Razem silniejsi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Razem silniejsi

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski stoi obok podpisanego porozumienia

18 czerwca 2021 r. w Centrum  Kulturalno-Kongresowym Jordanki reprezentanci właściwych gmin i powiatów podpisali porozumienie w sprawie współpracy na rzecz integracji społeczno-gospodarczej w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. To kolejny krok w stronę utworzenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- Bardzo dziękuję, że jesteśmy razem. Spotykamy się dzisiaj w koleżeńskim gronie samorządowców z części województwa kujawsko-pomorskiego, którą od kilku miesięcy kształtujemy jako Miejski Obszar Funkcjonalny Toruniamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Tworzymy coś zupełnie nowego, ale na bazie wieloletnich, wspólnych wartości. Łączą nas bardzo solidne dziedzictwa kulturowe oraz historyczne, w których skład wchodzą m.in.: zespół staromiejski Golubia-Dobrzynia, zabytki Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w Chełmnie, dworzec w Aleksandrowie Kujawskim, słynne uzdrowisko i tężnie w Ciechocinku, zespoły pałacowe i dworskie w Szafarni, Sokołowie, Zbójnie, wreszcie toruński zespół staromiejski wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy szukać nowych rozwiązań na lepszą przyszłość oraz godnie reprezentować wartości mieszkańców oraz mieszkanek gmin i powiatów, których jesteśmy liderami.

Miejskie obszary funkcjonalne wyznaczone zostały w Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku - Strategia Przyspieszenia 2030+, przyjętej uchwałą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 21 grudnia 2020 r. W kujawsko-pomorskim wyznaczono 5 takich obszarów, skupionych wokół największych miast regionu: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia wchodzi 35 sąsiadujących z naszym miastem powiatów i gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki MOF możliwa będzie realizacja instrumentu, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Pierwszym etapem do utworzenia ZIT-u będzie zawiązanie zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa.

- Do wyboru mamy tutaj trzy formy partnerstwa. Możemy utworzyć: stowarzyszenie, porozumienie międzygminne lub związek międzygminny, powiatowy bądź powiatowo-gminnytłumaczyła dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego Anna Dziczek.

W ramach MOF Torunia podejmowane będą działania na rzecz kompleksowego rozwoju obszaru oraz pogłębiania jego spójności w takich obszarach jak: transport i integracja komunikacyjna, rozwój usług społecznych, edukacja i ochrona zdrowia, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz ochrona środowiska i wiele innych. Planuje się zorganizować wiele spotkań, a w ich ramach pogłębioną dyskusję na powyższe zagadnienia, tak żeby doprowadzić do ich skonkretyzowania i przeobrażenia w realne przedsięwzięcia, a także doprowadzić do zrodzenia się nowych pomysłów na funkcjonowanie MOF Torunia.

W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia wchodzą następujące powiaty: Powiat Aleksandrowski, Chełmiński, Golubsko-Dobrzyński, Toruński oraz gminy: Miejska Aleksandrów Kujawski, Aleksandrów Kujawski, Bądkowo, Miasta Chełmno, Chełmno, Miasta Chełmża, Chełmża, Ciechocin, Miejska Ciechocinek, Czernikowo, Miasta Golub-Dobrzyń, Golub-Dobrzyń, Kijewo Królewskie, Koneck, Kowalewo Pomorskie, Lisewo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Miasta Nieszawa, Obrowo, Papowo Biskupie, Raciążek, Radomin, Stolno, Unisław, Waganiec, Wielka Nieszawka, Zakrzewo, Zbójno, Zławieś Wielka. Obszar naszego MOF-u obejmuje 460 tys. mieszkańców.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.