Wieczór patriotyczny | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wieczór patriotyczny

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 
 
Wystąpią:
Adam Falenta – skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Maciej Tomasiewicz - dyrygent
W programie:
M. K. Ogiński - Polonez Pożegnanie ojczyzny
M. Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
I. F. Dobrzyński - II Symfonia c-moll op. 15 Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej

Polonez Pożegnanie ojczyzny jako niezwykle wzruszająca kompozycja Michała Kleofasa Ogińskiego jest jednym z najbardziej znanych polonezów w historii tego gatunku i najbardziej znany polonez doby przedchopinowskiej. Utwór wywarł duży wpływ także na innych kompozytorów począwszy od Marii Szymanowskiej czy Chopina, a skończywszy na Wojciechu Kilarze, który wyraźnie nawiązuje do utworu w polonezie napisanym do filmu Pan Tadeusz. Przez lata był tym polonezem, który otwierał wszystkie bale i studniówki.  

Mieczysław Karłowicz napisał Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 w 1902 roku dla swojego profesora skrzypiec, wybitnego wirtuoza Stanisława Barcewicza. Już jego premierowe wykonanie spotkało się z życzliwym przyjęciem. Partia solowa wymaga od solisty niezwykłej biegłości technicznej i potwierdza jak znakomicie kompozytor poznał ten właśnie instrument. Koncert obfituje także w piękne fragmenty liryczne, szerokie kantyleny, ciekawe rozwiązania harmoniczne i czytelnie skonstruowaną formę.

Ignacy Feliks Dobrzyński to jeden z najważniejszych z kompozytorów polskich epoki Chopina. Niestety przez wiele lat jego twórczość była praktycznie zapomniana. Obecnie wraca na estrady a jednym z najczęściej grywanych dzieł kompozytora jest jego II symfonia c-moll op. 15 nosząca podtytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Jak pisze prof. Irena Poniatowska, wszystkie części symfonii nasycone były polskością. Kompozytor w mistrzowski sposób przenosi w niej tematy zaczerpnięte z polskiej muzyki ludowej na grunt europejskiej muzyki artystycznej. Potwierdza to, że Dobrzyński był jednym z najwybitniejszych symfoników polskich XIX wieku.

 
Koncert odbędzie się w AULI UMK.
 
Bilety w cenach 45/35 zł, do nabycia w kasie biletowej TOS oraz na stronie: https://biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=881 
 
W przypadku zainteresowania biletami grupowymi prosimy o kontakt - k.olszewska@tos.art.pl, tel.: +48 56 644 83 01, kom.: +48 790 206 810
___________________________________________
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Strategiczny: Nova Trading S.A.
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Nova Metale Sp. z o.o., Weyna Invest Sp. J.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Data: 
11.11.2022 17:00
Miejsce: 
Aula UMK
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Widok z lotu ptaka na rondo turbinowe na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej i ul. Gagarina
    Drogi, Inwestycje
    Budowa ronda na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej i ul. Gagarina to jeden z najważniejszych elementów trwającej przebudowy Szosy Okrężnej w Toruniu.
  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.