pręgierza wymierzano najczęściej w południowo-wschodnim narożniku rynku, w pobliżu budynku straży miejskiej zwanego odwachem. Od XV wieku w miejscu obecnego pomnika Kopernika stał tradycyjny pręgierz w kształcie słupa, przy którym wykonywano kary hańbiące, chłostano i obcinano członki. Około połowy XVII wieku przed odwachem ustawiono drewnianego osła z wyostrzonym grzbietem, obitym blachą. Jazda na nim była karą dla krnąbrnych strażników, którym dodatkowo przywiązywano do nóg ciężarki. Osiołek przetrwał do 1797 r., potem słuch o nim zaginął.

Autorami i wykonawcami pręgierza są Małgorzata Więcławska i Karol Furyk z poznańskiej Autorskiej Pracowni Form Przestrzennych, którzy wygrali konkurs ogłoszony przez miasto. Prace przy osiołku kosztowały 40 tys. zł. Osiołek jest odlany z metalu, ma prawie półtora metra wysokości i dwa metry długości.

W piątek po raz pierwszy mieszkańcy i turyści obejrzeli też na starówce 20 gmerków - średniowiecznych znaków kupieckich, które zostały umieszczone w chodniku ul. Żeglarskiej między ul. Kopernika a Rabiańską. W dawnych wiekach znamienite rody mieszczańskie znakowały nimi swoje towary. Ich odsłonięcia dokonał prezydent Zaleski rzucając garść ziarna na znaki. Gmerki wykonał toruński rzeźbiarz Tadeusz Porębski.

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.