Stowarzyszenie MOFT ze Strategią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stowarzyszenie MOFT ze Strategią

Miasto
Data publikacji: 30 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
Stowarzyszenie MOFT ze Strategią

Podczas styczniowego posiedzenia członków Stowarzyszenia MOF Torunia jednomyślnie przyjęta została Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Dokument jest ważnym elementem realizacji inwestycji ze wsparciem środków unijnych.

Przyjęta 15 stycznia 2024 r. Strategia będzie narzędziem do wspólnego realizowania polityki terytorialnej, na podstawie której możliwe będzie uzyskanie wsparcia na projekty przewidziane do realizacji na okres perspektywy finansowej 2021-2027, przy współfinansowaniu ze środków UE (z różnych funduszy). W tym aspekcie bardzo ważnym źródłem wsparcia będą Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, określające zakres i obszary wsparcia z poziomu samorządu województwa - w tym w zakresie polityki terytorialnej, która rozumiana jest jako forma podejścia do prowadzenia rozwoju województwa zakładającego różnicowanie działań wobec poszczególnych jego obszarów, uwzględniając ich rolę i znaczenie w systemie społeczno-gospodarczym województwa. Idea polityki terytorialnej w okresie programowania 2021-2027 oraz poziomy jej realizacji przedstawione zostały szerzej w Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku. Strategia Przyspieszenia 2030+.

Dokument po opracowaniu był konsultowany społecznie, a po przyjęciu przez Stowarzyszenie MOFT zostanie przekazany do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przypomnijmy, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia to niemal 85 mln euro środków unijnych adresowanych dla kilkunastu najbardziej istotnych sfer, w których występuje potencjał do tworzenia warunków rozwoju dla całego MOFT lub stanowiących obszary problemowe mogące ograniczać prowadzenie działań rozwojowych.

Całkowita kwota alokacji: 84 884 260,98 euro (kwota nie zawiera 3 640 000 mln euro przeznaczonych na rewitalizację dla Gminy Miasta Toruń)

Na 168 projektów składają się:

  • 23 projekty o łącznej wartości 27 mln euro dotyczące transportu - wspierające zrównoważoną mobilność miejską oraz rozbudowujące sieć dróg rowerowych na obszarze MOFT, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 17,5 mln euro;
  • 43 projekty na kwotę 22,5 mln euro w obszarze edukacji, zarówno zawodowej wspierającej trwały rozwój i konkurencyjność gospodarki, jak i kształcenia ogólnego, wychowania przedszkolnego, a także dotyczące rozbudowy przyszkolnej bazy sportowej, w tym 8 projektów GMT na łączną kwotę dofinansowania 2,7 mln euro;
  • 33 projekty na kwotę 8,7 mln euro dotyczące poprawy efektywności energetycznej oraz redukcję emisji gazow cieplarnianych na obszarze MOFT, w tym 4 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 1 mln euro;
  • 23 projekty o wartości 4,9 mln euro przeznaczone na odnowę przestrzeni publicznych;
  • 14 projektów o wartości 6,3 mln euro na wsparcie instytucji kultury, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 2,7 mln euro;
  • 8 projektów na kwotę 4,4 mln euro w sferze gospodarki wodno-ściekowej;
  • 12 projektów za 4,3 mln euro dotyczących rozwoju turystyki, w tym 2 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 2,7 mln euro;

12 pozostałych projektów o wartości 6,7 mln euro w obszarach: adaptacja do zmian klimatu (8 projektów o wartości 3,4 mln euro, 4 projekty GMT - 1,7 mln euro); opieka zdrowotna (2 projekty o wartości 1,5 mln euro, 1  projekt GMT -1 mln euro); gospodarka (1 projekt o wartości 1,3 mln euro); wsparcie potencjału administracyjnego (1 projekt o wartości 0,5 mln euro).

fot. Paula Gałązka

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.