Dzień Godności zdalnie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Godności zdalnie

Miasto
Data publikacji: 07 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest 5 maja. Ma uświadamiać społeczeństwu, że osoby z tym rodzajem niepełnosprawności są wśród nas, pokazywać ich możliwości i zwracać uwagę na bariery utrudniające im prowadzenie zwyczajnego życia (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, itp.)
 
Robert Olkowski, działacz społeczny na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych, od kilku lat angażuje się w organizację obchodów wojewódzkich tego święta. Zwyczajowo były one połączone z koncertem, poczęstunkiem, wręczaniem upominków. W tym roku epidemia koronawirusa uniemożliwiła taką formę świętowania.

- Doszły do mnie informacje, że niepełnosprawni tęsknią za skeczami Macieja Korzeniowskiego, piosenkami śpiewanymi wspólnie z artystami, tańcami, uściskami - mówi Robert Olkowski. - Osoby te chcą się uśmiechać i czuć się ważnymi. Podczas zdalnego kontaktu koleżanka Joanna Wnuczyńska zainspirowała mnie do tego, by także w trudnym czasie pandemii przygotować obchody Dnia Godności, jednak w inny sposób niż dotychczas. Wraz z grupą inicjatywną pod nazwą „Rodzina” organizuję przekazanie upominków jako akcję przypominającą o tym święcie. Podczas videokonferencji z Agnieszką i Dawidem Utnickimi, którzy oczekują narodzin dziecka, postanowiliśmy, że prezenty otrzymają dzieci niepełnosprawne.

- Wzruszyłam się do łez, kiedy usłyszałam o tej akcji - opowiada Agnieszka Utnicka. - Przygotowujemy paczki z okolicznościową płytą, przydatnymi dziś środkami higienicznymi (maseczką, płynem odkażającym) oraz materiałami plastycznymi (blokami, farbami).

- Dostarczymy je z zachowaniem reguł ostrożności epidemiologicznej do 3 instytucji, m.in. Stowarzyszenia „Jestem”, gdyż niepełnosprawni od 4 maja mogą powrócić w nich do zajęć indywidualnych - dodaje Dawid Utnicki. - Upominki otrzymają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 8-14 lat. Mamy po 25 zestawów dla podopiecznych każdej z 3 organizacji. Przez tę akcję przypomnimy w województwie o prawach osób niepełnosprawnych, zwrócimy na nich pozytywną uwagę.

Zamiast koncertu w Muzeum Etnograficznym uczestnicy akcji otrzymają profesjonalną płytę, która będzie zawierała hymn napisany przez muzyka Macieja Korzeniowskiego, przypominający atmosferę poprzednich spotkań. Płyta została wyprodukowana dzięki ofiarności lokalnych przedsiębiorców i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Torunia - Łukasza Walkusza. Pieniądze na kolejne podarunki, czyli pozostałą część zestawów, przekazali przyjaciele organizatorów, wpłacając po 200-300 złotych.

Podsumowaniem obchodów Wojewódzkiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pod hasłem „Miłość - wiara - nadzieja” będzie zbiór zdjęć dzieci trzymających upominki. Fotografie zostaną przesłane organizatorom e-mailowo i oznaczone hashtagiem #dziengodnosci.

- Osoby niepełnosprawne intelektualnie liczą na to, że świat stanie się lepszy i zmieni się ich postrzeganie przez społeczeństwo - kontynuuje Robert Olkowski. - Zasługują one na szacunek. Nam zależy na ich godności, aby były tak samo traktowane jak inni! Nie wolno ich traktować jako gorszych. Niepełnosprawni pragną tego samego, co inni ludzie - spokoju, przyjaźni. Chcą pójść do kina, teatru. Są dobrymi kandydatami na przyjaciół.
 

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.