XLII Koncert Towarzyski: Wirtuozi Klasyki | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XLII Koncert Towarzyski: Wirtuozi Klasyki

Data wydarzenia
-
plakat wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Program: Francis Poulenc – Sonata na klarnet i fortepian nr 2, Aram Khachaturian –Trio3, Bela Bartok – Kontrasty

Wystąpią: Kaja Papierska - fortepian, Filip Lipski – skrzypce, Mateusz Szwankowski – klarnet

Kaja Papierska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego i ad. dr Agaty Nowakowskiej –Gumieli. Umiejętności kameralistyczne kształciła pod okiem dr Tomasza Gumieli, oraz dr Bartłomieja Weznera. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich takich muzyków jak Mikhail Voskresensky, Dang Thai Son, Alberto Nose, Ives Henry, kursie kameralistyki wokalnej prof. Maji Nosowskiej -Pasławskiej oraz prof. Ewy Pobłockiej. Pianista –akompaniator wielu kursów mistrzowskich instrumentów dętych drewnianych (Polska, Czechy, Chorwacja), a także konkursów międzynarodowych. Występowała z wybitnymi solistami takimi jak Arkadiusz Adamski, Igor Frantisak, Paweł Gusnar, Sharon Kam, Jacek Muzyk, Bence Szepesi,Gabor Varga i inni. Od 2013 r. związana z Katedrą Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, oraz od 2019 z KIDiP Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi również działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych I stopnia.

Filip Lipski - urodził się w Bydgoszczy. Po ukończeniu „Szkoły Talentów" w Poznaniu kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. Tomasza Tomaszewskiego (koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie). Następnie wyjechał do Londynu, gdzie został uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, które umożliwiło mu podyplomowe kształcenie się w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Doskonalił swoje umiejętności wykonawcze podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez Wiłkomirską, Kulkę, Munteanu, Chestain, Węgrzyna, Nodla, Schunka, le Monnier, Krageruda. Filip Lipski wielokrotnie zostawał laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów muzycznych. Na trasie jego podroży artystycznych znalazło się większość krajów europejskich i kraje Azji. Ma na swym koncie wiele nagrań. Był stałym i gościnnym koncertmistrzem w orkiestrach takich jak ”Baltic Neopolis Orchestra” w Szczecinie, „Filharmonia Wrocławska ” czy „Solistes de Versailles” w Paryżu. Od 2015 roku jest solistą „Opery Nova” w Bydgoszczy, jest również pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego „Raffa Quartet” i „Lunatic Quartet”. Gra na skrzypcach Wojciecha Topy.

Mateusz Szwankowski - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, aktualnie jest klarnecistą-solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Należy do ludzi, dla których praca jest również pasją, wobec czego ma nadzieję że nigdy się nie znudzi. Interesuje się kuchnią duchową od najmłodszych lat. Mimo, że zawodowo jest klarnecistą i temu instrumentowi poświęca najwięcej czasu, nie może się oprzeć pokusie próbowania i rozwijania swoich umiejętności malując swój świat barwami innych instrumentów. W trakcie życiowej podróży próbuje zgłębić wpływ dźwięków na świadome istoty, co prowadzi go do różnych krain: poważnej, jazzowej, ludowej, folklorystycznej, a także wokalnej. Wszystkie nowe doświadczenia stara się na bieżąco umieszczać w swoich palcach i aparacie mowy, dlatego pozostała część zostanie zagrana. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach, z mniejszymi lub większymi osiągnięciami, jednak miarą prawdziwego sukcesu artystycznego, jest dla niego moment, w którym słuchacz otwiera swoje wnętrze na jego muzykę i zapomina o nim jako wykonawcy.

Wstęp wolny

Data: 
22.09.2020 18:30
Miejsce: 
Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen więzło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • Za nami Alternatywna Scena Letnia!
    Kultura, Miasto
    Koncert Kathi zakończył tegoroczną edycję Alternatywnej Sceny Letniej na Bulwarze Filadelfijskim. W sumie od 19 lipca do 16 sierpnia 2024 r. odbyło się pięć koncertów.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.