Kultura online | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kultura online

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2020
Autor: Natalia Przytarska

Panująca na całym świecie pandemia koronawirusa spowodowała odwołanie licznych wydarzeń kulturalnych. W Toruniu nie dajemy się jednak wirusowi! - sprawdźcie, co przygotowały na ten okres miejskie instytucje kulturalne.


 Teatr im. Wilama Horzycy

Teatr aktywnie działa na Facebooku - udostępnia swoje spektakle, przeprowadza Salon Poezji online oraz Czytanie Dramatu online. Przenieść się możemy także w miejsca niedostępne dla widzów w trakcie Poznaj Teatr. Z okazji stulecia teatru polskiego w Toruniu wziąć można  udział w “Plebiscycie na ulubiony spektakl”. Wszystkie materiały na bieżąco udostępniane są na stronie TUTAJ.


 Muzeum Okręgowe

Muzeum przygotowało specjalną ofertę pod nazwą #MuzealnieWirtualnie. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych publikowane są materiały w formie tekstów, filmów oraz zdjęć prezentujące zbiory, przybliżające historię Torunia czy zdradzające kulinarne ciekawostki. Media społecznościowe muzeum:

  • Facebook
    Na FB publikowane są odcinki muzealnego programu "W muzealnym magazynie" - po zbiorach placówki oprowadza nas starsza kustosz Anna Kroplewska-Gajewska. Codziennie ukazują się także tematyczne notki pod hasłami:
    • #PoniedziałekZObrazem
    • #EgzotycznyWtorek
    • #KosmicznaŚroda
    • #PysznyCzwartek
    • #DawnyToruńNaPiątek
    • #MilitarnaSobota
    • #NiedzielaZKsiążką

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

TOS na Facebooku przygotowuje codziennie pakiet informacji o muzyce, zainteresowaniach pracowników, czy działaniach instytucji od kulis. Wpisy podzielone są tematycznie:

  • #TOSedukuje - cykl materiałów edukacyjnych, zawierających podstawy nauki o muzyce
  • #TOSciekawostkimuzyczne - cykl ciekawostek, zagadek, nieoczywistych informacji TOS, koncertach i nie tylko 
  • #TOSciekawostkitechniczne - materiały, w których przybliżane jest działanie Instytucji od kulis 
  • #muzycyTOSopowiadają - cykl materiałów wideo i fotorelacji przygotowanych przez muzyków, w których opowiedzą o swoich instrumentach i miłości do nich
  • #TOSnaszapasja - o ciekawych i nieoczywistych hobby muzyków i pracowników administracji. Można się dowiedzieć m.in. kto szydełkuje, a kto jeździ konno

Orkiestra tworzy także interpretacje utworów muzycznych. Do tej pory zagrała: "Kanon D-dur" Johanna Pachelbela, “Wiosnę” Antoniego Vivaldiego oraz “Życzenia z całego serca” Skaldów. Na Święto Narodowe Trzeciego Maja orkiestra przygotowuje również akcję nagrania hymnu państwowego, w realizacji której może wziąć udział każdy.


Centrum Kultury Dwór Artusa

Instytucja działa przede wszystkim na Facebooku oraz YouTubie. Udostępnia retransmisje koncertów, prowadzi działalność edukacyjną: e-Sztuka w Artusie, Artusowe DIY, e-warsztaty, oraz organizuje wirtualne zwiedzanie gmachu Dworu. Przeprowadza również konkurs fotograficzny #zostańwdomu - Cztery kąty w obiektywie, w którym uchwycić należy różne momenty w domowym zaciszu. 


Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dzięki Centrum przenieść możemy się wirtualnie do: pracowni biologicznej, pracowni fizycznej oraz świata filmowego. Zwiedzimy także wystawy Młyna Wiedzy oraz dowiemy się, jak przeprowadzić w domu różne eksperymenty, dzięki filmom instruktażowym oraz kartom z doświadczeniami. Wszystkie materiały dostępne są na stronie Młyna Wiedzy oraz Facebooku


Centrum Sztuki Współczesnej

Na czas epidemii CSW przygotowało:

Oprócz tego Centrum na FB przeprowadza cyklicznie wernisaże online, podczas których można zapoznać się z wybranymi pracami oraz posłuchać wywiadów z artystami. W ostatnim czasie uruchomiono również specjalną stronę, na której wirtualnie można zwiedzać dostępne w placówce wystawy.


 Teatr Baj Pomorski

Teatr lalkowy udostępnił spektakle "Robinson Crusoe" oraz "Bleee", a od 24 kwietnia zobaczyć będzie można "Jaskółeczkę". Na fanpage'u Baja Pomorskiego pojawiają się codzienne wpisy o różnorodnej treści: BAJkolorowanki, Przygody Królika, czy Zabawy lingwistyczne od inspicjenta.


Toruńska Agenda Kulturalna

Agenda w trakcie epidemii udostępnia nagrania koncertów, które odbywały się w 2019 roku na Scenie Letniej na Wiśle. Zaprasza również do wzięcia udziału w quizie wiedzy, a także w tematycznych warsztatach: produkcji muzyki, wokalnych oraz fotograficznych. Organizuje konkurs dla toruńskich artystów, którego laureaci wystąpią podczas kulturalnej majówki on-line. Wszystkie materiały udostępniane są na stronie TAK-u, Facebooku oraz YouTubie.


Centrum Kultury Zamek Krzyżacki

Działania online instytucji skupiają się przede wszystkim na fanpage'u Zamku oraz kanale na Youtubie. Zobaczyć można na nich relacje z imprez, które odbyły się w Centrum, spektakle historyczne: Legenda Toruńska, Bunt na Zamku; konkursy dla znawców dziejów zamku oraz 7 odcinków wirtualnego spaceru z przewodnikiem "Pogadanki o zamku". 


 Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.