W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych

Miasto
Data publikacji: 15 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Grupa gości na Bulwarze Filadelfijskim

15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.

W 2019 r. Toruń dołączył do grona miast i miejsc wyróżnionych tytułem Polskiej Marki Turystycznej, przyznawanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną najważniejszym destynacjom turystycznym w Polsce. Celem projektu jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów i szlaków turystycznych – marek turystycznych, które będą profesjonalnie zarządzane i promowane poprzez pakiet produktów turystycznych tworzących jedną, spójną całość. Projekt pn. "Polskie Marki Turystyczne" został wpisany do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W pierwszej edycji projektu wraz z Toruniem miano Polskiej Marki Turystycznej otrzymały: Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów (Kazimierz Dolny i okolice), Lublin i Śląsk Cieszyński. W kolejnych latach (2022 i 2023) do prestiżowego grona dołączyli: Poznań, Łódź, ENOTarnowskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Sopot, Roztocze i Kraina Górnej Odry.

Wszyscy laureaci otrzymują dostęp do zapewnionego przez MSiT wsparcia w postaci udziału w szkoleniach, doradztwa eksperckiego, organizacji audytów, wizyt studyjnych czy uczestnictwa w badaniach wizerunku. Toruń w minionych 5 latach skorzystał m.in. ze szkoleń dotyczących promocji i zarządzania marką, współorganizował wizyty studyjne dla dziennikarzy i touroperatorów oraz akcje promocyjne o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, uczestniczył też w projektach badawczych m.in. Mistery Client i badaniach ruchu turystycznego. Promował się także w mediach społecznościowych i na stronach internetowych projektu. Posiadanie tytułu "Polska Marka Turystyczna" umożliwia również uzyskanie dodatkowych punktów w trakcie oceny projektów składanych do MSiT, co w 2023 r. zaprocentowało uzyskaniem przez Lokalną Organizację Turystyczną Toruń wsparcia w wysokości 250 tys. zł na realizację projektu pn. Toruński Piernikowy Szlak Kulinarny.

Obecne spotkanie przedstawicieli Polskich Marek Turystycznych w Toruniu jest pierwszym w historii projektu, mającym na celu wymianę dobrych praktyk z zakresu promocji turystycznej, inicjację wspólnych projektów oraz podsumowania dotychczasowej współpracy. 17 maja zaplanowano m.in. szkolenie z zakresu komunikacji marketingowej, kształtowania percepcji marki i korzystania z nowoczesnych technik promocyjnych pod kierunkiem dr hab. Barbary Mróz-Gorgoń, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Oprócz spotkań roboczych w programie wizyty uczestników znalazło się zwiedzanie z przewodnikiem miasta i najważniejszych atrakcji turystycznych Torunia. W środę mieli okazję zobaczyć zrewitalizowany Bulwar Filadelfijski, wysłuchać prelekcji o tradycjach flisackich i skorzystać z rejsu łodziami po rzece.

W spotkaniu uczestniczą m.in.:

  • Bartłomiej Karolczyk - zastępca dyrektora Departamentu Turystyki MSiT;
  • Weronika Bijak – naczelnik Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce, MSiT;
  • Katarzyna Kryczało – ekspert Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce,
  • MSiT;
  • Barbara Mróz-Gorgoń – szkoleniowiec MSiT;
  • Anna Zabłocka-Sztyber - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Jacek Janowski - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Anna Cichońska – przedstawicielka Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Kacper Liszewski – przedstawiciel Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Beata Sawińska - prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej;
  • Przedstawiciele miast i miejsc PMT

Rejs po Wiśle, fot. Wojtek Szabelski 

Zwiedzanie Torunia, fot. Agnieszka Bielecka

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Znamy kandydatkę na stanowisko dyrektora CSW „Znaki Czasu”
    Kultura, Miasto
    Anna Kompanowska kandydatką na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Komunikacja miejska w przedłużony weekend
    Miasto, MZK
    W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.
  • Anna Kompanowska kandydatką na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
  • W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Planujesz spędzić długi, sierpniowy weekend gdzieś, gdzie nie da się dojechać toruńską komunikacją miejską? Zatankuj swoje auto tanio na stacji paliw MZK!