Nowa pracownia w szpitalu miejskim | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowa pracownia w szpitalu miejskim

Miasto
Data publikacji: 22 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu

Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.

W sąsiedztwie Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Medycznej, na trzecim piętrze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w specjalnie na ten cel zaadaptowanych pomieszczeniach powstała Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.

Łączny koszt inwestycji pn. „Utworzenie pracowni elektrofizjologii poprzez zakup i montaż angiografu wraz z adaptacją pomieszczeń” wyniósł ok. 6 mln zł, z czego dofinansowanie z Gminy Miasta Torunia to 5,9 mln zł.

- Cieszę się, że ten nowocześnie wyposażony zakład służyć będzie mieszkańcom Torunia i całego regionu. Jest to inwestycja z pełnym potencjałem i jednocześnie najlepiej wydane środki, bo dotyczą naszego zdrowia. Cieszę się, że kierownictwo szpitala stawia na poważne kroki inwestycyjne, które sukcesywnie zwiększają ofertę leczenia mówił prezydent Paweł Gulewski podczas uroczystego otwarcia pracowni, które odbyło się 22 lipca 2024 r. W wydarzeniu udział wzięli także: Dagmara Zielińska, zastępca prezydenta miasta, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i środowiska medycznego oraz przedstawiciele samorządu miasta i województwa.

- Serce i mózg to dwa najważniejsze narządy w ciele człowieka – serce to silnik, a mózg – komputer, jednostka centralna. Chcemy w nowo otwartej pracowni naprawiać oba te narządy. Nadal choroby krążenia stanowią główną przyczynę zgonów, jeżeli chodzi o Polskę i Zachód. Już teraz robimy kilka rodzajów różnych zabiegów w obszarze kardiologii interwencyjnej, elektroterapii i elektrofizjologii. Dzięki tej pracowni mamy nadzieję nie tylko zwiększyć ich liczbę, ale także dodać nowe procedury w kontekście mapy potrzeb zdrowotnych. To co będzie nowością, to radiologia zabiegowa, która otwiera nowe możliwości leczenia chorób naczyniowych mózgu – wyjaśnił dr Sergiusz Sowiński, p.o. dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Zaadaptowanie pomieszczeń na potrzeby utworzenia nowej pracowni wymagało wyburzania ścian w dotychczasowych salach dla chorych, utworzenia nowych ciągów komunikacyjnych, zmodyfikowania i dodania nowej instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacji, klimatyzacji, C.O. i teleinformatycznej. Dzięki temu powstały:

  • pokój przygotowawczy dla pacjentów (sala opatrunkowa),
  • główne pomieszczenie, w którym znajduje się Pracownia Elektrofizjologii wraz angiografiem i z odrębnym pomieszczeniem do obsługi angiografu i systemu elektroanatomicznego 3D ( tzw. sterówka oddzielona od głównego pomieszczenia szybą zatrzymującą promieniowanie rentgenowskie),
  • magazyn,
  • pomieszczenie socjalne.

Do funkcjonowania Pracowni Elektrofizjologii niezbędny był zakup nowoczesnego angiografu wraz z kompatybilnym osprzętem i systemami.

Celem inwestycji jest poprawa dostępności oraz zapewnienie kompleksowości udzielanych w szpitalu miejskim świadczeń opieki zdrowotnej. Województwo Kujawsko-Pomorskie jest na jednym z ostatnich miejsc w Polsce w liczbie wykonywanych zabiegów ablacji i wszczepień urządzeń implantowanych (kardiowertery-defibrylatory, stymulatory resynchronizujące) w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba chorych z różnego rodzaju zaburzeniami rytmu serca dramatycznie wzrasta, stąd pojawienie się potrzeby utworzenia w szpitalu miejskim osobnej Pracowni Elektrofizjologii, aby móc skutecznie i szybko leczyć pacjentów z arytmiami, zaburzeniami rytmu serca i zaburzeniami przewodzenia w układzie bodźcoprzewodzącym serca, a przy okazji nie blokować dostępności do Pracowni Hemodynamicznej dla pacjentów z ostrym zawałem serca (dotychczas wszystkie rodzaje zabiegów odbywały się w jednej pracowni co rodziło szereg problemów z dostępnością do stołu zabiegowego).

Szybkie i skuteczne leczenie za pomocą ablacji pozwala w zdecydowanej większości przypadków ograniczyć liczbę kolejnych hospitalizacji i ponownych porad lekarskich u wybranych pacjentów, a tym samym ograniczyć przyszłe wydatki finansowe związane z tym pacjentem w opiece zdrowotnej.

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczynz trzyma wspólnie rycinę
    Eko, Miasto
    Dzień Działkowca połączony z 40-leciem istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zagroda” – to wydarzenie zgromadziło na lewobrzeżu miłośników zieleni i upraw.
  • Na zdjęciu: podświetlona instalacja w kształcie ptaków
    Kultura, Miasto
    Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Na zdjęciu: mecz na boisku położonym między gotyckimi murami
    Miasto, Sport
    Staw Komtura stał się miejscem rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych w Piłkę Uliczną. Zawody rozgrywane są od 24 do 25 sierpnia 2024 r.
  • Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Przyjdź na pożegnanie lata w Młynie Wiedzy. Wyjątkowe atrakcje i bardzo dobra zabawa na finał wakacji 2024 gwarantowane.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Od 15 do 17 sierpnia 2024 r. na wodach Zatoki Puckiej rozegrano 19. Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu, które od tego roku odbywają się pod nową nazwą – Kite Wing Cup.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".