O Koperniku wiedzą wszystko | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O Koperniku wiedzą wszystko

Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: uczestnicy etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku siedzą pojedynczo w ławkach szkolnych

Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 2023 r. 93 finalistów przyjechało do Torunia, gdzie odbywa się finał konkursu.

- Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Mikołaju Koperniku, a także przypomnienie jego osiągnięć w nauce. Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Ten konkurs pokazuje także talenty młodych ludzi, ich zapał do zdobywania wiedzy. Kto wie, może wśród nich jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

- Jest to jedyny w kraju taki konkurs i chyba drugiego takiego nie będzie przez następnych 50 lat, aż do kolejnego jubileuszu Kopernikańskiego. To bardzo duże i wyczerpujące zadanie pod względem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym. Zakończenie całości będzie miało podczas wielkiej gali 15 września, kiedy razem z Ministrem Edukacji i Prezydentem Miasta Torunia będziemy wręczać nagrody laureatom dodał Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Etap centralny odbywa się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mikołaja Kopernika (test pisemny) oraz w Planetarium, gdzie uczniowie zaprezentują projekt edukacyjny pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” i udzielą odpowiedzi na pytania komisji konkursowej.  W tym etapie udział bierze 93 uczniów – 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przechodzi 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich komisji wyłoni zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Dodatkowo dla uczestników przygotowano atrakcje. W przeddzień konkursu mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego „Astronarium”.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...