O Koperniku wiedzą najwięcej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O Koperniku wiedzą najwięcej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku, który został ogłoszony z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma i trwającego Roku Mikołaja Kopernika. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego.

11 laureatów (6 osób w kategorii szkoły podstawowe i 5 osób w kategorii szkoły ponadpodstawowe) zostało wyłonionych po konkursowej rywalizacji z zakwalifikowanych 646 uczniów z 263 szkół podstawowych oraz 150 uczniów z 64 szkół ponadpodstawowych. 12. Do etapu centralnego zakwalifikowano 48 uczniów szkół podstawowych oraz 48 uczniów szkół ponadpodstawowych. Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Centralna pod kierownictwem pana Czesława Stawikowskiego.

- Z całą pewnością można powiedzieć, że ten konkurs może inspirować i interesować młodych, bo w życiorysie Mikołaja Kopernika są jeszcze takie miejsca, które trzeba zbadać, którymi trzeba się zainteresować. I uczeni będą się tym zajmowali, ale młodzież, a to przecież liczna grupa, bo około 800 uczennic i uczniów z całej Polski pokazała swoją wiedzę na temat Mikołaja Kopernika. Laureaci konkursu pokazali wyjątkową wiedzę na temat dokonań Mikołaja Kopernika, jego życiorysu, ale i także środowiska i czasu, w którym tworzył i żył – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Laureaci konkursu pochodzą z wielu stron Polski. To miejscowości: Dobre, Krzywosądz, Kielce, Kamieniec Ząbkowicki, Strzelce Opolskie, Opole, Płock, Wrocław, Nowy Dwór Gdański oraz Toruń.

- To, że jest osoba z Torunia jest potwierdzeniem tego, iż Toruń Mikołajem Kopernikiem interesuje się nie tylko z okazji 550. rocznicy jego urodzin i  Kongresu Kopernikańskiego. Młodzi ludzie, kiedy się czymś interesują to po to, aby w przyszłości z tego skorzystać – dodał prezydent Zaleski.

Laureatami zostali:

- w kategorii szkół podstawowych:

1. Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Dobrem,

2. Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939 w Toruniu,

3. Wiktor Szatkowski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzywosądzy,

4. Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach,

5. Bartosz Koprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim,

6. Małgorzata Żołnierz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich;

- w kategorii szkół ponadpodstawowych:

1. Aleksandra Filipowska z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu,

2. Tomasz Więcek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu,

3. Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku,

4. Jakub Kondratowicz z Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu,

5. Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim.

Zostały przyznane także wyróżnienia dla Magdaleny Gałązki z Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie  i Jakuba Kutnika z I LO w Toruniu.

W konkursie przyznano również nagrody specjalne:

  • dla najlepszego uczestnika z Torunia - Artur Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września w Toruniu;
  • za najlepszy projekt - Michał Szymanek z Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie;
  • za najlepsze rozwiązanie zadań obserwacyjnych - Wiktor Szatkowski ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzywosądzy.

Dodatkowo podczas uroczystości wręczono nagrody w ramach projektu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”. Wzięło w nim udział około 250 szkół, w tym szkoły polonijne i przedszkola. Laureatami zostało 11 szkół, które wykonały zadania w najbardziej kreatywny sposób. Rozwiązano też    konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć dotyczących Mikołaja Kopernika. W konkursie udział wzięli nauczyciele od przedszkola  po szkołę ponadpodstawową.

Rozdanie nagród poprzedziły prezentacje  nagrodzonych zadań obserwacyjnych i projektów edukacyjnych pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?”.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.