Nie daj się cukrzycy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nie daj się cukrzycy

Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o badaniach w kierunku cukrzycy

W poniedziałek 1 lipca 2024 r. na parkingu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 30 w godz. 10:00-16:00 każdy chętny będzie mógł wykonać badanie przesiewowe oka i stopy pod kątem profilaktyki powikłań cukrzycy oraz poziomu glukozy i kwasu moczowego we krwi.

Fundacja Neuca dla Zdrowia w ramach swojego flagowego, prowadzonego od trzech lat programu Narodowe Badanie Poziomu Cukru zaprasza na pionierskie badania - bezpłatne, bez zapisów i skierowań.

Fundacja Neuca dla Zdrowia jako jedyna w Toruniu, a nawet w całym województwie kujawsko-pomorskim, dysponuje urządzeniem funduskamera. Sprzęt bada dno oka i diagnozuje choroby, którymi jest zagrożonych 10 mln Polaków. Fundacja chce zadbać w pierwszej kolejności o torunian i tym samym już 1 lipca umożliwi pacjentom bezpłatne badanie dna oka w bardzo wysokiej rozdzielczości. Każdy zbadany otrzyma od ręki automatyczną analizę wyników przez AI wraz z informacją o stopniu zaawansowania retinopatii, AMD oraz jaskry. To wyjątkowa okazja na poddanie się unikatowemu badaniu całkowicie za darmo, bez zapisów i skierowań.

Na parkingu przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 30 w poniedziałek 1 lipca 2024 r. w godz. 10:00-16:00 stanie mobilna przychodnia, w której chętni będą mogli bezpłatnie:

  • zbadać wzrok w kierunku retinopatii cukrzycowej, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu dostępnego na rynku,
  • skonsultować stan unerwienia stóp (badanie monofilamentem) i wykonać badanie palpacyjne (badanie za pomocą dotyku) w kierunku neuropatii cukrzycowej,
  • skontrolować poziom cukru i kwasu moczowego we krwi,
  • odebrać rzetelne materiały edukacyjne, zachęcające do regularnej profilaktyki.

Cukrzyca to pierwsza choroba, która została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za niezakaźną epidemię XXI wieku. To choroba cywilizacyjna, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, a co roku przybywa 300 tys. zdiagnozowanych. Tym samym jest to jeden z głównych problemów zdrowotnych w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę chorych, powikłań i chorób współistniejących, będących konsekwencją m.in. nieleczonej cukrzycy.

Lawinowy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 wynika z dzisiejszego stylu życia – braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety, których konsekwencją jest nadwaga i otyłość, a także życie w stresie i pośpiechu. Początkowo choroba nie daje żadnych objawów, usypiając naszą czujność. Średnio jest wykrywana dopiero po 8 latach, kiedy już zdążyła zrobić spustoszenie w naszym organizmie i pojawiają się poważne jej symptomy.

- Ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę czy otyłość, od których krok do cukrzycy. Edukacja w cukrzycy jest istotną częścią profilaktyki powikłań i ważnym elementem leczenia cukrzycy. Najbardziej charakterystycznymi powikłaniami są: problemy ze wzrokiem, nerkami czy trudno gojącymi się ranami. Dlatego w poniedziałek będziemy w centrum Torunia, by badać mieszkańcom glikemię oraz sprawdzać wzrok i stan stópw kierunku cukrzycowych powikłańzaprasza Bogusława Golus-Jankowska, prezes Fundacji Neuca dla Zdrowia.

Nieleczona cukrzyca to wręcz gwarancja nieodwracalnych powikłań, szeregu chorób współistniejących i zdarzeń chorobowych niszczących nasz organizm. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego stężenia cukru we krwi niekorzystnie wpływa na naczynia w naszym ciele, zarówno te drobne, jak i duże, obwodowe, uszkadzając je. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. W 2018 prawie co trzeci pacjent, któremu udzielono pomocy z powodu choroby niedokrwiennej serca lub udaru, miał cukrzycę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Może być burzowo
    Miasto
    Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.