Architektura krajobrazu na konferencji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Architektura krajobrazu na konferencji

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Na zdjęciu: siedziba WFOŚIGW przy ul. Fredry w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski

„Architektura krajobrazu wobec zmian klimatycznych” to temat XVI Konferencji Naukowo-Technicznej „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta", która odbędzie się w Toruniu 8 października 2020 r.

W czwartek Toruń stanie się miejscem ożywionej dyskusji na temat kondycji i przyszłości terenów zieleni w miastach. W sali konferencyjnej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przy ul. Fredry 8 spotkają się naukowcy, eksperci i praktycy z branży zieleniarskiej. W programie przewidziano trzy sesje referatowe, których tematyka poświęcona będzie roli architektury krajobrazu wobec zmian klimatycznych.

W tym roku ze względu na pandemię Covid-19 spotkanie odbywać się będzie w formule hybrydowej (stacjonarnie i on-line).  Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w spotkaniu, a pozostałym proponujemy możliwość obejrzenia videotransmisji z wykładów kluczowych ekspertów, którzy będą obradować w Toruniu. Więcej informacji na stronie: www.zielenmiejska.org

Klimat na naszych oczach zmienia się szybciej niż to przewidywano do niedawna. Najnowszy raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) dowodzi, że jeśli ludzkość nic w tej sprawie nie zrobi w ciągu najbliższej dekady, naszą planetę czekają nieodwracalne zdarzenia klimatyczne o nieznanej wcześniej gwałtowności i nasileniu. Konsekwencją globalnego ocieplenia będą gigantyczne burze, powodzie, upały, susze i pożary. Kończy się czas, w którym możliwe jest jeszcze cofnięcie nadchodzącej zagłady.

Jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych jest rosnąca koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze. Do najważniejszych z nich należy dwutlenek węgla (CO2), który jest wiązany w procesie fotosyntezy przez roślinność. I to jest doskonała wiadomość dla architektów krajobrazu, dla których roślinność jest podstawowym tworzywem.  Co można zrobić w tej dziedzinie, aby zapobiec skutkom zmian klimatycznych? Jak adaptować się do nadciągającej katastrofy klimatycznej? Jak nasze miasta dostosują się do podnoszącego się poziomu mórz? Jak zareagujemy na masowe wymieranie gatunków? Na tymi kwestiami będą sie zastanawiać się uczestnicy tegorocznej konferencji, która odbywać się będzie pod hasłem „Architektura krajobrazu wobec zmian klimatycznych”.

Organizatorami wydarzenia pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia i przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń są Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń i Regionalna Agencja Poszanowania Energii i Środowiska.

Zobacz program konferencji (pdf)

Na zdjęciu: siedziba WFOŚIGW przy ul. Fredry w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
    Kultura, Miasto
    W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.