Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…”

Tytuł projektu:
Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury"
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2020

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 709 676,03 brutto
Kwota dofinansowania: 330 532,10 zł netto
Wkład własny: 48 611,83 zł brutto
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład finansowy sektora prywatnego, środki własne

Realizator:
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu

Termin realizacji:
1.04.2020 r. - 31.12.2020 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowiło zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2020”. W dniu 4.11.2020 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 43/1857/20 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2020”.

Celem projektu był rozwój regionalnej oferty kulturalnej poprzez zrealizowanie wysokiej jakości wydarzenia z obszaru sztuk wizualnych, o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, posiadającego jednocześnie znaczący wpływ na zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

Realizacja projektu zakładała organizację trzeciej edycji cyklicznych wystaw i działań artystycznych, prezentujących dokonania sztuki europejskiej i światowej, pod wspólnym tytułem „Sztuka Świata”. Ideą cyklu jest przedstawienie jak najszerszego obrazu najwybitniejszych realizacji i dokonań, jakie powstały poza polską przestrzenią artystyczną, co poza walorami edukacyjnymi i poznawczymi, ożywić ma również dyskusję wokół polskiej sztuki współczesnej w kontekście jej światowych dokonań. W związku z tym, cyklicznie pokazywane są wybitne dzieła z zakresu m.in. malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i innych form przestrzennych, jak również te oparte na nowych technologiach, włączając w to fotografię, film i dyscypliny multimedialne. Dodatkowym celem działania jest prezentacja zbiorów kolekcjonerów światowych, które tworzą kontekst porównawczy dla regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, stanowiącej zasoby CSW.

Wystawa zaprezentowana w 2020 roku skupiła się na dorobku twórczym Helmuta Newtona (1920-2004), jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Jego fotografie, z początku dokumentujące modę, z czasem stały się dziełami sztuki. Udowodniła to retrospektywa jego prac, zorganizowana w ramach projektu. Wystawa została podzielona tematycznie, prezentując łącznie około 200 zdjęć, podzielonych na kilka kategorii, z uwzględnieniem: mody (m.in. zdjęcia modelek wykonywane dla rozmaitych edycji magazynu Vogue), aktów i portretów – wszystkich konwencji, w których tworzył Newton, stanowiąc reprezentację stylu, który na lata stał się jego wyznacznikiem.

W prezentowanych publiczności portretach Newtona zawarto ironię wymierzoną w idealnie wykreowane wizerunki ze świata highlife’owych magazynów, od fascynujących, ujmujących w jakiś tragiczny sposób upływ czasu zdjęć wybitnych postaci związanych z filmem (Leni Riefenstahl, Billy Wilder), przez dyktatorów wyznaczających trendy w świecie mody (Karl Lagerfeld, Yves Saint-Laurent), po celebrytów ówczesnej epoki (Paloma Picasso).

Część wystawiennicza uzupełniona została o szereg wydarzeń towarzyszących (wirtualne oprowadzania, wykłady, spotkania, warsztaty), aktywizujących publiczność, zapraszając ją do współdziałania, co świadczy o interdyscyplinarności projektu, który wnosi do regionalnej oferty kulturalnej nową jakość.

Osiągnięte rezultaty:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Miasto
    W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej
    Drogi, Miasto
    Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...
  • Trzy firmy z Torunia znalazły się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. Dziennikarze magazynu „Forbes” wspólnie z analitykami firmy Statista opublikowali wyniki czwartej edycji rankingu „Poland’s Best Employers 2024”.
  • W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Sezon roweru miejskiego rozpoczął się w tym roku 1 marca. Od tego czasu odnotowaliśmy prawie 21 tysięcy wypożyczeń. W systemie zarejestrowali się nowi użytkownicy, a najbardziej obleganą stacją jest ta zlokalizowana na placu Rapackiego.
  • Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.