Jednolite stawki za gospodarowanie odpadami w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jednolite stawki za gospodarowanie odpadami w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 czerwca 2023
Autor: Paula Gałązka
Jednolite stawki za gospodarowanie odpadami w Toruniu

1 lipca 2023 roku w Toruniu zacznie obowiązywać nowa stawka za gospodarowanie odpadami. O tym, co się zmieni mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 czerwca 2023 roku w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, Prezydent Torunia Michał Zaleski. W spotkaniu wzięli udział także Joanna Pepłowska  - kierownik Referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych w Urzędzie Miasta Torunia oraz prezes MPO Krzysztof Kowalski.

- Przypomnę, że między 15 listopada 2022 roku a 30 marca 2023 roku przeżywaliśmy kwestię związaną ze zmianą zasad zagospodarowania odpadów komunalnych z Miasta Torunia i sąsiednich gmin w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. 30 marca 2023 roku Radia Miasta Torunia zgodziła się na nową treść porozumienia w tym zakresie i związane z tym także zwiększenie kosztów. Dla orientacji powiem, iż to zwiększenie tegoroczne kosztów termicznego przekształcania komunalnych to jest około 7 mln złotych, a środki finansowe na gospodarkę odpadami komunalnymi mogą pochodzić, co do zasady, z opłat jakie wnoszą mieszkańcy za transport i zagospodarowanie odpadów – mówił prezydent Zaleski.

Toruńscy radni 20 kwietnia 2023 roku przyjęli stosowne uchwały dotyczące zmian opłat za gospodarowanie odpadami. Określono w nich, że mieszkańcy zarówno domów jednorodzinnych, jak i zabudowy wielorodzinnej od 1 lipca 2023 roku zapłacą 20 złotych od osoby.

- Ta zmiana opłat w zabudowie jednorodzinnej to podwyższenie stawki z dotychczasowych 15 złotych na osobę do 20 złotych. W zabudowie wielorodzinnej z 14 złotych także do 20 złotych. W przypadku rodzin wielodzietnych, to zwiększenie opłat z 60 do 80 złotych. Jest to konieczne w związku z wyższymi kosztami termicznego przekształcania odpadów komunalnych, a tak precyzyjnie mówiąc w związku z doliczeniem do tego zakresu zadań także kosztów przygotowania odpadów i ich transportu. Zdecydowaliśmy się na ujednolicenie opłat za gospodarowanie odpadami, bo po kilkuletniej obserwacji doszliśmy do wniosku, że nie ma potrzeby kontynuowania tego systemu rozróżnienia. Jest to spowodowane tym, że koszty zagospodarowania, obsługi i edukacji w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej są bardzo zbliżone. Potwierdzam też, że nadal w Toruniu będziemy rozliczali opłaty za gospodarkę odpadami licząc od ilości mieszkanek i mieszkańców. Metoda ta sprawdza się u nas od wielu lat – wyjaśniał prezydent.

Zmiana stawek opłat nie oznacza konieczności składania nowej deklaracji. W przypadku, gdy zmiana wysokości opłaty wynika z decyzji Rady Miasta Torunia, właściciele nieruchomości otrzymują nowe indywidualne wyliczenie w postaci zawiadomienia. Urząd Miasta przygotowuje zawiadomienie tak, aby dotarło ono przed pierwszym terminem płatności związanym ze zmienioną opłatą, czyli 31 lipca 2023 r.

Równocześnie ze zmianą opłat od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać nowy wzór formularza deklaracji o wysokości opłaty. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości powinien zastosować ten wzór, jeżeli zamierza dokonać zmiany wysokości opłaty na lipiec 2023 i kolejne miesiące. Deklaracje tradycyjnie dostępne są do pobrania w serwisie: odpady.torun.pl w zakładce DEKLARACJE.

O tym, na jakie ulgi mogą liczyć mieszkańcy mówiła Joanna Pepłowska, kierownik Referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych w Urzędzie Miasta Torunia:

- Dla rodzin wielodzietnych opłata wynosi 80 złotych. Wcześniej było to 60 złotych, teraz jest to 80 złotych i stawka ta stanowi czterokrotność opłaty podstawowej, czyli tyle ile byśmy zapłacili za cztery osoby. Każda kolejna osoba już nie ponosi żadnej dodatkowej opłaty. Natomiast, jeśli chodzi o dodatkową ulgę to jest to ulga w zabudowie jednorodzinnej za prowadzenie kompostownika. Wynosi ona 2 złote od osoby, czyli 10 procent wysokości opłaty podstawowej.

Warto dodać, że nie występują już stawki za zbieranie odpadów w sposób nieselektywny, które mieli do wyboru właściciele nieruchomości. W zamian określono tzw. podwyższone stawki opłaty, które zostaną nałożone, gdy kontrole kilkakrotnie wykażą brak selektywnej zbiórki odpadów. W takiej sytuacji opłata będzie wynosić dwukrotność stawki podstawowej, czyli 40 złotych.

Do selektywnego zbierania odpadów zachęcał prezes toruńskiego MPO Krzysztof Kowalski:

- Jest to obowiązkowy element zbiórki odpadów w gminach. Przyjmujemy odpady selektywnie zbierane z Gminy Miasta Toruń w wysokości 12 tysięcy ton rocznie, w całość plus gminy ościenne jest to 21 tysięcy ton PMTSu. Z kolei bioodpadów z Gminy Miasta Toruń przyjmujemy 8 tysięcy ton, a w całości zakład przerabia 16 tysięcy ton. Jest to zbyt mała ilość, dlatego apelujemy do mieszkańców o selektywną zbiórkę. Staramy się w tym zakresie edukować, zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież. Mamy na terenie ZUOKu Centrum Edukacji Ekologicznej ECOKID działające od 2015 roku, które edukuje, prowadzi zajęcia z młodzieżą szkolną oraz dziećmi przedszkolnymi. Segregujmy odpady, dbajmy o środowisko i o nasze piękne miasto.

Wszystkie informacje dot. Gospodarowania odpadami w GMT znajdują się na stronie odpady.torun.pl.

 fot. Agnieszka Bielecka

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.