Organowy festiwal w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Organowy festiwal w Toruniu

Organowy festiwal w Toruniu

Od 2 czerwca do 7 lipca w Toruniu gości Świętojański Festiwal Organowy.

Już 27 raz w kościołach diecezji toruńskiej odbywa się Świętojański Festiwal Organowy. To wyjątkowa okazja do poznania dawnych i nowszych utworów muzyki organowej. Kolejny raz w ostatnim czasie – po Probaltice, festiwalu Celtycki gotyk i Święcie Tańca – do Torunia z koncertami przyjeżdżają muzycy z Europy i świata. Tym razem w murach naszego miasta zabrzmi muzyka organowa - 2 czerwca rozpoczyna się Świętojański Festiwal Organowy, który potrwa do 7 lipca.

Początkowo, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, festiwalowych koncertów słuchać można było tylko w toruńskiej katedrze Św. Janów, w której znajdują się jedne z najstarszych czynnych organów w Polsce. Od 2003 roku muzycy koncertują jednak również poza murami katedry i poza starówką, grając także m.in. w kościele Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie, w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej na ul. Podgórnej czy w kościele pw.  Podwyższenia Krzyża w Kaszczorku. Koncerty odbywają się też w Chełmnie, Grudziądzu i Nowym Mieście Lubawskim.

W tym roku festiwal rozpoczyna się od koncertu w kościele pw. św. Ducha, by wskazać na możliwości techniczne i muzyczne tutejszych organów, które są najmłodszym instrumentem tego typu na toruńskiej starówce. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Andrzej Chorosiński, światowej klasy muzyk, pedagog, konsultant i autor licznych projektów w zakresie budownictwa organowego. Początek koncertu o godz. 18.00.

Szczegółowy plan koncertów, sylwetki muzyków oraz opisy instrumentów znajdują się na stronie internetowej Festiwalu.

Świętojański Festiwal Organowy odbywa się pod patronatem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.