Zmarł przyjaciel Torunia w Słowenii | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmarł przyjaciel Torunia w Słowenii

Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Edward Pałka czarno-białe zdjęcie na tle tablicy miasta partnerskiego Novo mesto

Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem. 

Polak na stałe mieszkający w Novym mescie, był wielkim przyjacielem naszego miasta, a jednocześnie przez blisko 20 lat promotorem Słowenii w Toruniu i w Polsce. To z jego inicjatywy w 2004 r. doszło do pierwszych kontaktów, a następnie od 2006 r. wzajemnych wizyt między Toruniem a Novym mestem, zwieńczonych w 2009 r. podpisaniem oficjalnej umowy o partnerstwie miast. Od tego czasu w obu ośrodkach zrealizowanych zostało wiele wartościowych inicjatyw w dziedzinie kultury, edukacji i sportu. Z udziałem Edwarda Pałki odbywały się wystawy, koncerty, wymiana studentów i uczniów, spotkania samorządowców oraz spotkania branżowe, np. środowisk lekarskich obu miast.   

- Z zaprzyjaźnionego Torunia przesyłamy wyrazy serdecznego współczucia dla Pana Burmistrza, członków rodziny i wszystkich przyjaciół, dla których Edward Pałka był nieocenionym wzorem. Wspominając otwartość i profesjonalizm jego działań składamy najszczersze kondolencje i żywimy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci mieszkańców naszych społeczności, a wspierane przez niego projekty międzynarodowe będą pielęgnowane - napisali w liście do burmistrza Novego mesta Gregora Macedoni prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Edward Pałka_prezydent Torunia Michał Zaleski pod tablicami miast bliźniaczych w Toruniu

Prezydent Torunia i Edward Pałka podczas wizyty słoweńskich lekarzy w Toruniu w czerwcu 2015 r.

Edward Pałka urodził się 6 czerwca 1940 r. w Krakowie. Ukończył szkołę podstawową i liceum w Gdyni, a w 1964 r. Wydział Farmaceutyczny Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1966-1968 specjalizował się w dziedzinie histochemii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Zagrzebiu. W 1986 r. uzyskał tytuł magistra w dziedzinie farmakokinetyki na Uniwersytecie w Lublanie, gdzie w 1998 r. również uzyskał stopień doktora w dziedzinie farmacji. Po habilitacji uzyskał w 2010 r. tytuł adiunkta. W latach 1964-1966 był zatrudniony na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Gdańsku jako asystent. W 1966 r. przeniósł się do Słowenii, do Novego mesta, gdzie pracował w fabryce farmaceutycznej Krka jako kierownik laboratorium histochemicznego. W 1972 r. objął kierownictwo Departamentu Badań Przedklinicznych, gdzie zorganizował badania farmakologiczne, farmakokinetyczne i toksykologiczne leków dla Krka. Nawiązał i zarządzał współpracą z instytutami naukowymi w kraju i za granicą. W 1993 r. zorganizował i zarządzał Serwisem ds. Regulacji oraz zajmował się uzyskiwaniem rejestracji leków Krka w Słowenii i na całym świecie. Po przejściu na emeryturę w 1999 r. pracował na kontrakcie w Krka do 2003 r. W latach 2006-2007 prowadził wykłady dla studentów medycyny na Uniwersytecie w Mariborze. Od 2008 r. wykładał też farmakologię na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Novym meście.

Jest autorem ponad 100 artykułów naukowych i fachowych w krajowych i zagranicznych czasopismach branżowych. Podczas pracy w Krka wielokrotnie uczestniczył w konferencjach naukowych, m.in. w dziedzinie farmakokinetyki, toksykologii i zagadnień dotyczących zwierząt laboratoryjnych. Wygłosił kilka wykładów na temat leków dla lekarzy w Polsce, Rosji i Kazachstanie. Był członkiem wielu towarzystw w kraju i za granicą: Europejskiego Towarzystwa Toksykologicznego, Polskiego Towarzystwa Histochemicznego i Cytochemicznego, Nowojorskiej Akademii Nauk i innych i Słoweńskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Filatelistycznym w Novym mescie - organizował wystawy filatelistyczne i publikował teksty w czasopismach filatelistycznych w kraju i za granicą.

W latach 2003-2007 jako asystent konsula honorowego Miloša Kovačiča kierował Konsulatem RP w Otočcu. To wówczas nawiązał kontakty z Toruniem, zwieńczone zawarciem umowy ze słoweńskim Novym mestem w 2009 r.

Otrzymał Nagrodę Miejskiej Wspólnoty Badawczej Novo Mesto za innowacje (1985), nagrodę na 17. Międzynarodowym Kongresie Chemioterapii w Berlinie za pracę na temat interakcji cyprofloksacyny (1991) oraz Nagrodę Miasta Novo Mesto za znaczące osiągnięcia naukowe, ekonomiczne, artystyczne i humanitarne (2014). Jest również laureatem polskiej nagrody Bene Merito za nawiązanie kontaktów i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowenii (2014).

Pogrzeb Edwarda Pałki odbędzie się 1 października 2022 r. w Novym mescie w Słowenii.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto
    27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.