Misterium Słońca - wystawa szlakiem Kopernika | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Misterium Słońca - wystawa szlakiem Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2023
Autor: Marcin Pryka

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się (8 września - 12 listopada 2023 r.) wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi pt. "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu". Ruszymy w drogę, ścieżką edukacji młodego uczonego z Torunia przez Bolonię, Padwę, Rzym i Ferrarę.

Wystawa bedzie częścią międzynarodowego projektu wystawienniczo-wydawniczego, przygotowywanego we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami, m.in. Biblioteką Apostolską w Watykanie, Biblioteką Uniwersytecką w Uppsali, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Narodowym w Krakowie, w Warszawie, w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloma archiwami i bibliotekami oraz muzeami diecezjalnymi i tematycznymi. Nad wystawą patronat honorowy objęli Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Wystawa podejmie temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika. Ambicją Muzeum Okręgowego w Toruniu jest przygotowanie ekspozycji uświetniającej słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, ale zarazem skupiającej się na wczesnym okresie życia uczonego, ukazującej jego podróże do Włoch, okres studiów na uniwersytetach w Bolonii i Padwie oraz wpływ kultury włoskiego renesansu na jego późniejsze dokonania. Za pośrednictwem starannie wybranych dzieł włoskiego renesansu, Muzeum chce pokazać ducha czasów, w których wykuwały się zręby teorii heliocentrycznej. Prezentacja będzie składała się z ponad 200 rzeźb, obrazów, grafik, obiektów ceramiki, rzemiosła artystycznego i mebli. Będzie wyjątkową okazją do uczczenia jednej z najbardziej rozpoznawalnych w świecie postaci XVI w. - Mikołaja Kopernika - w roku jego okrągłego jubileuszu. Przyczyni się nie tylko do uświetnienia postaci wybitnego astronoma, ale pozwoli również na niecodzienną promocję kultury polskiej w świecie.

Ruszymy w drogę, ścieżką edukacji młodego uczonego z Torunia przez Bolonię, Padwę, Rzym i Ferrarę. To prawdziwa uczta dla miłośników sztuki włoskiego renesansu i Italii 1500 roku, na tle sylwetki wybitnego uczonego Mikołaja Kopernika. Pozwoli ona godnie uczcić 550. rocznicę urodzin astronoma z Torunia. Twórca rewolucyjnej teorii heliocentrycznej, zmieniającej nasz sposób myślenia o wszechświecie i otaczającej nas rzeczywistości, zostanie ukazany w zestawieniu z najwybitniejszymi renesansowymi artystami, którzy na stałe stworzyli nowy kanon ponadczasowych wartości artystycznych. Śledząc facebookowy profil wystawy poznacie kolejne etapy jej powstawania, zapowiedzi dzieł sztuki i unikatowych obiektów, które zobaczycie na wystawie oraz ciekawostki z włoskiego życia Mikołaja Kopernika.
 
- Kopernikańską podróż zaczniemy od Rzymu, do którego dotrzemy z Krakowa, pokonując alpejską przeprawę. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Kopernika poprowadziła chęć podróżowania, w roku wyjątkowym, jubileuszowym 1500. Temu apokaliptycznemu wydarzeniu, które na pewno zachęcało Kopernika do patrzenia w niebo, towarzyszyły włoskie zachwyty nad życiem społecznym i kulturowym Italii. Nad architekturą, odkryciami archeologicznymi, oraz osobistościami z różnych dziedzin nauki. Kolejny etap kopernikańskiej podróży to Bolonia i studia prawnicze na najstarszym uniwersytecie świata. To także spotkanie z Domenico Navarrą - atronomem - platonistą, z którym to Kopernik obserwował zakrycie Aldebaraba na Księżycu. Którego był uczniem, asystentem i współpracownikiem. Zaraz po Bolonii wyruszył Kopernik do Padwy na studia medyczne. Wyruszymy więc i my! Przeniesiemy się też z Kopernikiem z Padwy do Ferrary, aby dokończyć studia doktoranckie prawa kanonicznego. Czeka nas kolejny zachwyt nad renesansową sztuką i architekturą. Zamek d’Este, Katedra św. Jerzego, Pałac Diamentowy. Gdzie jeszcze stanęła noga astronoma? Jak wyglądało rzymskie życie Mikołaja Kopernika? Kogo jeszcze spotkał w okresie bolońskim? Na jakim etapie były jego rozważania? Na jakim poziomie była ówczesna edukacja medyczna i dostępna wiedza, którą przyswajał astronom? Jak zachwycała go padwiańska architektura i czy zdradzał ją od czasu do czasu dla weneckiej? Czy Kopernik odwiedził wieloreligijną Wenecję? Czy mimo zachwytu nad padwiańską architekturą zdradzał ją od czasu do czasu dla weneckiej? O tym już we wrześniu na wystawie: “Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu” - zachęcają organizatorzy.

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
    Miasto
    W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.