"Wieczór polski" z medalami stulecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wieczór polski" z medalami stulecia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Wręczenie medali 100-lecia w CKK Jordanki. Od lewej stoją: Marcin Czyżniewski, Zbigniew Fiderewicz, Michał Zaleski

Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. 

Muzyczne spotkanie melomanów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną na dwa dni przed rocznicą wydarzeń z 18 stycznia 1920 r. wypełnił repertuar złożony z najsłynniejszych kompozycji filmowych polskich autorów: Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca i Adama Wesołowskiego. Zabrzmiały znane tematy z filmów: "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Pianista", "Trędowata" czy "Bandyta", ale także premierowa kompozycja Adama Wesołowskiego "Anioły i demony".

- O historycznych i współczesnych źródłach toruńskiej dumy mówiliśmy w minionych miesiącach przy bardzo wielu okazjach. Z powodu epidemii wykroczyły one jednak poza rok jubileuszowy, ale może dzięki temu mogliśmy dłużej, lepiej i spokojniej popatrzeć na dokonania tych, którym udało się przed wiekiem włączyć Toruń wraz z Pomorzem w granice niepodległej Polskipodsumował kończące się obchody 100-lecia toruńskiej niepodległości prezydent Michał Zaleski.

Podczas koncertu wręczone zostały medale 100-lecia Torunia w Wolnej Polsce członkom komitetu organizacyjnego obchodów tego okrągłego, wyjątkowego dla miasta jubileuszu. Otrzymali je z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego:

  • Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, kierujący komitetem organizacyjnym 100-lecia;
  • Bogdan Major, przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994–2002;
  • prof. Krzysztof Mikulski z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł UMK, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia;
  • prof. Jarosław Kłaczkow z Katedry Historii XIX i XX w. i Historii Najnowszej UMK;
  • dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Jak przypomniał prezydent Torunia, po obchodach 100-lecia zostaje w naszym mieście kilka trwałych  pamiątek. Są to: odsłonięty w 2020 r. pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim, nadanie nazwy parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski zieleńcowi za pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (2020), otwarte w 2021 r. Muzeum Twierdzy Toruń czy imię Błękitnej Armii, nadane Szkole Podstawowej nr 14.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.