Toruń stolicą polskiego muzealnictwa | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń stolicą polskiego muzealnictwa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 sierpnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Na początku września Toruń stanie się stolicą polskiego muzealnictwa, a to za sprawą 2. edycji konferencji naukowej pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”, która odbędzie się w dniach 4–6 września 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W ciągu trzech dni obrad 150 specjalistów reprezentujących środowiska: muzealne, akademickie i służb ochrony dziedzictwa będzie miała możliwość zapoznania się z niemal 50 wystąpieniami, w ramach dziewięciu sesji tematycznych.

Wiosną 2022 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu rozpoczęło nowy cykl muzeologicznych konferencji naukowych pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”. Został on zaprojektowany jako stała platforma dyskursu, wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie funkcjonowania i zarządzania muzeami oraz opieki nad dziedzictwem historycznym, technicznym, naukowym i artystycznym. W sposób szczególny chcieliśmy zwrócić uwagę na społeczną rolę instytucji muzealnych oraz rozmawiać o tym jak prezentować różne treści w muzeach – stąd tytułowe relacje i narracje.

Pierwsza edycja konferencji odbyła się w dniach 20–22 kwietnia 2022 r. i wzięło w niej udział 120 muzealników i naukowców, którzy wysłuchawszy niemal czterdziestu wystąpień toczyli liczne dyskusje, nierzadko o wysokim stopniu intensywności i emocjonalności. Efektem trwałym konferencji jest zaś publikacja, którą wyszła drukiem w roku 2023.

Pozytywny odbiór konferencji (wyłaniający się m.in. z ankiety ewaluacyjnej) upewnił toruńskich muzealników w przekonaniu, że powinni kontynuować pierwotnie założony plan i rozwijać cykl, lokując i umacniając Muzeum Okręgowe w Toruniu, a przez to także Toruń, na pozycji jednego z liderów muzealnictwa w Polsce.

Z tego też powodu z początkiem br. rozpoczęto prace nad przygotowaniem drugiej edycji konferencji, podczas której podjęte zostaną najważniejsze aktualne problemy współczesnego muzealnictwa. A nawet więcej, Muzeum Okręgowe wykonaćkilka kroków naprzód, by podjąć także takie zagadnienia, które obecnie nie są kluczowe, ale niebawem takimi stać się mogą. Nad poziomem merytorycznym i naukowym konferencji będzie czuwała Rada Naukowa złożona z wybitnych specjalistek i specjalistów z zakresu muzealnictwa i ochrony dziedzictwa.

W 2. edycji konferencji uczestniczyć będą reprezentantki i reprezentanci ośrodków muzealnych i naukowych z całego kraju – zarówno z dużych i opiniotwórczych ośrodków, takich jak: Kraków (Muzeum Narodowe w Krakowie), Warszawa (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) czy Gdańsk (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), jak i niewielkich instytucji lokalnych i regionalnych, ulokowanych poza wielkimi miastami i metropoliami, jak chociażby: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju czy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. - Zależy nam na spotkaniu w możliwie szerokim gronie, reprezentujących możliwie najszerzej nasze środowiska, by rozmawiać o najistotniejszych, stojących przed muzeami wyzwaniach, byśmy jako instytucje potrafili dynamicznie reagować na zachodzące niezmiernie szybko zmiany w otacząjącej nas rzeczywistości - informują organizatorzy.

Zapraszamy serdecznie przedstawicieli mediów 4 września 2024 r. pomiędzy godz. 9.30 a 10.15 do Sali Mieszczańskiej Ratusza na spotkanie z organizatorami, uczestnikami i partnerami konferencji (w tym przedstawicielami Rady Naukowej), podczas którego będzie możliwość zadania szczegółowych pytań i nagrania wypowiedzi.

Program wydarzenia pod linkiem: https://muzeum.torun.pl/wp-content/uploads/2024/08/Program-konferencji-N...

Mapka konferencyjna: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1hPr7ZbwHuEHCJH4OtHLk1ayh4mcXWs...

Regulamin udziału w konferencji: https://muzeum.torun.pl/wp-content/uploads/2024/05/Regulamin-Konferencji...

_____________________

Nazwa: muzeologiczna konferencja naukowa pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje 2”
Termin: 4-6 września 2024 r.
Miejsce: Ratusz Staromiejski

Konferencja „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje 2”, zorganizowana przy wsparciu: Gminy Miasta Toruń i firmy Lenkiewicz, objęta została patronatem honorowym: Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego oraz auspicjami: Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej oraz Forum Edukatorów Muzealnych.

Rada Naukowa konferencji

1. Piotr Górajec – Sekretarz PKN ICOM, Forum Edukatorów Muzealnych, Zastępca Dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
2. Paweł Jaskanis – Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
3. dr Dariusz Kacprzak – Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie
4. dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz. – Prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
5. dr Jan Maćkowiak – Dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
6. Aleksandra Mierzejewska – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu
7. dr Michał Niezabitowski – Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Dyrektor Muzeum Krakowa
8. Waldemar Rataj – Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
9. dr Violetta Rezler-Wasielewska – Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
10. dr hab. Michał F. Woźniak, prof. em. UMK – Prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej

Fot. K. Deczyński, 1. edycja konferencji „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: grupa osób w strojach ludowych przed mini wieniec ze zbóż
    Eko, Miasto
    W 2024 r. Grudziądz jest gospodarzem dożynek wojewódzkich. Obok uroczystości oficjalnych w programie wydarzenia znalazły się kiermasze, przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy itp.
  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczynz trzyma wspólnie rycinę
    Eko, Miasto
    Dzień Działkowca połączony z 40-leciem istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zagroda” – to wydarzenie zgromadziło na lewobrzeżu miłośników zieleni i upraw.
  • Na zdjęciu: dwoje małych dzieci na plastikowych motorkach
    Miasto
    Dzieci i młodzież już za kilka dni wrócą do swoich szkół i przedszkoli. Podczas wydarzenia „Piknik z driftem” mogły przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po mieście.
  • - Od godz. 12:00 w sobotę 24 sierpnia do godz. 19:00 w niedzielę 25 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C, temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Przyjdź na pożegnanie lata w Młynie Wiedzy. Wyjątkowe atrakcje i bardzo dobra zabawa na finał wakacji 2024 gwarantowane.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.