Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2023 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2023

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniają się niektóre przepisy obowiązujące w komunikacji miejskiej w Toruniu.

 

1. Z dniem 1.01.2023 r. zmieniają się ceny większości aktualnie obowiązujących biletów.

  • Bilety o nieaktualnej cenie, których ważność rozpocznie się przed wejściem w życie uchwały sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym (…) zachowują ważność na okres, na jaki zostały zakupione.

  • Natomiast pozostałe bilety papierowe tracą ważność z dniem 31.12.2022 r.

  • Niewykorzystane bilety podlegają wymianie na odpowiednie bilety z nowej taryfy, w kasie biletowej MZK w Toruniu Sp. z o.o. przy ul. Sienkiewicza 24/26, w terminie do 28.02.2023 r. za dopłatą w wysokości różnicy wartości biletów.

  • Bilet jednoprzejazdowy będzie również uprawniał do przejazdu w czasie 60 minut.

  • W miejsce 2 rodzajów biletów rodzinnych: jednodniowego i weekendowego wprowadzono jeden bilet rodzinny, uprawniający do korzystania z wielokrotnych przejazdów w dniu skasowania, jeśli jest on dniem roboczym, albo w dniu skasowania i następnym - jeśli przypadają one w sobotę oraz dni wolne od pracy w rozumieniu ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1920);

  • Wprowadzono bilety długookresowe dla każdego rodzaju biletu, w tym na II strefę.

>>> Zobacz, jakie są ceny urzędowe za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych przewozach pasażerskich w Toruniu od dnia 1 stycznia 2023 r. - w załączniku nr 1 do uchwały


2. Z dniem 1.01.2023 r. zmienia się wysokość opłat dodatkowych nakładanych na pasażera w przypadku przejazdu bez ważnego biletu.

>>> Zobacz, ile wynoszą opłaty dodatkowe (kary) za jazdę bez ważnego biletu - w załączniku nr 3 do uchwały


3. Wprowadzone zostają zmiany w przpisach dotyczących zwolnień czasowych z odpłatności za przejazdy:

1) zapis zwalniający z odpłatności „osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów osobowych w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu” zastąpiono zapisem: „Osoby korzystające z komunikacji miejskiej w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, tj. 22 września” co oznacza wprowadzenie kolejnego dnia z bezpłatną komunikacją dla wszystkich pasażerów;

2) zmieniono poziom zanieczyszczeń pyłowych PM10 z 200 μg/m³ na 100 μg/m³, w przypadku przekroczenia którego obowiązuje bezpłatna komunikacja dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów, dostosowując wartość do kryterium ogłaszania „Alarmu I stopnia” wymienionym w Planie Działań Krótkoterminowych, będącym częścią Uchwały Nr XXIII/341/20 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie ochrony powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu dla strefy miasta Toruń;

3) skrócono okres obowiązywania bezpłatnych przejazdów w czasie juwenaliów z „od czwartku do niedzieli” na „od piątku do niedzieli”, pozostawiając godziny bez zmian;

4) zniesiono zwolnienie czasowe dla wszystkich wolontariuszy, w tym: Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Bella Skyway Festival oraz Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland oraz dla osób posiadających ważny bilet na turniej Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland.


4. Wprowadzono zmiany dotycząće osób uprawnionych do ulgowych przejazdów:

1) ograniczono uprawnienie do ulgi dla doktorantów - do ukończenia 35 roku życia, analogicznie do uprawnienia przysługującego przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej na podstawie ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego;

2) zmieniono zapis dot. dokumentów uprawniających do korzystania z przejazdów dla dzieci w wieku od ukończenia lat 4 do rozpoczęcia nauki w szkole - dotychczasowy zapis "dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość i wiek uprawnionego. W przypadku dziecka w wieku powyżej 7 lat nie będącego uczniem -dodatkowo zaświadczenie o odroczenie obowiązku szkolnego" zastąpiono brzmieniem "dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość i wiek uprawnionego. W przypadku dziecka w wieku powyżej 7 lat nie będącego uczniem - dodatkowo decyzja dyrektora szkoły obwodowej o odroczenie obowiązku szkolnego";

3) ograniczono wymogi dot. dokumentów uprawniających dla inwalidów słuchu - członków Polskiego Związku z Głuchych - zapis "legitymacja Polskiego Związku Głuchych oraz orzeczenie o inwalidztwie słuchu/ orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (z obowiązkowym symbolem przyczyny niepełnosprawności 03-L)" zastąpiono brzmieniem "legitymacja Polskiego Związku Głuchych lub orzeczenie o inwalidztwie słuchu/ orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (z obowiązkowym symbolem przyczyny niepełnosprawności 03-L)";

4) rozszerzono uprawnienie do ulgowych przejazdów na podstawie biletów okresowych dla emerytów pobierających świadczenia emerytalne, którzy ukończyli 60 rok życia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.