Co się wydarzy w Roku Kopernikańskim | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Co się wydarzy w Roku Kopernikańskim

Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy konferencji prasowej poświęconej Roku Kopernikańskiego, w tle baner z podobizną Mikołaja Kopernika

Wydarzenia związane z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika były tematem konferencji prasowej, jaka odbyła się 11 stycznia 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, czyli 550 lat temu. - Ten czas wspomnień jego przyjścia na świat i pierwszych miesięcy życia w naszym mieście chcemy upamiętnić w całym roku 2023. Stąd wniosek, jaki skierowaliśmy wspólnie – władze miasta i województwa, władze rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z prośbą o ustanowienie roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Uchwałę taką senat podjął 16 listopada 2022 r., a niedługo później 15 grudnia Rada Miasta Torunia podjęła decyzję w sprawie upamiętnienia 550. rocznicy urodzin astronoma nadaniem okolicznościowej nazwy „Rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika w Toruniu"mówił prezydent Michał Zaleski. Z kolei 19 grudnia 2022 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę uznania roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika w województwie.

Prezydent Miasta Torunia wystąpił również z wnioskiem do Narodowego Banku Polskiego i Poczty Polskiej o okolicznościowe numizmaty i znaczek. I tak  9 lutego 2023 r. do obiegu wprowadzone zostaną kolekcjonerskie banknot (nominał 20zł) oraz monety (nominał 50 zł) z wizerunkiem astronoma, a następnie także okolicznościowy znaczek pocztowy.

Z okazji 550. urodzin wielkiego astronoma w Toruniu w ciągu całego roku 2023 odbywać się będzie szereg wydarzeń z różnych dziedzin. Będą wśród nich wydarzenia edukacyjne, oświatowe, kulturalne i rekreacyjno-sportowe współorganizowane przez wydziały Urzędu Miasta Torunia i instytucje.

Znaczącym i prestiżowym wydarzeniem będzie Światowy Kongres Kopernikański. Ma on być organizowany w Polsce co pięć lat i pierwszy odbędzie się w roku 2023. Jest wyznaczony ustawowy termin wydarzenia 19-21 lutego – poinformował prezydent Michał Zaleski. Kongres organizują: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Kopernikańska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Polska Akademia Nauk w Warszawie.

Podniosłym wydarzeniem będzie uroczysta sesja Rady Miasta Torunia 16 lutego 2023 r. – Będzie ona rozpoczynała ten kulminacyjny cykl wydarzeń oplatających datę 19 lutego – mówił prezydent Michał Zaleski, podkreślając, że udział w niej wezmą także przedstawiciele miast kopernikańskich, wręczone też zostaną medale przygotowane specjalnie na tę okazję. Wyróżnione zostają osoby i instytucje mające szczególny wkład w promocję postaci Mikołaja Kopernika i propagowanie jego zasług i osiągnięć. Podczas sesji pojawi się z wykładem Wojciech Orliński, autor książki „Kopernik. Rewolucje”.

Szczególne wydarzenia  odbywać się będą w „weekend urodzinowy”, czyli w dniach 18-19 lutego 2023 r. Będą to zarówno otwarcia wystaw, prelekcje, jak i koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa wystąpi z koncertem „Muzyczny Kosmos”. Na przyjęcie urodzinowe zapraszamy mieszkańców i turystów w sobotę 18 lutego 2023 r. na Rynek Staromiejski. – Częścią tego przyjęcia będzie kolorowa parada, która wyruszy o 14.:30 z Rynku Nowomiejskiego w kierunku Rynku Staromiejskiego. O koloryt parady będą dbać pięknie przebrani aktorzy teatru Baj Pomorski - poinformował Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Wystąpią widowiskowi bębniarze Bazarnik Drums oraz orkiestra dęta. Pojawi się wielka, mobilna rzeźba Kopernika, która przed spotkaniem na rynku będzie przemierzać wraz z paradą ulice Starego Miasta. Nie zabraknie oczywiście „astronomicznego” tortu dla mieszkańców, confetti, okolicznościowych balonów i prezentów wręczanych jubilatowi, a także składania mu życzeń przez wszystkich chętnych. – Pomnik Mikołaja Kopernika, jak na jubilata przystało, zostanie udekorowany balonami, będzie to też okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia, a także wypisania pamiątkowej kartki z życzeniami – dodał Przemysław Draheim. 

