Jubileusz maratonu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz maratonu

Sport
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce. Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej jako główny organizator jubileuszu przygotował szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie Biegów Maratońskich.

Jedną z imprez w dniu 15 czerwca, na stadionie miejskim jest bieg sztafetowy. W biegu rozpoczynającym się o godz. 9:00 wystartują 93 sztafety reprezentujące kluby, stowarzyszenia, szkoły, przedszkole, firmy, itp. Każda z Drużyn Sztafetowych będzie symbolicznie przebiegała jedno okrążenie - 400 m. Wszystkie sztafety w sumie pokonają trasę 37500 metrów – tyle ile wynosiła trasa biegu 100 lat temu.

Dla startujących, szczególnie dzieci i młodzieży, przygotowane będą upominkowe zestawy pamiątkowe (pamiątkowe medale, koszulki, słodki poczęstunek). Bieg Sztafetowy ma na celu upamiętnienie 100-letniej tradycji biegowej, która zaczęła się właśnie w Toruniu. Bieg ma przypisany również cel charytatywny: wsparcie Toruńskiego Hospicjum Nadzieja, co ma zachęcić uczestników biegu, szczególnie dzieci i młodzież, do niesienia pomocy.  

Kolejnym punktem obchodów jest organizacja 15 czerwca 2024 r. Biegu Historycznego na tej samej trasie, co 100 lat temu: Płutowo - Unisław - Wybcz - Różankowo - Toruń. Bieg Maratoński to impreza zamknięta, w której uczestnikami będzie 10 zawodników - tak jak było to w 1924 r. Uczestnicy będą posiadali również numery startowe charakterystyczne dla biegaczy z tamtych lat. 

Ponadto została przygotowana Konferencja Naukowa "Maratony i sporty biegowe: interdyscyplinarne spojrzenie na sport, trening, rekreację, zdrowie i społeczność." Odbędzie się ona 17 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00 – 14:00 na Uniwersytecie WSB Merito przy ul. Młodzieżowej 31a w Toruniu. Udział Konferencji jest bezpłatny ale podlega zapisom: https://www.maraton.pl/?view=article&id=352&catid=63

Lista wystąpień na konferencji:

  • Historia Maratonu Toruńskiego 1924 – 1983 – 2024 r. Od Gniazda Sokolskiego do ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej,
  • Odrodzenie polskiej lekkoatletyki po II wojnie  światowej, ze szczególnym uwzględnieniem konkurencji biegowych,
  • Aktywności biegowe w kręgu zainteresowań osób wykluczonych – podopiecznych Ośrodków Pomocy w Polsce – jeden ze sposobów na inkluzję społeczną,
  • Realistyczne cele – coaching jako forma wsparcia w sportach biegowych,
  • Walory turystyczne, zdrowotne i integracyjne biegania,
  • Żywienie zgodne z dobowym zegarem biologicznym,
  • Bieganie jako sposób na stres i wsparcie w procesie zdrowienia w depresji,
  • Wpływ farmaceutyków na wydolność tlenową.

Uświetnieniem konferencji będzie monografia pokonferencyjna o tym samym tytule.

Wydarzenia zorganizowano przy wsparciu Gminy miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.