O Koperniku wiedzą wszystko | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O Koperniku wiedzą wszystko

Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku siedzą pojedynczo w ławkach szkolnych

Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 2023 r. 93 finalistów przyjechało do Torunia, gdzie odbywa się finał konkursu.

- Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Mikołaju Koperniku, a także przypomnienie jego osiągnięć w nauce. Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Ten konkurs pokazuje także talenty młodych ludzi, ich zapał do zdobywania wiedzy. Kto wie, może wśród nich jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

- Jest to jedyny w kraju taki konkurs i chyba drugiego takiego nie będzie przez następnych 50 lat, aż do kolejnego jubileuszu Kopernikańskiego. To bardzo duże i wyczerpujące zadanie pod względem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym. Zakończenie całości będzie miało podczas wielkiej gali 15 września, kiedy razem z Ministrem Edukacji i Prezydentem Miasta Torunia będziemy wręczać nagrody laureatom dodał Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Etap centralny odbywa się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mikołaja Kopernika (test pisemny) oraz w Planetarium, gdzie uczniowie zaprezentują projekt edukacyjny pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” i udzielą odpowiedzi na pytania komisji konkursowej.  W tym etapie udział bierze 93 uczniów – 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przechodzi 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich komisji wyłoni zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Dodatkowo dla uczestników przygotowano atrakcje. W przeddzień konkursu mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego „Astronarium”.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.