W dniu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika 19 lutego o godz.8:30 w katedrze św. Janów zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, ks. arcybiskupa Wojciecha Polaka, a po niej nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej w katedrze. Tego dnia Święto Uczelni obchodzić będzie Uniwersytet Mikołaja Kopernika. O godz.10:15 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma, a o godz.11:00 rozpocznie się uroczystość w auli UMK połączona z pierwszą częścią inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w ramach którego przewidziano Galę Nauki Polskiej z wręczeniem odznaczeń państwowych. Dzień zakończy się tradycyjnym spotkaniem z cyklu Dies Natalis Copernici. W tym roku impreza odbędzie się w CKK Jordanki. W programie wykłady P. J. E. Peeblesa i D. Quelozy oraz koncert Jakuba Józefa Orlińskiego.

Podczas konferencji prasowej podane zostały informacje o najważniejszych wydarzeniach Roku Kopernikańskiego. Szczegółowy harmonogram wydarzeń – na bieżąco uzupełniany – dostępny jest na specjalnej stronie internetowej poświęconej Rokowi Kopernikańskiemu – www.torun.pl/kopernik550.pl Na stronie dostępne są także okolicznościowe grafiki i inne materiały związane z postacią Mikołaja Kopernika i obchodami jubileuszu.

Szereg wydarzeń organizuje toruńskie Muzeum Okręgowe. Będą to przede wszystkim cztery wystawy, z których pierwsza zostanie otwarta już pod koniec stycznia. – W tej wystawie będziemy wspominać 1973 rok, kiedy obchodzona była 500. rocznica urodzin astronoma. Będziemy mogli oglądać pamiątki z lat 70., nieraz zabawne, nieraz wzruszającepoinformowała Aleksandra Mierzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego. Muzeum przedstawi także wystawę związaną z dziełem Mikołaja Kopernika „De revolutionibus…”, a także kolekcję kilkuset plakatów prezentujących postać astronoma. – Najważniejszym punktem działań na rok 2023 będzie wystawa, nad którą pracujemy już dwa lata – „Misterium słońca. Mikołaj Kopernik syn renesansu”. To jest wystawa, która będzie perełką wśród wystaw, ponieważ obiekty będą pozyskane z instytucji kultury i nauki z całej Polski – podkreśliła Aleksandra Mierzejewska, dodając, że pojawią się także unikatowe eksponaty zza granicy, m.in. z Biblioteki Watykańskiej i z Uppsali. Wystawa ta zostanie otwarta we wrześniu 2023 r.

Podczas Roku Kopernikańskiego Toruń będzie gościł setki uczennic i uczniów z całej Polski. Będą to uczestnicy etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku, którego finał odbędzie się 2 czerwca 2023 r., a także Zlotu Szkół Kopernikańskich. Kierujemy zaproszenie do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które mają patrona Mikołaja Kopernika. Liczymy na udział około 700-800 osób. Zlot jest zaplanowany na 16-17 czerwca, a jego współorganizatorami będą toruńskie szkoły noszące imię astronoma – mówiła Anna Łukaszewska, dyrektorka Wydziału Edukacji. Setki młodych ludzi będą gościć w Toruniu już w lutym z okazji 40. Rajdu Kopernikańskiego, organizowanego przez toruński Hufiec ZHP. W ciągu dwóch dni będą zwiedzać Toruń śladami astronoma.

Międzynarodowym wydarzeniem będzie czerwcowy 43. Zjazd Miast Nowej Hanzy, na który przybędą reprezentanci ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy. – Spotkanie jest zaplanowane w okresie Święta Miasta oraz w 550. rocznicę urodzin największego torunianina, a odbywać się będzie pod hasłem „Toruń. W orbicie miast”wyjaśniła Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektorka Wydziału Promocji i Turystyki.

Informacje o Roku Kopernikańskim już pojawiły się w przestrzeni miasta – są to witacze, billboardy z grafiką promocyjną, tuż przed 19 lutego pojawią się także siatki urodzinowe oraz flagi, tak aby miasto było odświętnie przystrojone. Do mediów trafi również spot promujący Rok Kopernikański, kolejne spoty będą realizowane podczas poszczególnych wydarzeń. Nie zabraknie różnych materiałów promocyjnych, np. kalendarzy.

Realizacja: Slash Films

Fot. Lech Kamiński





Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Komunikacja miejska w przedłużony weekend
    Miasto, MZK
    W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.