Mamy projekty stawu Kaszownik i Strugi Toruńskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mamy projekty stawu Kaszownik i Strugi Toruńskiej

Eko, Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rozpoczynamy ostatni etap konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej na odcinku od ul. S. Batorego do wylotu ze zbiornika Kaszownik.

Projekt, który powstał w 2020 r. został wypracowany wspólnie z mieszkańcami w ramach trzech etapów konsultacji społecznych pn.: Zielony Toruń (2014 r. i 2015 r.), Wypoczynek nad Strugą. Jak urządzić tereny wzdłuż Strugi Toruńskiej? (2017 r.) oraz Kaszownik i Struga – pokazujemy projekty, które odbywały się w listopadzie 2019 r. (link do konsultacji z 2019 r. – TUTAJ).

W 2019 r. rozmawialiśmy wspólnie na temat wstępnego projektu rewitalizacji stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej na odcinku od ul. St. Batorego do wylotu ze zbiornika Kaszownik. Zakładał on m.in. wykonanie ścieżki rowerowej otaczającej staw, niewielkich molo/pomostów, wprowadzenie pochylni przy schodach od strony dworca autobusowego, nowe nasadzenia wokół stawu (drzewa, krzewy, trzciny, roślinność szuwarowa, trawy). W pobliżu osiedla Chrobrego miałyby zostać wykonane swobodne siedziska rozrzucone wśród zieleni oraz chodniki z nawierzchni mineralnej w śladzie ścieżek wydeptanych przez użytkowników.

Uczestnicy konsultacji odbywających się w 2019 r., w większości byli zdania, aby tereny stawu Kaszownik oraz wzdłuż Strugi Toruńskiej zachowały naturalny charakter. Dodatkowo należy zadbać o: czystość wody w stawie oraz Strudze, porządek na tych terenach (regularne zbieranie śmieci oraz odchodów zwierzęcych, itp.), ochronę bioróżnorodności na obszarze Strugi oraz stawu, pogodzenie interesów wędkarzy i mieszkańców oraz dostosowanie części terenu przy stawie dla osób niepełnosprawnych.

Podczas spotkania swoje uwagi zgłosili również przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu. Postulowali oni, aby pomosty na stawie przystosować dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z wózkami, a także zbudować dodatkową kładkę, blisko lustra wody, z której mogliby oni korzystać.

Projekt, który powstał w 2020 r., uwzględnia uwagi mieszkańców przekazane we wcześniejszych etapach konsultacji. Jego głównym założeniem jest upiększenie terenów Kaszownika oraz Strugi, z zachowaniem ich walorów przyrodniczych. Zgodnie ze wskazówkami uczestników konsultacji, w ramach projektu zadbano o:
•    ochronę bioróżnorodności obszarów Kaszownika oraz Strugi,
•    dostosowanie pomostu po stronie północnej dla osób z niepełnosprawnościami,
•    pogodzenie interesów mieszkańców i wędkarzy – mogą oni swobodnie korzystać ze stawu.

Do pobrania:
•    projekt rewitalizacji Stawu Kaszownik
•    projekt rewitalizacji Strugi Toruńskiej, na odcinku od ul. St. Batorego do wylotu ze zbiornika Kaszownik


O czym będziemy rozmawiać w ramach tego etapu konsultacji?
Chcemy pokazać projekt, w którym uwzględniono uwagi mieszkańców zebrane podczas poprzednich etapów konsultacji. Na tym etapie nie będziemy już odnosić się do założeń projektowych - możliwe są jedynie ostatnie zmiany i modyfikacje, które nie zburzą tego co udało się wspólnie wypracować do tej pory.

Jest to już ostatni etap zbierania uwag do projektu rewitalizacji stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej, dlatego raz jeszcze zapraszamy do zapoznania się z jego założeniami i wyrażenia swoich uwag i opinii, zanim powstanie ostateczny projekt budowlany. Jest to jeszcze etap, kiedy możemy wprowadzić ewentualne zmiany i modyfikacje.
 
Porozmawiajmy podczas spotkania online - 9 lipca 2020 r., godz. 17:00 - za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Co zrobić, żeby wziąć udział w spotkaniu?
Należy wysłać zagłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „Spotkanie Struga”. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 15:00 w dniu spotkania.

W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:
1) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams),
2) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams.

Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.

Jeśli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu online, istnieje możliwość przekazania swoich uwag oraz opinii:
1) drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl
2) telefonicznie pod numerem: 56 611 86 81

Chcesz poinformować swoich sąsiadów o konsultacjach? Wydrukuj plakat i powieś go na klatce schodowej lub wrzuć do skrzynek pocztowych - plakat do pobrania: TUTAJ.

Na wszystkie uwagi czekamy do 31 lipca 2020 r.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Biurem Ogrodnika Miejskiego.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
    Kultura, Miasto
    W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.